Száeb Erekat, a Palesztin Hatóság egyik vezetője kedden arra kérte az ENSZ-t, hogy állandó nemzetközi erőt telepítsen Ciszjordániába és Kelet-Jeruzsálembe, az 1967-ben Izrael által Jordániától elfoglalt területekre.
A kérés egy nappal Benjamin Netanjahu miniszterelnök bejelentése után hangzott el, miszerint Izrael nem hosszabbítja meg a több mint húsz éve Hebronban állomásozó nemzetközi megfigyelőcsoport január végén lejáró mandátumát.
“Az ENSZ-nek garantálnia kell Palesztina népének védelmét és biztonságát nemcsak az Ideiglenes Nemzetközi Jelenlét Hebronban (Temporary International Presence in Hebron, TIPH) nevű szervezettel, hanem állandó nemzetközi erők telepítésével a megszállt Palesztinába, azon belül Kelet-Jeruzsálembe az agresszív izraeli megszállás végéig” – jelentette ki Száeb Erekat palesztin főtárgyaló kedden.
“Netanjahu hétfői bejelentése újabb lépést jelentett Izrael összes aláírt szerződésének érvénytelenítése felé, és egyben annak további bizonyítéka, hogy Izrael kalandor állam, amely megzavarja a nemzetközi legitimitást, a nemzetközi rendet, és a nemzetközi közösség fölé helyezi magát”- vélekedett Erekat.
“Az izraeli politikusok parlamenti választásuk részeként erkölcstelen dehumanizáló kampányt folytatnak Palesztina és a palesztinok ellen, és ez közvetlen veszélyt jelent biztonságunkra” – hangoztatta.
A TIPH-t 1994-ben alapították a Pátriárkák Sírjánál található Ibrahimi-mecsetben elkövetett fegyveres mészárlás után, amelyben Baruch Goldstein telepes megölt huszonkilenc és megsebesített százhuszonöt imádkozót. A szervezetet Norvégia, Svájc, Svédország, Törökország és Olaszország támogatja. A civil megfigyelőmisszió jelenleg 64 külföldi és 13 helyi munkatárssal működik.
Hebron a zsidók számára kiemelt jelentőségű, a vallás második legszentebb városa Jeruzsálem után, mert ott találhatók a bibliai pátriárkák sírjai, akik közül Ábrahámot Ibrahim néven az iszlám is ősatyjaként tiszteli.
Hebron Ciszjordánia részeként 1948-ban, Izrael függetlenségi háborúja után Jordánia ellenőrzése alá került, egészen 1967-ig. Zsidó telepesek a város szomszédságában a hetvenes években Kirjat-Arba néven újabb várost építettek fel, de a mintegy kétszázezer palesztin lakta Hebronba is betelepedett több tucat szélsőségesen vallásos és nacionalista telepes.

Újságíró, az MTI jeruzsálemi tudósítója
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.