Négy nap alatt az izraeli zenei világ körül

Israel Music Showcase Fesztivál

November 24. szerdától 27.szombatig.

“Izraeli zenei svédasztal – na, ez a képzavar pont jó lesz leírni azt, hogyan is működik egy ilyen rendezvény. Minden koncert félórás. Mire belekóstolsz egy muzsikába, már csattannak is a tenyerek. De nincs ráadás: a színpadon a következő zenekar…”

Idáig copy-paste a korábbi fesztivál-ajánlóimból.

Kevés ország van, ahol úgy kóstolgathatsz andalúz, marokkói, észak-afrikai, etióp, jemeni, vagy klezmer zenéket, hogy végig hazait eszel. És ehhez még a jazz, ami mindezt magába szívja, és az improvizációkban felragyogtatja újra és újra. 

És mindez kompatibilis a világ trendjeivel. Ha világvevők vagyunk, a világ vevő ránk. Itt Kelet-Európa, a Mediterráneum, Észak-Afrika, Közép-Ázsia és az arab világ zenéje találkozik. Izrael fókuszpont.

Az Israel Music Showcase Fesztivál célja éppen ez: hogy a térség piacvezető zenei hatalmává váljunk. Erre épp ez a sokszínűség ad komoly esélyt.

Az ilyen zenevásárok (ne szépítsük, azok) lényege, hogy nemzetközi mércével is mérhető produkciókat kínáljanak a vendégeiknek, producereknek, fesztiválszervezőknek, lemezkiadóknak, szakújságíróknak, akik az itt begyűjtött zenei névjegykártyákkal a zsebeikben utaznak majd haza. Kínától, Koreától Németországig, Oroszországtól Hollandiáig viszik majd a zenészeinket. Promóció és export. 

Tizenkét év sikerei igazolják a szervezőket. De mindez a szakemberek dolga. 

Mi inkább ugorjunk fejest a színes kínálatba!

Az elmúlt években két hétig tartott és 60 produkciót sorakoztatott fel a fesztivál. Most szűkebbre szabta a lehetőségeiket a korona, de az összkép így sem csorbul majd. 

Jazz, indie, etno, és elektronika. 38 félórás koncert 4 nap alatt 5 helyszínen Jeruzsálemben és Tel-Avivban. 

Megpróbálom, mint egy főpincér ismertetni az étlapot, de ha valaki szívesebben választja a fesztivál honlapját, íme:

Az első esti program Jeruzsálemben, a Yellow Submarine-ban erős kezdés, tarka zenei paletta.

Az Eli Degibri Quartet  nyitja a fesztivált. “Szenvedélyes” – ez a szó minden róla szóló anyagban szerepel. Amíg nem hallottam élőben, ez közhelynek tűnt. Elementáris és egyedi hangú jazzmuzsikus, hatalmas nemzetközi fesztiválrutinnal a háta mögött. 

Eli Degibri – szaxofonok
Tom Oren – zongora
Alon Near – bőgő
Eviatar Slivnik – dobok

Innen a Garden City Movement nagy műfajugrás. Igényes, R&B, funk, triphop elemekből összerakott popzene. Őket leginkább a hazai közönségnek kell majd bemutatni, annyit vannak külföldön.

Kayma a legújabb hazai pályáról startoló nemzetközi popsztár-jelölt. Nem lepne meg, ha ez a zene felugrana a nemzetközi top-listákra. 

Egy dal két változatban. Egy full live és egy “villamosított”.

Ninet Tayeb már túl van a pop-menyország kapujának döngetésén. Los Angelesben él, komoly sztárok oldalán többször végigturnézta már Amerikát, és ennek komoly visszhangja volt. Most itthon, élőben…

Modern soul zene és Ninet hangja hasít, mint a legkomolyabb díva-elődöké. Ide mindenképp kell egy felkiáltójel!

Dj Shira Fisch világzene bulija zárja majd az első estét. A Yellow Submarine-ben.

25. CSÜTÖRTÖK

Egy ingyenes matiné koncerttel indul a 2. nap. A helyszín a Dávid-torony udvara Jeruzsálemben.

Kellemes dallamos jazz az első fogás:

Tal Mashiach zeneszerző és multi-instrumentalista Észak-Izrael hegyei közül  New Yorkba költözött, és ott olyan jazzművészekkel lépett fel mint a trombitás  Avishai Cohen  vagy Mulatu Astatke.  Itt a fesztiválon 

Nitzan Bar gitáros,
Maya Belsitzman csellista és
Ofri Nechemia dobos lesznek a partnerei. 

Acidosabb, hip-hoposabb jazz követi őket, a Haringman Collective – feszes tempók, fúvósok. 

Egy ütőhangszerek mellől startoló izraeli jazzmuzsikusnak nem nagy ugrás az afrikai ritmikák világa. Retro afrofunk, afrobeat, etióp skálák, egy csipetnyi karibi íz, pszichedelikus sound, táncolható groovokba gyúrva: Sangit Collective.

De ez csak a bemelegítés, hátra van még egy jazzblokk a Sárga Tengeralattjáróban, és egy elektro-showrozat a HaParsa Venue-ben.

A jazz a Nigunnal indul a Yellow submarine-ben. A 90-es évek klezmer revival-je óta már nem furcsa ez a haszid zenei motívumokkal, dallamokkal átszőtt jazz. Távoli zenei világokat és hatalmas társadalmi távolságokat ölel át a Nigun. 

Omri Mor zongorista nem elsőbálozó, itt a Showcase fesztiválon. Négy éve éppen itt hallottam őt előszőr. Reveláció volt a virtuozitása, ahogy Casablanca kávéházaiból, a klasszikus zene emelkedettségéig képes szárnyalni úgy, hogy végig lüktető jazz marad.

Az újdonság az új kvintettje: 

Roni Eitan – szájharmonika
David Michaeli – bőgő
Joca Perpignan – ütőhangszerek
Yonatan Rosen – dob
Omri Mor – zongora

A Duo Brothers nem testvérekből áll, és nem ketten vannak. Meditatív easylistenig jazz. 

Yonatan Levy – gitár
Aviv Cohen – dob
Elyasaf Bashari – bass
Shaul Eshet – billentyűs hangszerek

Ez élőben az igazi, de addig is…

A Shalosh trió saját rekordom: róluk írtam a legtöbbször, hiszen szorgalmasan koncerteznek itthon. Inkább másoktól idézek:

“Nyers, akusztikus és progresszív.” “Nem tűrik a műfaji megkötéseket.” “Zenéjük megérinti a rutinos jazzrajongókat, és lázbahozza az újoncokat is.”

Gadi Stern – zongora
David Michaeli – bőgő
Matan Assayag – dob

Este 10! Partytime! 

Jöjjenek a villanyzenék! Átköltözünk a HaParsa Venue-be.

A White Screen két flúgos unokatesó: Gabriel és Gilbert Broid. A new wave új hullámja. Szintipop és flitterpunk, és mindezt nagyon extrém élőshowban.

Agat egy énekesnő. Aki a popkarrierje indulása óta ismeri, mostanában örömmel tapasztalja, hogy egy éles kanyarral a progresszív elektronika felé vette az irányt. Glich hop, industrial hip hop, ilyesmi. Az agresszív hangoktól az érzelmes melódiákig minden befér az új irányvonalba. Halljuk Agat!

A Wackelkontakt is reveláció volt nekem, mikor pár éve először hallottam őket. Industrial-minimal-noise, írtam akkor lányos zavaromban, mert sokkolt az a félórányi hangbombázás, az epileptikus vizuális ingerek, az agresszív előadásmód és az ilyesmikkel ritkán társuló profizmus és eredetiség. Otthon hátradűlve: psyhotrap. 

BĘÃTFÓØT: a postpunkot bedugjuk a konnektorba, cracket nyomunk a Spices Girlsbe. A Deaf Chonky garage-folkpunkját összeműtjük a Red Axes elektronikus duó felével, és rave tempóban összerázzuk:

Hod Moshonovot mindenki csak úgy ismeri, Bemet. Tényleg!

Berkley College, díjak, jazzkarrier, aztán egy éles kanyarral az elektronikus zene.

Azóta fesztiválok, együttműködések a műfaj legendáival, lemezek, nemzetközi showk, klipek, világhír… Nem én leszek, aki a műfajok között cikázó Bemetet beteszi valamelyik irányzat skatulyájába…

A szívemnek legkedvesebb indiai kalandját választottam:

Ha végig nyomjuk a partit, háromkor már ágyba kerülhetünk.

26. PÉNTEK

Másnap pénteken Tel-Avivban ébred a fesztivál a Teder FM udvarán, és egyéb helyiségeiben. Este 8-kor startol a maratoni ingyenbuli. Egy kis izraeli ízű, hébernyelvű surf banda, nem rossz indulásnak: a Rasco. 

Miniszoknya, tremolós villanygitár és vissza a jövőbe a Beach Boyshoz:

Az indie izraeli királynője Hila Ruach. Melankolikus költői dalok, tele fájdalommal fekete humorral…

Rona Kenan a nemzedéke legeredetibb hangja, írják róla. Egyszál gitáros trubadúr.

Alternativ countrynak hívják azt a zenét, ami hátatfordítva a cowboy tingli-tanglinak olyan keményen szólal meg, mint a tesó, a városi rockblues.

Ezek a dalok éppen ilyenek, méghozzá Európa keleti feléről ismerős attitűddel.

Eastern!

Szívbe karcoló hang, virtuóz egyszerűség – Rona Kenan.

Yossi Fine, az első showcase-m óta a kedvencem. Az, hogy David Bowie-val, Lou Reed-del, Vieux Farka Toure-vel játszott, az komoly fegyvertény, de én az eleven, folyton újjászülető Yossi Fine-t szeretem.

Most egy új szólóprojekttel jelentkezik: közel-keleti funk, sok basszussal, ahogy egy basszusgitárostól elvárható. Ez egy 8 éves felvétel, de nem tudom megunni:

Shuzin (Uzi Navon) egy szekrénnyi szintetizátor mögött, Yonadav Halevy pedig a doboknál. A vetítővásznon a Misdaron című rövidfilm pereg, és a két zenész élőben kíséri a film képeit.

Shuzin Makot című produkciója, amelyet az egyiptomi 10 csapásról szólt, jó támpont, hogy mire számíthatunk.

A 60-as 70-es évek pszichedelikus popzenéje úgy tűnik komolyan foglalkoztatja az izraeli popéletet. Magam is több ilyen zenekart ismerek. A Pattie-t pont nem, de most pótolni fogom…

Képzeljetek el zongoristát, aki Bartók, Bach, Steve Reich, Thelonius Monk rajongó, aztán ráfordul a jazz dallamos, groovokra építő irányaira. Az eredmény egy senkivel nem összetéveszthető hangzás. STAV.

Stav Achai – zongora
Daniel Harlev – bőgő
Shahar Haziza – dob
Roi Avivi – gitár

Aztán egy különleges hip-hop buli jön majd, három ásszal!

Yasmin jazz 
DMZL 
NUNU 

Yasmin jazz – tel-avivi rapper énekes és producer.

DMZL hip hopja erős és intenzív érzelmi töltetekkel előadott dalok a rap határáról, a lélek sötét oldaláról. Teljesen más ritmusokban, tempókban utazik, mint amiket mostanában hallunk.

Az elmúlt hetekben – pestiesen szólva – a vízcsapból is Nunu jött. A „Banim” (Fiúk) című számát rongyosra játsszák a főtévék és főrádiók. Nunu dalai vidámak és a halálosan komolyak. Témái helyiérdekűek. Első megjelenő albumán a műfajok között bújócskázik majd, azt ígéri. 

Szóval ez a furcsa csapat lesz egyszerre színpadon.

De a hip-hopnak még nem lesz vége. Jön a Benji Trio nujazzes verziója.

A Shaman Shaman (Tsachi Sadan) egy one-man-band , aki egy nagyzenekarnyi hangzással trappol át a műfajok határain. Parti-zene az biztos, de kell is majd, mert öreg este lesz, mire az ő bulija jön.

Szóval nem lesz a péntek sem könnyű nassolás annak, aki mindent meg akar kóstolni majd az izraeli pop-svédasztalán.

27. SZOMBAT

A Jeruzsálemben szombat 14:00-kor választás elé állít majd minket a fesztivál.

Feel Beit-ben három etnozenei produkció vár ránk, a bázison a Yellow Submarine-ben pedig három produkció a rock és a pop mezsgyéiről.

A Radio Baghdad trio azt a zenét játssza, amit az énekes Aviv Ezra nagyszülei hallgattak a bagdadi rádióban a múlt században. Iraki maqam. Aviv Ezra ezeken a dalokon nőtt fel.

Most Johanna Riethmueller hegedűssel és az oudon játszó Yaniv Masellel éltetik tovább ezt a hagyományt.

Ofer Mizrachi Trio

Ofer Mizrachit két akkord után felismerni. Hallani rajta az indiai tanulmányokat és a közép-ázsiai kultúrát, ami áthatja a muzsikáját. Nem csak a zenék kereszteződnek Ofernél. A maga építette Whale gitár maga a crossover: 24 húros hangszere az indiai slide gitár és a Földközi-tenger népeinek húros hangszereit egyesíti. Persze elektronikus hangszer is egyszerre, így jól illeszkedik a modern etno zenekarok hangzásához is.”

Ezt írtam az első találkozás után. Ehhez még hozzá kell tennem az új triója névsorát, hogy fokozzam a hatást.

Ofer Mizrahi – whale gitár trombita, ének
Mayu Shviro – cselló
David Michaeli – bőgő

A haketia egy ritka nyelv, az észak-afrikai szefárdoké, elágazása a ladinonak, amit az Ibériai-félsziget zsidói beszéltek.

Hogy jut eszébe egy huszonéves lánynak, Lala Tamarnak, akinek már a szülei is itt Izraelben születtek, hogy olyan dalokat énekeljen, amelyek ehhez a szinte halott nyelvhez és zenei kultúrához köthetőek? 

“Nem a hagyomány őrző értékmentő szándék vezetett. Az első találkozásom a marokkói zenével olyan elementáris volt hogy azonnal tudtam: ez az enyém” – nyilatkozta.

Lala Tamart hallgatva tényleg azt érezni, anyanyelve ez a zene.

Aki a Sárga Tengeralattjárót választja, az először egy dobmágus szóló projektjét hallja majd.

Dan Mayo-t a Tatranból ismerhetjük, vagy ha olvassuk a nemzetközi dob-szaklapokat, ahol 2017-ben Dan Mayo lett az év dobosa, akkor onnan.

Uzi Navon & Experiences

Uzi Navon munkásságát pár mondatban…!?

A Legacy nevű zenekara az izraeli popzene múltjába utazott a koncertjein.

A MA’ARECHET HASHEMESH („The Solar System”) egy experimentális szinti-groove diszkózenekar volt.

A HAMAKARIM („The Acquaintances”) funk volt a javából. 

Rock’n’roll kvartettjét pedig úgy hívják, HAHAVAYOT „The Experiences”.

Ez a négyes lesz a színpadon:

Uzi Navon – orgona, ének
Sason Sarussi – gitár
Mike Solomon – dob,  ének
Avraham Ben Baruch – basszusgitár, ének

…de nem tudom megjósolni, hogy mi várható.

J.Lamotte dalszerző, producer, énekesnő négy albumot adott ki a Jakarta Recordsnál (Berlin) 2017-től mostanáig. Beutazta ezekkel a dalokkal a világot Ausztráliától, Európáig, Kelet-Ázsiáig, még Tel-Avivban is járt.

2022 elején jelenik majd meg az első olyan lemeze, amin az anyanyelvén énekel majd.

A délutáni “elágazás” után egyesült erővel mehetünk neki az esti buliknak.

A Shotnez nyitja az estét. Szupergrup: a Balkan Beatbox két alapítótagja, Ori Kaplan és Tamir Muskat, a Boompanból Uri Kinrot a Backyardból Itamar Ziegler

A new york-i klubélet kultusz-bandája címig jutottak azzal az eklektikus bulizenével, ami surfből, film noire zenékből, görög és latin dallamokból és ki tudja mi mindenből állt össze Shotnezzé.

Multikulturális táncparkett? A Tarante Groove Machine. Egzotikus koktélja a balkáni, a kolumbiai a marokkói, a brazil, a jamaikai, a görög és a jemeni buli-zenélésnek.

Akinek bejön a hip-hop, annak nem kell sok ajánló rizsát írni, elég a zenekar neve. A többiek kedvéért azért annyit, hogy a Lucille Crew a műfaj legnagyobb izraeli sztárja. 

Dj Gondi még megtáncoltatja majd azokat, akik kitartottak idáig, aztán…

Itt a vége fuss el véle!

A sok fesztiválvendég feltarisznyázva. Izraeli zenei tag-ek lüktetnek majd a fejükben. Csak rájuk kell kattintani majd odahaza, és repülnek is a koncertmeghívások, kiadói szerződések.

Mi meg várhatunk jövő ilyenkorig, ha egyszerre akarjuk látni az összes kedvencünket néhány napba sűrítve.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét