Dan, Naftali, Jézus, és Josephus Flavius óta szerintem mostanában élnek a legérdekesebb figurák itt a környéken.
Már régen tervezem, hogy lencsevégre kapok a munkahelyemen – a Galilea kellős közepén elhelyezkedő salátagyárban – néhány karakteres figurát, és mivel egy videoklip felvétele miatt éppen kéznél volt a fényképezőgépem, odahívtam néhány embert, hogy a kamera elé állva beállítsam a készülék értékeit. A csali bevált, híre ment a dolognak, jöttek mások is, aztán már biztonsági őröket kellett alkalmaznom, hogy ne legyen fejetlenség.
Következzen néhány munkás retusálatlan portréja, akik jól kifejezik a környék lakosságának demográfiai, vallási sokszínűségét. Drúzok, keresztények, muszlimok és zsidók (ha akarnak) jól megférnek egymás mellett.
fotók: frankpeti
Michal a salátatermelés és csomagolás vezetője, hihetetlen energiákkal és kedvességgel pörög egész nap, mindent fejben tart, mindenkihez figyelmes, mindenkihez van egy jó szava, és mindezek tetejébe a gyár termelékenységét is soha nem látott magasságokba emelte. Egyedül él, nem szeret fényképezkedni, magánéletéről senki nem tud semmit – lehet, hogy nincs is.
Szófia 22 éve érkezett Ukrajnából, villamosmérnök, de a gyárban konyhai kisérleteket hajt végre a laborban. Egy apró félreértés miatt egy teljes évig nem fogadta a köszöntésemet és átnézett rajtam, pedig egymás mellett dolgozunk.
Saadi a csomagolórészlegen dolgozik, raklapokra pakol kartonozott krémsalátákat. Mindig előre köszön, pedig sokszor próbáltam megelőzni, de eddig még nem sikerült.
Sir imád kirándulni és süteményt készíteni. Nem bírja a hideget és a szelet, de egy hónapja egyedül Izlandba utazott két hétre… Testvére ultraortodox, ezért ha látogatni akarja őt, átöltözik a munkahelyen és szoknyában megy hozzá. Sir élelmiszermérnök, a részlegünk egyik tehetséges és lelkes tagja.
Radzsa
Alon a reklám részlegen dolgozik, mikor éppen nem fiatal feleségével kirándul a nagyvilágban.
Viktor keresztyén, zsidó felesége révén jött Izraelbe Ukrajnából. A humusz-részlegen dolgozott, míg a parkolóban lévő térfigyelő kamera fel nem vette, amint a gyár étterméből lopott fagyasztott rántotthússal pakolja meg kocsija csomagtartóját, és ezért ki nem rúgták.
Jaron nagy motoros, szereti a bulikat, a tengerpartot és a kutyákat. A humusz részlegen dolgozik.
Keren a gyár vezetőségének a tagja, kibucban él, nagy túrázós természetbarát. Második gyerekét várja, két-három napon belül kell szülnie, de ő most is ezerrel pörög, figyelmeztettem, hogy nem leszek a bábája…
Szergej, mint a Szergejek legtöbbje, Oroszországból érkezett. A karbantartó részlegen dolgozik, és mióta munkába állt, a női dolgozók nagyon sok problémát találnak a nyomtatóikban.
Joszi Franciaországból érkezett marokkói zsidó, sok gyereke van, unokái száma is szépen gyarapszik, a gyár leghumorosabb embere, rendszerint az ő velőtrázó nevetésétől zeng az olajszagú folyosó, ami az ő részlegébe vezet, ahol padlizsáncsipszet, hagymát és tököt süt.
Munir bő bugyogós drúz sejkkel nehezen értettem meg magam, mert nem beszélt héberül. Egyszerű kétkezi munkás volt a zöldséges részlegen, de már kirúgták.
Irit a pénzügyi részleg vezetője, és matekzseni.
Israel a Kaukázusból érkezett. Kézi targoncával különféle anyagokat, konténereket, raklapokat, kukákat szállít egyik helyről a másikra.
