Önkormányzati és polgármester-választásokat Izraelben ötévente tartanak, a legközelebbit 2018 október 30-án, kedden. Az alábbiakat érdemes tudni a választás napjáról és a szavazás menetéről.
A helyi választásokon minden legalább 17 éves, a választási íven szereplő, vagyis Izraelben a választások előtt legalább 40 nappal az adott településen bejelentett lakóhellyel rendelkező lakos szavazhat.
A települési (עיר, מועצה מקומית) önkormányzati választásokon két szavazatot lehet leadni: a sárga szavazólappal a települések polgármestereiről, a fehérrel a helyi önkormányzatok testületéről döntenek a választók, a megyékben (מועצה אזורית) a harmadik cédula kék, ezzel a regionális közgyűlések összetételéről döntenek.
Összesen 251 településen, ebből 197 városban és további 54 megyei önkormányzatban tartanak választásokat Izraelben.
Idén rekord számú a női polgármesterjelöltek száma, a legutóbbi 42-vel szemben 68-an mérkőznek meg a helyi vezető pozíciójáért. Jelenleg összesen 6 női polgármester van Izraelben (2%), az önkormányzati testületekben a nők aránya nagyobb, de még mindig csak 14%.
A települések és megyék polgármestereit mindenhol az egyéni polgármesterjelöltek közül közvetlenül lehet választani a jelöltek egyikére leadott szavazattal. Polgármester a legtöbb szavazatot elnyert jelölt lesz, azonban ha egyik jelölt sem kapja meg a leadott érvényes szavazatok legalább negyven százalékát, pótválasztásokat tartanak, amelyen a két legtöbb szavazatot kapott jelölt közül kell választani (ezt majd november 13-án tartják). A közgyűlések összetételéről a listák egyikére leadott vokssal lehet szavazni. A listákról az egész választókörzetben (település, város, megye) összesen szerzett szavazatok arányában jutnak mandátumhoz a közgyűlésben (nincs második forduló).
A választás menete
A választás napján, amely fizetett munkaszüneti nap (shabbaton) reggel 7-től este 10-ig lehet szavazni a választási értesítőn szereplő körzetben. Aki nem kapott meghívót, itt keresheti ki a választókörzet adatait. A szavazáshoz érvényes, fényképes személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy jogosítvánnyal kell igazolni a személyazonosságot (az értesítőt nem kell bemutatni). A nem izraeli állampolgár lakosok a narancssárga személyi igazolvánnyal szavaznak. Mozgáskorlátozottak mozgó urnát kérhetnek. Fontos tudni, hogy csak a fizikailag korlátozottak kaphatnak személyes segítséget és kísérőt a szavazás során, aki nem érti a nyelvet, nem hozhat magával tolmácsot.
A sárga cédulát sárga, a fehéret fehér borítékba kell tenni (nem kötelező leragasztani), és a választási bizottság előtti urnába dobni.
Bár valójában a helyi választások eredménye sokkal nagyobb hatással van mindennapi életünkre, mint a parlamenti választásoké, az önkormányzati választásokon való részvétel mindig jelentősen alacsonyabb (a 2015-ös parlamenti választásokon majdnem 80% volt a részvétel, míg a legutóbbi helyi választásokon „csak” 50%). Ez az oka, hogy a belügyminisztérium rendelete alapján az idén először a helyi választások napját fizetett munkaszüneti napként határozták meg.
Kinek jár fizetés a választás napján?
Minden munkavállalónak munkaszüneti nap jár, akinek vagy a munkahelye vagy a bejegyzett lakhelye olyan önkormányzat területén van, ahol választásokat tartanak. (Tehát abban az esetben is, ha csak a kettő közül az egyikben választásokat tartanak!) Amennyiben legalább 14 napja az adott munkáltatónál dolgozik, a munkaszüneti napra rendes fizetés is jár.
A teljes írás a salom-olim.com oldalon olvasható >>
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.