Az Elbit lézerrendszere a Rafael által fejlesztett Fénypajzs légvédelmi rendszerhez fog tartozni. A szerződés része egy 533 millió dolláros megállapodásnak, amelyet a Védelmi Minisztérium kötött a Rafaellel a lézeres elfogórendszer sorozatgyártásának bővítése céljából. A rendszer várhatóan egy év múlva lép majd szolgálatba.
Az Elbit Systems 200 millió dolláros szerződést nyert a Védelmi Minisztériumtól a Fénypajzs, vagy „Magen Or” (Iron Beam) légvédelmi rendszer nagy teljesítményű lézerrendszereinek szállítására. Az Elbit megoldása, amelyet a vállalat a különféle fenyegetések elleni fokozott védelem érdekében fejlesztett ki, a Rafael által fejlesztett „Magen Or” rendszer részét fogja képezni. A szerződés részeként az Elbit folyamatos támogatási szolgáltatásokat is nyújt majd.
A szerződés egy nagy volumenű megállapodás része, amelyet vasárnap kötöttek meg a Fénypajzs fő fejlesztőjével, a Rafaellel és az Elbit Systems-szel. Az ügylet értéke 2 milliárd sékel (533 millió dollár), és célja a lézeres elfogórendszerek beszerzésének jelentős bővítése.
A Védelmi Minisztérium vezérigazgatója, Eyal Zamir nyugállományú altábornagy aláírta a Fénypajzs sorozatgyártásának bővítésére vonatkozó megrendelést. A Fénypajzs az első izraeli fejlesztésű lézeres elfogórendszer, amelynek gyártási ütemét jelentősen fokozzák a Védelmi Minisztérium kutatási és fejlesztési részlege (MAFAT), a Rafael és az Elbit Systems közötti megállapodás keretében, hogy a lézerrendszereket a meghatározott időpontban szállítsák.
A szűk körű aláírási ceremónián, amelyet a tel-avivi Védelmi Minisztériumban tartottak, részt vett Daniel Gold nyugállományú dandártábornok, a MAFAT vezetője; Yoav Turgeman, a Rafael vezérigazgatója; Bezalel (Butzi) Machlis, az Elbit Systems vezérigazgatója; Dekel Cohen, a minisztérium pénzügyi osztályának vezetője; és Itai Ofir, a Védelmi Minisztérium jogi tanácsadója.
„A lézerkorszak”
A Fénypajzs egy nagy teljesítményű lézeres légvédelmi rendszer, amely a földről véd a légtérben érkező fenyegetések ellen (rakéták, aknavetőgránátok, pilóta nélküli repülőeszközök, cirkálórakéták és más fenyegetések). A projektet a Védelmi Minisztérium kutatási és fejlesztési részlege (MAFAT) vezeti, együttműködve a Rafaellel és az Elbit Systems-szel. A Fénypajzs technológiai áttörést jelent világviszonylatban, és elfogási képességeit egy sor kísérlet során már bizonyította.
A „Magen Or” nevű lézeralapú rendszer az „Iron Dome” rendszer részeként lesz integrálva, és kiegészíti a többi elfogórendszert, például a „Nyíl” rendszert, amelyet az Israel Aerospace Industries fejlesztett ki hosszú hatótávolságú ballisztikus rakéták elfogására az atmoszférán kívül és belül. Ezenkívül része a „Dávid Parittyája” rendszer, amely közepes és hosszú hatótávolságú rakéták ellen nyújt védelmet 75-50 km magasságban és 300-70 km távolságon belül, valamint az „Iron Dome” rendszer, amelyet a Rafael fejlesztett ki rövid hatótávolságú föld-föld rakéták és drónok elleni védelem céljából.
A Fénypajzs rendszer, amely egy 100 kW teljesítményű szilárd állapotú lézertechnológián alapul, várhatóan a legalsó védelmi réteget fogja képezni olyan fenyegetések elfogására, mint rakéták, rakétavetők, drónok és aknavető gránátok, legfeljebb 10 km-es távolságig. Ez a rendszer hatékonyabb lehet az ilyen típusú támadások elhárításában, mint a Vaskupola, amelynél ezen fenyegetések esetében kisebb a találati pontosság.
A Fénypajzs hőérzékelő szenzorral követi a fenyegetést, majd nagy erejű lézersugárral semmisíti meg azt. A „Magen Or” egyik előnye, hogy az üzemeltetési költsége mindössze néhány tucat sékel, amely a lézersugár létrehozásához szükséges áram árát jelenti, szemben más elfogórendszerekkel, ahol az elfogórakéták ára 30 000 és 700 000 dollár között mozog.
A Fénypajzs ezenkívül lehetővé teszi a fenyegetés azonnali megsemmisítését az ellenséges terület felett, így feleslegessé teszi a hátország figyelmeztetését, amely megzavarja a mindennapi életet.
A rendszer nincs korlátozva a hagyományos rakétakészletekhez hasonló ellátási korlátok által, így az elfogórakéták készletének kimerülése nem jelent akadályt.
A „Magen Or” fő hátránya a korlátozott hatékonyság felhős időben és homokviharokban, amelyek zavarják a rendszer optikai működését. Ezt a korlátozást az Elbit Systems által fejlesztett nagy teljesítményű légi lézerrendszer oldja majd meg, amely várhatóan két-három éven belül elkészül. Ezt a rendszert repülőgépekre telepítik, így ellenálló lesz a felhős idővel szemben, nagyobb hatótávolsággal rendelkezik, és potenciálisan támadó célokra is alkalmazható lesz.
Bezalel (Butzi) Machlis, az Elbit Systems vezérigazgatója a szerződés elnyerése után így nyilatkozott: „Az Elbit Systems által fejlesztett és a Magen Or rendszerbe integrált képességek ugrásszerű előrelépést jelentenek a jövőbeni fenyegetések elleni védelemben. A lézer kifejlesztése és nemzeti projektként való integrálása a Védelmi Minisztérium vezetésével egy újabb jelentős lépés az Elbit Systems változatos képességeinek megérlelésében, amelyek új korszakot nyitnak a védelem és a harc terén.”
Eyal Zamir, a Védelmi Minisztérium vezérigazgatója (nyugállományú altábornagy) nyilatkozata: „A háború kitörése óta a Védelmi Minisztérium több száz megrendelést írt alá több tízmilliárd sékel értékben, a hazai gyártási önállóság erősítése és az izraeli hadsereg erejének növelése érdekében. Központi célunk a külső tényezőktől való függőség csökkentése és az izraeli ipar megerősítése. A Fénypajzs szerződés az egyik legfontosabb megállapodás, amelyet kötöttünk, hiszen egy új korszak kezdetét jelzi a harctéren – a lézer korszakát. Az első földi lézerrendszer, amelyet a MAFAT és nagy iparági szereplők, valamint start-up cégek közötti együttműködésben fejlesztettek ki, várhatóan egy év múlva lép szolgálatba. A Fénypajzs szerződés garantálja a lézerrendszerek további beszerzésének folytatását és felgyorsítását.”
Daniel Gold (nyugállományú dandártábornok), a Védelmi Minisztérium MAFAT részlegének vezetője nyilatkozata: „A világ élvonalába kerültünk a technológia és annak harctéri alkalmazása terén, a védelmi iparágak és start-up cégek közötti együttműködésnek köszönhetően. A Fénypajzs kiegészítő rendszere lesz a Vaskupola rendszernek. A lézeres és a rakétaalapú elfogás kombinációja még tovább erősíti a védelmet a rakéták, drónok, cirkálórakéták és egyéb fenyegetések ellen.”
Yoav Turgeman, a Rafael vezérigazgatója így nyilatkozott: „Évekig tartó kutatás, fejlesztés és jelentős technológiai áttörések után a lézeres technológia terén a Rafaelnél, a Fénypajzs rendszer hamarosan eléri azt az érettségi szintet, amely lehetővé teszi annak operatív telepítését. A Fénypajzs rendszer szolgálatba állítása jelentős mérföldkő lesz Izrael légvédelmi képességeinek fejlesztésében.”