Izraelben harmadik napja küzdenek a Jeruzsálem környéki erdőtüzekkel – jelentette a helyi média kedden.
Törökország, Ciprus és Görögország is felajánlotta segítségét, tűzoltó-repülőgépeket és szükség esetén tűzoltókat is küldenek Izraelbe, de az izraeli katonai rádió kedd reggeli híradása szerint várhatóan a külföldi segítség nélkül is boldogulnak, a terepen tartózkodó húsz tűzoltóegységnek és a több száz önkéntesnek sikerül majd megküzdenie a Jeruzsálem körüli hegyekben napok óta terjedő lángokkal.
מה קורה לבעלי החיים בזמן שריפה ואחריה? 🔥
— רשות הטבע והגנים (@rashut_hateva) August 16, 2021
בעלי חיים קטנים או איטיים לא יצליחו בדרך כלל לברוח, וילכדו בלהבות. חיות הבר הגדולות יותר יצליחו כנראה לברוח, אבל כאשר יחזרו יגלו שבית הגידול שלהם חרב. המקום שסיפק להם אוכל והגנה לא קיים יותר והיכולת שלהם לשרוד קטנה.
1/2
📷: ליאור כהן pic.twitter.com/ALo15aEwua
„Nagy eredmény, hogy nincsenek áldozatok, és csak néhány magányos ház égett le” – mondta Dedi Szimhi, a tűzoltóság képviselője kedden a Jediot Aharonot című újság hírportáljának, a ynetnek, és a 2010-es Karmel-hegyi tűzvészhez hasonlította az utóbbi napok történéseit.
Egy falu lakóinak kivételével hazatérhetett keddre az erdőtüzek miatt vasárnap evakuált több ezer ember a Jeruzsálem környéki falvakban lévő otthonaiba, de sokan egyelőre óvatosak, és nem térnek vissza a rádióban megszólalók szerint.
A Háárec című újság honlapjának nyilatkozó Jagil Oszem, a vulkáni mezőgazdasági kutatóintézet szakértője szerint az utóbbi évek Jeruzsálem környéki tűzvészei különböznek a korábbiaktól.
A gondot a korábbinál magasabb éjszakai hőmérséklet okozza, ugyanis a jeruzsálemi hegyvidék megszokott nyári éghajlatánál a hőmérséklet éjjelre meredeken lezuhant, ez megnövelte a relatív páratartalmat, és segítette a növényzetet a nappali hő leadásában.
Az utóbbi évek nyári hőhullámait viszont forró és száraz éjszakák jellemezték, és ezért a gazdag téli esőzések miatt meggyarapodott növényzet kiszáradt, és ez a biomassza növeli az erdőtüzek kockázatát.
„Úgy tűnik, hogy a megszokott, viszonylag kicsi tüzek most hatalmas tűzzé fejlődnek még azokon a napokon is, amelyeket nem tartanak veszélyesnek” – mondta a szakértő a lapnak.
A lap szerint a globális éghajlat-változással, a Föld felmelegedésével az erdőtüzek új korszaka kezdődött, és Izraelnek ennek megfelelően módosítania kell tűzoltással kapcsolatos szervezeteit. Megelőző intézkedéseket kell hoznia elsősorban a lakott települések körüli pufferzónák létrehozásával, és mindehhez figyelmeztető jelzésnek tekinthetők a jelenlegi Jeruzsálem környéki erdőtüzek.
Újságíró, az MTI jeruzsálemi tudósítója