Muhamad gépkezelőként kezdte, aztán húsz év szorgos, célratörő munkájával feltornázta magát egészen a gyár hatfős igazgatótanácsáig. Ő a logisztikai részleg vezetője.
Mira már nagymama, mindig tűsarkúban jár és ezt leszámítva úgy öltözik/viselkedik, mint egy tini. A pénzügyi részleg titkárnője.
Eli már végigkóstolta a világ minden exkluzív éttermét, és körülbelül hetente repül külföldre, hogy Párizs, New York és a többi nagyváros gasztroújdonságait az elsők között fedezze fel. Másik hobbija a foci, minden fontos meccsen ott van, nem számít, hogy Barcelonáról, vagy Kirját Smonáról van szó. A fényképezés során azt kértem Elitől, hogy mosolyogjon, gondoljon valami vidám dologra (pl élettársára, lányaira, vagy a legfinomabb kaviárra, amit evett), de azt felelte, hogy: tudod Peti, hogy ez a legszélesebb mosolyom. Eli a salátagyárunk vezérigazgatója.
Fáresz beduin gépkezelő nagyon csendes, nem tudok róla semmit, mert szinte sosem beszél.
Szigal a közvetlen munkatársam, élelmiszermérnök, kedvességével és nyugodt életritmusával a részlegünk lelke, munkahelyi világomban nekem a barátnőm, hugom és az anyám is egyben.
Ahmed önvédelem közben elkövetett ölésért ül börtönben, nemsokára szabadul, és a szabadulás előtti rehabilicátiós program keretében dolgozik egy évig a gyárban rakodómunkásként.
Amir egy apró termetű drúz srác (tán méter ötven lehet), aki mindig annyi mosollyal és olyan lendülettel végzi a munkáját, hogy mára a csomagolórészleg műszakvezetőjévé vált.
Elad a marketing részleg vezetője, tehetséges gyerek, működése alatt majdnem megduplázódtak az eladások, rengeteg új termék került piacra.
Ráfi kamionsofőr, van neki egy csillogó piros kamionja, azzal szállít friss krémsalátát az ország minden részére.
Tatjána Oroszországból alijázott irodalomtanár, sokat harcol az öregedés és a ráncok ellen. A gyárban korábban évekig sült padlizsánt hámozott, de nem szerette a nedves munkát, ezért kijárta, hogy reviolit dobozolhasson a pászta-részlegen.
Chaim a gyár kóser voltát felügyeli, ami nem sok munkából áll. Sokat imádkozik és hóna alatt imakönyvvel sétál. Gyakran repül Magyarországra valami falusi tejgyárat ellenőrizni. Egyszer felhívott, hogy fordítsak neki, mert a magyar pénztárosnő nem tud angolul. Hat gyereke van.
Tal az egyik kollégám lánya, nyári munkán vett részt, most katonai szolgálatát tölti.
Hilik gyárigazgató, aki műszakvezetői munkakörömben való csalódásom után meggyőzött, hogy maradjak a cégnél, annak fejlesztési részlegén. Később közeli barátok lettünk.
Achlaszt világi arab nőként ismertem meg, aztán miután muzulmán férfival házasodott, ő is vallásos külsőt öltött. A kémiai labor vezetőjeként dolgozik.
Peti Magyarországról jött, van 15 testvére. Építésznek tanult. Imádja a sivatagot, a túrázást. Blogot ír, rajzol. Az a legújabb mániája, hogy a munkatársait fényképezi. A kisérleti részlegen dolgozik.
Vadim katonatiszt volt Oroszországban, itt többször meggyűlt a baja a rendőrséggel, aztán jobb útra tért, és programozó diplomát szerzett. A gyárban a termelés számítógépes irányítását kezeli.
Luba Ukrajnából alijázott középiskolai matektanárnő. Izraelben már lassan húsz éve tűzön sült padlizsánt hámoz.
Maya Ukrajnából alijázott laboráns. Egyedül van az országban, és miután Ukrajnában nemrég meghalt édesanyja, ott sem maradt egy rokona sem. Csendes, zárkózott egyéniség.
