Az idei őszi vándorlási időszakban mégis finanszírozza Izrael a területén átvonuló több tízezer pelikán etetési projektjét.
Az etetési projekt a Természetvédelmi és a Mezőgazdasági Minisztériumok, a haltermelők, a Természetvédelem és Parkok Hatósága, valamint az izraeli légierő közös kezdeményezése. A projekt célja, hogy a nagy vízimadarak csapatait (is) távol tartsák a halastavaktól, melyekben milliós károkat okoznak; továbbá a polgári és katonai repterektől és repülési útvonalaktól, ahol komoly balesetveszélyt jelentenek (nem csak elméletileg).
A kormány 2012-es döntése alapján az állam támogatni és fejleszteni kívánja a madarászati turizmust, amely világszerte milliárdos összegeket forgató turisztikai ágazatként ismert. A fenyegetett fajnak számító pelikánok vonulása és védelme az ország madarászati turizmusának egyik központi célját jelenti, az állam pedig kötelességének látja a faj megőrzését, sőt a gyengébb egyedek erősítését és gondozását.

A megállapodások szerint a projekt költségének nagy részét, 600 ezer sékelt a Természetvédelmi, valamint a Mezőgazdasági Minisztériumok fedezik fele-fele mértékben. A Mezőgazdasági Minisztérium már 2016-ban sem utalta át a program javára a rá eső 300 ezer sékeles összeg egészét, a 2017-es költségvetésében pedig egyáltalán nem szerepelt a projekt támogatása. A légierő hozzájárulása 150 ezer sékel, a haltermelők része 40 ezer sékel.
Évente kétszer az egész európai pelikánpopuláció, közel 50 ezer egyed, átvonul Izraelen.
Izraeli pihenőjük idején mindegyiküknek szüksége van napi 1 kg halra, hogy megerősedjenek és elég energiát gyűjtsenek útjuk folytatására.
Az őszi, illetve tavaszi vonulási szezonok idején a haltermelők rendszeres adagokban összesen 50-60 tonna halat szállítanak át a halastavaktól és a légierő bázisaitól távolabbi, etetőként szolgáló vizekbe (és alkalmanként további 120 tonnát a nem tervezett szaporulatból, amennyiben ilyen eset történik).
Az etetővizek kialakításával alternatívát szolgáltatnak a kiéhezetten érkező madarak landolására, éhségük csillapítására, valamint a mezőgazdászok és a madarak közötti súrlódások elkerülésére. A projektet ornitológiai kutatómunka kíséri információgyűjtés, tanulás, és a problémák megoldása céljából.

A Mezőgazdasági Minisztérium október elején közzétett álláspontja szerint a madarak etetése következtében meghosszabbodik izraeli tartózkodásuk időtartama, s a Minisztérium költségvetésében a vándormadarak etetésénél fontosabb célok szerepelnek.
Miután az érkező madarak hatalmas károkat okoztak a halastavakban, tíz nappal később a korábbi megállapodásokra hivatkozva, és a projekt sikerével szembeni kétségeket megemlítve Uri Ariel, mezőgazdasági miniszter a projekt folytatása mellett döntött.

Láncszem a természet szövedékében. És izraeli is. (A “provokál” néhány szinonímája szükség esetére: abajgat, babrál, bánt, birizgál, bizgerél, bolygat, bosszant, bőszít, cseszeget, csesztet, cukkol, dühít, feszeget, firtat, háborgat, heccel, hergel, húz, idegel, idegesít, incselkedik, ingerel, irritál, kötekedik, macerál, nem hagy békén, nyaggat, nyektet, nyúz, piszkál, piszkálódik, rejcol, szekál, szekíroz, szívózik, szurkál, zaklat, zargat, zavar, zseníroz.)
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.