Uniós bíróság: az Izrael által megszállt területről érkező termékeken fel kell tüntetni a származás pontos helyét

Az Európai Unió Bírósága kedden közölt ítéletében megállapította, hogy az európai uniós jog megköveteli, hogy az Izrael által 1967 óta megszállt területekről érkező termékek esetében feltüntessék a származás pontos helyét és bizonyos esetekben azt is, hogy a termék izraeli telepekről származik.

Az ügy előzménye, hogy 2016 novemberében a francia gazdasági és pénzügyminiszter közzétett egy áruk eredetmegjelölésével kapcsolatos rendelkezést, amely kimondta, hogy az Izrael által megszállt területekről származó élelmiszereket úgy kell felcímkézni, hogy világossá tegye származási helyüket, és követelmény az izraeli telep kifejezés vagy azzal azonos értelmű kifejezések megemlítése is.

Franciaországi és izraeli zsidó szervezetek a vitatott rendelkezés megsemmisítését kérték a francia államtanácstól.

Az uniós bíróság keddi ítéletében rámutatott, hogy az élelmiszer származási országát vagy eredetének helyét fel kell tüntetni, ha ennek elmulasztása félrevezethetné a fogyasztókat.

A bíróság kifejtette, hogy ezeken az élelmiszereken Izrael vagy Izrael Állam származási országként való feltüntetése félrevezethetné a fogyasztókat, mivel ezek az élelmiszerek valójában olyan területekről származnak, amelyek Izraeltől elkülönülő, saját nemzetközi jogállással rendelkeznek, és Izrael a nemzetközi humanitárius jog értelmében vett megszálló hatalomként korlátozott joghatóságot gyakorol felettük. A fogyasztók félrevezetésének elkerülése érdekében tehát kötelező feltüntetni a szóban forgó élelmiszereken a származási területet.

Az izraeli telep kifejezés származási helyként való kötelező feltüntetésével összefüggésben a bíróság kimondta, hogy ezen információ feltüntetésének elmulasztása szintén félrevezethetné a fogyasztókat, mivel részletes információk hiányában nem tudhatják, hogy az élelmiszer olyan területről vagy területcsoportról származik, amely a nemzetközi humanitárius jog szabályainak megsértésével létesített telepet alkot.

A fogyasztók tájékoztatásának lehetővé kell tennie, hogy vásárlás esetén megfelelő tájékoztatás alapján hozhassák meg döntéseiket, tiszteletben tartva nemcsak az egészségügyi, gazdasági, környezetvédelmi vagy társadalmi, hanem az etikai vagy a nemzetközi jog tiszteletben tartásával kapcsolatos megfontolásokat is – hangsúlyozták.

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.