Haszán arab férfi a minőségellenőrző laborban dolgozik. Hobbija kocsik megvétele, feljavíttatása és újbóli eladása. Mindig ő segít a kocsivásárlásaimnál…
Halil szorgos és pedáns arab gépkezelő.
Valera zsidó férfi oroszországból való. Ő hordja ki az ipari hulladékot és üríti a kukákat. A fia főorvos, a lánya mérnök.
Havier zsidó férfi argentínából jött. Nagyon magabiztos, harsány és nyers. Gépkezelő.
Ez az arab fiú nem tudom ki. Csak ott volt.
Raanan Etiópiából érkezett. Zseniálisan focizik, különösen a cselezésben utolérhetetlen. Ő keveri össze a padlizsánt a tahinivel és egyéb összetevőkkel.
Eran zsidó srác a gazdasági/karbantartó részlegen dolgozik. Ha mérges, a szeme valahogy akkor is mosolyog. Sokszor behívják tartalékos katonai szolgálatra.
Niszim zsidó férfi a műszaki karbantartó részleg mérnök-vezetője. Korábban a légierőnél dolgozott.
Borisz oroszországból jött zsidó férfi a humusz részleg számítógépes központjában dolgozik. Mivel ebben a részlegben mindenki orosz, és mindenki (szélső)jobboldali, én csak „orosz maffia”-nak szólítom őket, ők pedig salom helyett gúnyosan „shalom achshav”-val köszönnek nekem, utalva a békepárti, baloldali-liberális szervezetre (Peace Now).
Ahmed arab férfi. Semmit nem tudok róla, csak hogy kis robogóval jár munkába. A hűtőházban dolgozik targoncásként.
Susana zsidó hölgy Albániából érkezett vagy húsz évvel ezelőtt. Kétdiplomás, szülőhazájában gyárigazgató volt, itt a kartondoboz-hajtogató gépeket kezeli. Unokái a mi fiaink barátai.
Szaid drúz férfi. Faluján túl is messze híre van boksaégető-farakás-építő tehetségének. Galilea nagy részén őt hívják az ilyen munkához. Otthoni olajfaültetvényén olívaolajat készít. zöldséget mos és vág a gyárban.
Pinhász kisgyerekként, Ukrajnából érkezett az országba. Rendkívül pöszén beszél, tetejébe hadar is. Régen sok évig rendőr volt, most a humusz részlegben a számítógépes gyártás egyik irányítója. Az ő fiának a bármicváját is én fotóztam.
Szaid drúz srác a zöldségrészlegben dolgozik. Feleségemmel meglátogattuk hatalmas, hegytetőn lévő villájában. Háromszintes, a tetőteraszról ellátni a Kineretig és a Földközi tengerig is. A pincében megkóstoltuk a frissen sajtolt olívaolajat, és vettünk egy 16 literes galonnal. Egy másik alkalommal mi is részt vettünk a szüreten.
Uzi zsidó férfi olyan gyorsan hadar, hogy csak kevesek értik igazán mit is mond. Arabokkal arabul beszél. Egyik szemére vak, baleset során torzult el az arca és vesztette el fél szeme világát. Ő viszi be targoncával a krémsalátás dobozokkal megrakott raklapokat a hűtőházba.
Fáresz arab fiú raklaprapakoló rakodómunkás. mikor közeledünk egymáshoz, kicsit az az érzésem van hogy egyenesen belém jön, miközben háta mögött valami éles szerszámot szorongat. nemrég megkérdeztem tőle, hogy „mi újság”, erre egy pillanatra megállt, a szemembe nézett, és valami olyasmit mormogott az orra alatt, hogy „mi közöd hozzá”, bár ebben nem vagyok biztos.
Jákób orosz keresztyén férfi egy humusz-csomagoló gép kezelője. Régen narkomán bűnöző volt aki a börtönt is többször megjárta, de a messiáshívő zsidók jóvoltából mára megbízható, kedves emberré vált. Kedvence a horgászás.
Icik zsidó fiú a humusz részlegen dolgozik, a szülei a kaukázusból valók, de kicsit ő is beszél oroszul.
Vladimir a szennyvíztisztító berendezést működteti a gyáron kívül, folyton politizál, és borgőzös.
