Természetesen az 1986-ban Lia van Leer által alapított Jeruzsálemi Nemzetközi Filmfesztivál nagyon rangos filmes seregszemle, ahol jó nevű rendezők mutatják be minőségi munkáikat, sokan az Oscar- vagy más neves díjak felé vezető szakmai útjukon. Quentin Tarantinonak például 2016-ban életműdíjat adományoztak ezen a fesztiválon – és nem mellesleg ott jött össze élete párjával és kisfia édesanyjával, Daniella Pickkel, aminek következtében azóta (részben) Izraelben él.
Fesztivál a fesztiválban
Idén megint megtiszteli Tarantino a fesztivált, de nemcsak jelenlétével, hanem aktívan részt vesz a szervezésében, és fel is lép: egy mini-fesztivált rendez meg a fesztiválon belül. A nyitóeseményre és az utána következő hétre összesen nyolc filmet válogatott össze. A filmek nem újak, hanem az izraeli származású Menachem Golan és Yoram Globus által az 1980-as években vezetett filmstúdióban, a Cannon Groupban készültek. Ezeknek állít emléket Tarantino, bár tudvalevő, hogy nagy részük enyhén szólva sem minősül „minőségi mozinak”.
Egy héten át minden nap vetítenek egy-két Golan–Globus filmet. A filmek többsége a 80-as évek második feléből származik, és különböző típusú, kissé sértően „B-kategóriás”-nak nevezett, vagyis kis költségvetésű, nem túl igényes, akkoriban aránylag ismeretlen, ezért olcsó színészekkel készült, de valójában nagyon is műfajspecifikus közönségfilmeket tartalmaz. A tisztelgést egy Tarantinohoz méltó rendezvény nyitotta meg: „double feature”, vagyis a gyűjtemény két, általa legjobbnak tartott filmje, a Szökevényvonat és a Törzsvendég vetítése – egy jegy áráért. A vetítés előtt Tarantino panelbeszélgetés keretében közel egy órán keresztül magyarázta el a Cannon Group iránti csodálatának okát és hatásukat filmes karrierjére.
Volt egyszer egy… Cannon Group
Tarantino személyes jelenléte miatt nem csoda, hogy a sorozat nyitóestjére nem lehetett jegyet szerezni, mert hamarabb elkelt, mint maga a fesztivál nyitóeseménye, A Titán című film vetítése. Ez a két, Tarantino által bemutatott film nem kivétel, hanem éppen erősíti azt a szabályt, hogy a Golan–Globus unokatestvérpár által az 1970-es évek végén Kaliforniába felvásárolt Cannon Group 15 éves működése során készült több száz filmben volt minden: minőség, mennyiség, szórakoztatás, de leginkább az a pimasz vágy, hogy meghódítsák Hollywoodot, és megtöltsék közönséggel a mozitermeket.
A Szökevényvonat, amelyben John White és Eric Roberts szökött foglyokat játszanak, három Oscar-díjra jelölték, Andrej Mihalkov-Koncsalovszkij hollywoodi karrierje csúcsdarabjának számít, Akira Kurosawa mester forgatókönyve alapján készült. A második filmben, amit a jegy ára tartalmazott, Mickey Rourke és Faye Dunaway a notórius amerikai író, Charles Bukowski forgatókönyvére alkoholizálnak, ennek anno maga Francis Ford Coppola volt a producere.
A többi vetítés előtt Tarantino személyesen tart egy pár perces bevezetőt, de ez is elég arra, hogy ezekre a videókölcsönzőkből már régen kikopott, ma már csak a Tarantinohoz hasonló mozimániások által ismert filmekre is elzarándokoljon az izraeli közönség, és dugig megtöltse a jeruzsálemi filmmúzeum kényelmes székeit.
A Cannon Group a két izraeli (mozi)kalandor vezetése alatt főleg azzal a módszerrel élt, hogy filmjeiket már azelőtt eladták, mielőtt egyetlen képkocka is elkészült volna az adott műből, és az így befolyt összegből kezdték el aztán a forgatást. Így készült például az egyik leghíresebb és legsikeresebb filmjük, a Charles Bronson nevével fémjelzett Éjféli leszámolás, és sok más filmjük is, ami Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme és Sylvester Stallone nevét halhatatlanná tette.
A Cannon Group egyik kedvenc rendezője J. Lee Thompson volt. Tarantino a fesztiválra három olyan filmjét is elhozta, amelyekben Charles Bronson a saját kezébe veszi a törvényt (A tiltott dolog: Kingjite, A bosszú angyala és Éjféli leszámolás), de Thompson filmjei közül a legérdekesebbnek nekünk egy kevésbé ismert, Izraelben forgatott politikai akciófilmje, a „Nagykövet” ígérkezett, erre sikerült is jegyet szerezni. Tarantino kissé álmosan érkezett a vetítésre, de a közönség taps- és füttyrivalgása láthatóan feldobta. Kérdésére, hogy hányan látták már ezt a filmet, szinte senki nem jelentkezett a több száz fős közönségből – ennek Tarantino nagyon is örült, és Thompson tehetségét és a Golan–Globus páros által vezetett Cannon Group érdemeit méltatta egy pár szóban.
A Nagykövetben is minden megvan, ami anno egy jó fapados mozihoz kellett: politika (egy amerikai nagykövet Izraelben, a Moszad és a szovjetek), háború és terror (izraeli–palesztin konfliktus) autós- (tel-avivi) és helikopteres (sivatagi) üldözés, szex a szőke unatkozó nagykövetfeleség és a lángoló szemű PLO vezető között, és a szegény szépséges Rock Hudson egyik utolsó fellépése. Nem kevésbé szürreális a mára ismert izraeli színészeket leginkább palesztin terroristákat ábrázoló szerepekben viszontlátni. Mindent összevetve nosztalgiával, hangos kacagással és végül – leginkább Tarantinonak szóló – tapssal fogadta a közönség a vetítést.
Cinemánia – mozimánia
A Cannon Group tiszteletére szervezett sorozat érdeme nyilván nem a filmek minőségében rejlik, hanem magában a reflektorfényben, amivel Tarantino ezekre – személyes közreműködésével – rávilágít. A Tarantino által választott nyolc film az év legtöbb napján értéktelen, egy elfelejtett kor sokszor megmosolyogtató, sokszor mára felháborítónak számító stílusát tükrözi.
Nem vitás, hogy Tarantino a Cannon Group filmjein nőtt fel, és számára ezek azok a filmes anyagok, amelyekből ihletet merített. De a közös nevező közte és a Golan–Globus páros között nem a művészi minőség, hanem inkább a minden alkotásukban jelen lévő, a mozi, mint médium iránt érzett végtelen, szenvedélyes imádat lehet.
A fesztivállal Tarantino célja pedig az, hogy „új otthonában”, Izraelben is elérje a helyi közönséget, és nekik is megmutassa ezt a régi-új világot: megfertőzze őket is ádáz és szinte gyerekesen őszinte cinemániájával, aminek nála része a filmarchívumok felvásárlása, mozitermek és filmklubok felélesztése is és a sok-sok médiaszereplés, amelyben a mozi iránti szeretetéről mesél a közönségnek.
Mert akit a cinemánia-vírus megtámad, azt nem csak a magaskultúra, a kifinomult ízlés vezeti, hanem magának a mozinak helytől, időtől független szeretete.
Minket egy kicsit megfertőzött – pedig mindenki maszkban volt.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.