A szamaritánus közösség idén bemutatta a nagyvilágnak sátoros ünnepeinek különleges szokásait, amelyeket Ciszjordániában és Izraelben is ugyanúgy követ.
Bizarr látvány fogadja ezekben a napokban a látogatót a szamaritánus közösség tagjainak nappali szobájában. Frissen leszedett gyümölcsökkel rakták tele a plafont, a mindössze 785 tagot számláló vallási-etnikai csoport így ünnepli a sátoros ünnepeket.
Főpapjuk, a 82 éves Kohen Hagadol, arab nevén Abdallah Waiseb, héber nevén Abed-El ben Aser ben Macliach elmondta a házában összegyűlt újságíróknak, hogy régen sátrakat emeltek a szabadban az egyiptomi kivonulásra emlékezve, de lerombolták sátraikat, és ezért emberemlékezet óta csak otthonaik nyugalmában építik fel szimbolikus gyümölcssátraikat.
A Kohen Hagadol „sátra” bemutatása után bejelentette, hogy közösségük nevében a békéért imádkozik az egész világ számára, különösen a palesztinok és Izrael között, hogy két országé legyen megosztva Jeruzsálem, „mert akkor a világ más pontjaira is megérkezhet a béke”. Óhéberül imádkozik, ennek a nyelvnek 22 betűje még hasonlít a szemre, a házra, a szívre – a szavakra, amelyek kezdőbetűjéből megalkották a jelek formáját.
A szamaritánusokat mindössze négy nagycsalád alkotja. 1917-re csak 146-an maradtak, miután évszázadokig csakis egymás között házasodtak, és a gyakori unokatestvér-házasság miatt genetikai betegségek jelentek meg köreikben. Amikor vészesen kevesen lettek, a főpap megengedte, hogy a férfiak kívülről – főleg zsidó nők közül – hozzanak maguknak olyan menyasszonyt, aki vállalja vallási szabályaikat.
Izrael népeként határozzák meg magukat, de nem tekintik magukat zsidónak, mert az a Júdea szóból származó kifejezés, ők pedig a Salamon királysága után, 3000 évvel ezelőtt kettévált ország másik, északi részéből származnak.
Hitük szerint felmenőiket nem hurcolták el a babiloni fogságba, ezért az ottani vallási reform előtti rítusokat gyakorolják: csakis Mózes öt könyvét tisztelik és apai ágon tekintik a zsidóságot. Számukra nem Jeruzsálem, hanem a Gerizim-hegy a legszentebb hely, mert Ábrahám ott áldozta fel majdnem Izsákot, ezért ott pészachkor máig állatáldozatot mutatnak be.
Olyankor a Gerizim-hegyre sereglik a két helyen élő közösség: 385-en Ciszjordániában, a Gerizim-hegyen, a Luza nevű faluban, négyszázan Izraelben, Tel-Avivtól délre, Holonban élnek. A palesztin területen élők anyanyelve arab, az izraelieké héber, de mindannyian beszélnek arabul is és héberül is, a máshol élő rokonok kiválóan megértik egymást.
Luza falu földjét a jordán király vásárolta meg számukra, és csak az első intifáda idején, a nyolcvanas évek második felétől költöztek fel a Gerizim-hegyre Nablusz völgyéből, ahol már csak üres házaik és egy elhagyott zsinagóga emlékeztet több évezredes jelenlétükre.
A közösség a huszadik század elején szakadt ketté, amikor Nabluszból sokan Jaffóra költöztek munkát keresni, majd az ötvenes évek elején izraeli állami segítséggel saját lakónegyedbe költöztek Holonban.
Izrael minden szamaritánusnak állampolgárságot ad, így aztán Luza falu lakóinak három útlevele van: palesztin, jordán és izraeli. A nők csakis a közösségen belül házasodhatnak, mert különben kizárják őket és gyermekeiket. A sors különös fintora, hogy a leghíresebb izraeli szamaritánus éppen Szofi Cedaka sorozat-színésznő, aki testvéreivel együtt áttért zsidóvá, és férjhez ment egy izraelihez.
„Először jöttek az asszírok, aztán a rómaiak, a görögök, a bizánciak, az arabok, a keresztesek, a törökök, és mindenki ellenünk volt, nem csoda hát, hogy egészen elfogytunk” – meséli nevetve az MTI tudósítójának Hoszni Vaszif Kohen, Luza 1997-ben, Jasszer Arafat palesztin elnök segítségével megalapított múzeumának igazgatója.
A múzeum jó kedélyű vezetője mégsem aggódik a szamaritánusok jövőjéért: ”Öt gyermekem született, két fiú és három lány, akik mind sikeresek lettek Palesztinában és Izraelben is” – meséli örömmel.
MTI/Izraelinfo
Újságíró