Bemutatkozott az első izraeli F35-ös vadászgép

F35i – a kis i-nek nagy jelentősége van. - Fotó: John R. Nimmo / U.S. Air Force

Hatalmas. Ádir – אדיר. Ez az izraeli fantázianeve az F35-ös vadászgépnek, amely, némi túlzással, éppen, hogy kigurult az amerikai óriásvállalat futószalagjáról. A legmodernebb, legutolsó technikájával tervezett és legyártott harcigépről van szó.

A “lopakodó” – radar által nem, vagy nagyon nehezen bemérhető – vadászgép első példányát izraeli idő szerint szerda délután vette át az Izraeli Légierő a Lockheed-Martin Aeronautics vállalat központjában. Az átadási ünnepségen jelen volt Avigdor Lieberman honvédelmi miniszter, Tal Kalman dandártábornok, a Légierő parancsnoka, továbbá mintegy 400 meghívott amerikai és izraeli vendég, köztük néhányan egyenesen a washingtoni Pentagonból érkeztek a texasi Fort Worth-be.

Az Izraeli Légierő, közismert angol rövidítésével IAF, Israel Air Force, héberül Hél háávir – חיל האויר – eddig 33 ilyen szupergépet rendelt meg, amelyet belátható időn belül 50-re, a következő évtizedben 75-re tervez bővíteni.

Az 50 gépből két repülőszázad telik ki, amely a Légierőt az eljövendő évtizedekben békében és háborúban a körzet légterének uralkodó erejévé teszi.

Az első két gép a tervek szerint ez év végéig érkezik meg a negevi Nevatim légitámaszpontra, és ezt követően máris hadrendbe állítják. A gépeket amerikai pilóták repítik idáig: az első F35-ös izraeli pilóták kiképzése még folyamatban van.

Az immár valódi 21. századi repüléstechnikához nem csak a legkiválóbb fizikumúakat kellett kiválogatni, de kitűnő mérnöki képesség – matematika, fizika akadémiai színvonalú ismerete – is szükségeltetik az eddig soha nem alkalmazott technikák elsajátításához.

Miután a gép sorozatgyártása még az elején tart, úgy tervezik, hogy a jövő évtől kezdve évenként átlagosan hat “Ádir” landol majd a Légierő bázisain, és így 2021-ig bezárólag két F35-ös repülőszázad együtt fog állni.

Az Izrael számára legyártott gépek az F35 jelzés után egy I betűt is kapnak, miután az ország és a környezet speciális igényeinek megfelelő “pluszokat” is hozzáteszik. Ezek általában a fedélzeti számítógéppel, és általában a számítástechnikával kapcsolatosak. Többségükben Izraelben állítják elő és itt teszik hozzá a gép műszereihez. Ezáltal nem az “egyik első”, de a képességben és minőségben alegelső harci gép áll hadrendbe rövid időn belül.

Műszaki adatok:

  • Legnagyobb sebesség: 1930 km/h
  • Hatótávolság: 2200 km
  • Szárny fesztávolság: 11m
  • Hosszúság: 16m
  • Hasznos teher: 16 tonna (üzemanyag, bombák, rakéták)
  • Egy gép ára 2014-ben 90 millió dollár volt
  • Egy repülőóra költsége: 35 ezer dollár

Halmos László

.

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.