Óva intette Izraelt hétfőn Libanon megtámadásától az Irán-barát Hezbollah libanoni síita szervezet vezetője, Haszan Naszrallah, és kijelentette: szervezete számára nincs több olyan határvonal, amelyet nem szabad átlépnie.
„Az Izrael által a határai kapcsán felállított tiltott vonalat már átlépték, és ha megtámadják Libanont, a katonáik és a településeik kerülnek veszélybe” – jelentette ki Naszrallah a televízióban közvetített beszédében.
A Hezbollah vezetője közölte, hogy az izraeli katonai jármű ellen páncéltörő rakétával végrehajtott vasárnapi támadás új időszakot nyitott, hozzátette: a támadást napközben követték el, amikor az izraeliek fokozott megfigyelés alatt tartották a libanoni határt.
Naszrallah hangsúlyozta, hogy a mozgalma képes „mélységben” lecsapni Izrael területére, ha a zsidó állam megtámadja.
„Az üzenet világos: ha támadnak, valamennyi határ, minden katonájuk, a határon és az ország belsejében lévő telepeik veszélyben és célpontok lesznek” – így a Hezbollah vezetője.
Röviddel Naszrallah beszéde előtt a Hezbollah egy videofelvételt mutatott be a rakétatámadásról.
https://youtu.be/d6nSXil5Xlw
Libabonból több rakétát lőttek ki izraeli katonai célpontokra. A libanoni al-Manar televízió beszámolója szerint egy katonai támaszpontot is eltaláltak, ahol nagyobb robbanás hallatszott.
Az izraeli hadsereg a határ túloldalára irányzott, erőteljes ágyútűzzel válaszolt. Az izraeli tévék egyenes adásban közvetítették, ahogy becsapódnak a lövedékek és nyomukban füstfelhők emelkednek a magasba a határ túloldalán lévő Marun al-Rasz nevű falu környékén.
Az izraeli hadsereg már egy hete fokozott készültséget rendelt el a határ mentén, miután múlt vasárnap hajnalban drónok támadást hajtottak végre Bejrút Hezbollah uralta déli lakónegyedében egy precíziós rakétákat fejlesztő létesítmény ellen.
Az Egyesült Államok és Európa több országa terrorszervezetnek nyilvánította a Hezbollahot, és katonai szárnyáról hasonló döntést hozott az Európai Unió is.
Izrael északi határvidéke évek óta, a 2006 nyarán zajlott második libanoni háború óta csendes volt. A 2006-os harcok lezárása után az ENSZ békefenntartó ereje (UNIFIL) vette ellenőrzése alá a szomszédos dél-libanoni határsávot, megakadályozva a Hezbollah jelenlétét. Az UNIFIL vasárnap kiadott közleményében önmérsékletre szólította fel Izraelt és a Hezbollahot.