Jaron a salátagyárunk egyik arca a külvilág felé, ami azt jelenti, hogy az fb és youtube oldalunkon ő jelenít meg minket, valamint a tv-s reklámainkban sztárkodik. Ő a főnököm, a fejlesztési részlegen dolgozik vezető élelmiszermérnökként.
Arkadi Oroszországból jött férfi szakmája szerint mérnök, de itt Izraelben majonéz készítéssel foglalkozik. Ő a legkövérebb ember a cégnél, főleg a hasa óriási. Felesége egy karcsú szőkeség. Arkadi vehemens focirajongó, hébertudása kizárólag erre a területre korlátozódik.
Regina laboráns. Valamikor nagyon régen Ukrajna szépségkirálynője volt, de azóta kicsit megkopott szépsége.
Omar arab férfi a városunk melletti, Izrael egyik legellenségesebb muszlim falujából való. Egyszer, mikor a gyárudvaron félig ájultan rám talált, megitatott. Megtanult tőlem magyarul számolni, és poénból már évek óta úgy hív, hogy “tizenegy”, mert szerinte ez olyan mókás szó. Salátakeverés a munkája.
Muchsen drúz sejk a nyersanyag minőségellenőrző részlegen dolgozik. Kilenc gyereke és két örökhuncut szeme van. Munka után mindig a bő bugyogóját hordja.
Arie zsidó férfi Lengyelországból való. Nagy mókamester, a gyár udvari bohóca, a szakszervezeti bizottság elnöke. Korábban műszakvezető volt, de ma, így nyugdíjba vonulás előtt csak kukákat ürít és padlómosógépet tologat.
Dror zsidó fiú gépkezelő. az apja Indiából való.
Angela zsidó nő a Kaukázusból jött. Buldózerre hasonlító tulajdonságai miatt a háromfős munkahelyi szakszervezet egyik alappillére. Mikor nevet, remeg az egész gyár. Önbizalma felhőkarcoló. A kartonhajtogató gépeket kezeli, de gyakorlatilag ő irányítja az egész csomagoló részleget.
Roman zsidó férfi Oroszországból jött 1973-ban, egyenesen a frontra küldték. Nagy hazafi, focidrukker, gyűlöli az arabokat és a vallásosokat. Sosem áll be a szája, ő a gyár rádiója. Mindenről hamarabb tud mindenkitől, és gondoskodik, hogy az adott információról a lehető leghamarabb az egész világ értesüljön. Hihetetlen memóriája van, például emlékszik a 17 évvel ezelőtti munkakezdésem pontos dátumára, de mondjuk a születésnapom, és az összes többi 120 ember születésnapja is a fejében van. Targoncásként dolgozik.
Ira zsidó nő az utcánkban lakik, csak annyit tudok róla, hogy oroszul beszél, bot vékony, folyton cigizik, miközben mereven maga elé néz. Ha nagy ritkán nevet, akkor is mérhetetlen mennyiségű szomorúság árad a szeméből. a tészta részlegen dolgozik rakodómunkásként.
Salman arab fiúnak folyton szétrugtam a bokáját, mert állandóan az ellenfél csapatában volt védő, én meg hősiesen rúgtam a gólokat. Ha nagyon indulatba jött, mindig sikerült meggyőznöm, hogy minden baráti alapon történik.
Alex, Oroszországból alijázott dadogós férfi már 16 éve rakodómunkás, de majdnem mindig mosolyog és vidám.
Enad drúz srác mossa és vágja a zöldségeket. Mindig tőle szerzem be a friss olívaolajat. – fotó: frankpeti
Nimer drúz férfi a hűtőházban dolgozik targoncásként. – fotó: frankpeti
Leonid, Oroszországból származó zsidó férfi rakja a padlizsánokat a lángok közé begördülő futószalagra. – fotó: frankpeti
Holnap újabb fotó…
Salátakísérletező fotós grafikus túrázó blogger, az Izraelinfo alapító főszerkesztője
Köszönjük a Patreon -os és PayPal -es támogatóink adományait , amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt .