Öt csapat, közöttük az izraeli SpaceIL került be a Google Lunar XPRIZE holdra szállós verseny döntőjébe.
2007 és 2010 között 16 országból 33 csapat regisztrált erre a versenyre, mára öten maradtak. A további döntősök India, Japán, az Egyesült Államok és egy tizenöt ország részvételével állított nemzetközi csapat.
Hogy mi a Google Lunar XPRIZE? A versenyt az XPrize Alapítvány szervezi a Google szponzorálásával. Célja a világ minden táján kihívás elé állítani és arra inspirálni a mérnököket és a vállalkozókat, hogy kifejlesszék a robotalapú űrkutatás olcsó módszereit.
A díjak
A Google Lunar XPRIZE győztese az a magánerőből finanszírozott csapat lesz, amelynek sikerül a Holdra eljuttatnia egy robotot, az legalább 500 métert megtesz a Hold felszínén, és nagyfelbontású videót és képeket küld vissza a Földre. Az első csapat, amelynek ez sikerül, elnyeri a húszmillió dolláros fődíjat, a második csapat pedig ötmillió dollárt kap. Egymillió dollárban részesül az a csapat, amely ösztönzi a sokszínűséget az űrkutatás területén, és négymillió dolláros különdíj jár azoknak, akik további extra funkciókat és technikai feladatokat is képesek lesznek felmutatni, például nagyobb távolságra jutnak, „túlélik” a dermesztő holdi éjszakát, vagy meglátogatják a korábbi holdmissziók helyszíneit. A Google Lunar XPRIZE (GLXP) órája 2017. december 31-ig ketyeg, addig kell sikeresen végrehajtani a kiírás szerinti feladatokat.
Az izraeliek kölünlegessége
Közel 30 mérnök dolgozik a SpaceIL csapatában az Izraeli Repülőgép Gyárak jehudi létesítményében. Az izraeli gép különlegessége állítólag az lesz, hogy amíg a többi csapat által kifejlesztett robotot egy terepjáró hajtja meg, az izraeliek gépe a leszállás helyszínétől „ugrálva” teszi majd meg az 500 méteres távolságot.
Kfir Damari, a SpaceIL egyik alapítója szerint „az a tény, hogy bekerültünk az első öt csapatba, megerősíti, amit már eddig is gondoltunk: Izrael a globális technológia élvonalába tartozik, és az űriparban is lehetőségünk van vezető szerepet szerezni világviszonylatban”.
A cél: a fiatalok
A projekt, amelynek költségei már jóval meghaladták a kiírt jutalom összegét, nem csak a versenyről és a nyereményről szól, a holdjáró fejlesztése és Holdra juttatása is csupán az egyik célja. A projekt célja az is, hogy az izraeli fiatalokban érdeklődést keltsen az űrtechnológiák iránt, népszerűsítse a tudományos gondolkodásmódot és bátorítsa a diákokat arra, hogy természettudományos vagy műszaki pályát válasszanak. Az Oktatási Minisztériummal és további alapítványokkal együttműködve a SpaceIL szakemberei rendszeresen előadásokat tartanak űrkutatási, holdutazási és természetesen a GLXP témájában iskolai csoportok számára is. Ezeket eddig már több mint negyedmillió izraeli iskolás hallhatta.
A fiatal generációnak fontos szerepe lehet a projektben is, mivel annak célja kizárólag a robot Holdra juttatása. „Mindig elmondom a gyerekeknek, hogy az ő dolguk az lesz majd, hogy építsenek egy olyan űrhajót, amelyik visszahozza a miénket Izraelbe” – mondja Damari nevetve.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.