Ellátogatott a jeruzsálem-óvárosi Templom-hegyre vasárnap reggel Itamar Ben-Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter, az ultranacionalista Zsidó Erő párt elnöke, ami ismét kiváltotta arab országok és a Palesztin Hatóság tiltakozását – jelentette a helyi média.
„Mi vagyunk a ház urai itt” – jelentette ki a miniszter azon a helyen, amely szent mind a muszlimok, mind a keresztények, mind a zsidók számára, és amelyen az Al-Aksza mecset áll. Ben-Gvir csütörtökön, a Jeruzsálem-napon még tartózkodott attól a kényes lépéstől, hogy ellátogasson ide.
מתפלל. pic.twitter.com/Ms4zX2nag2
— نير حسون Nir Hasson ניר חסון (@nirhasson) May 21, 2023
„Nem törődünk a Hamasz fenyegetéseivel, mi vagyunk minden terület tulajdonosai egész Jeruzsálemben és Izraelben” – tette hozzá a szélsőségesen jobboldali politikus, a Gázai övezetet irányító Hamasz terrorszervezetre utalva, amely ellenlépésekkel fenyegette meg Izraelt arra az esetre, ha meg akarná változtatni a Templom-hegy status quó-ját, vagyis az eddigi megállapodásoknak megfelelő viszonyokat.
Ben-Gvir a Ynet hírportál értesülése szerint Benjamin Netanjahu miniszterelnök tudtával ment fel a szent helyre, és ott dicsérte a rendőrség munkáját, valamint több pénzügyi forrást sürgetett a pártja felügyelete alatt álló galileai és Negev-sivatagi fejlesztésekre.
Nabil Abu Rudeine, a Palesztin Hatóság elnöki szóvivője az Al-Aksza mecset elleni kihívó támadásnak nevezte Ben-Gvir látogatását. Jordánia külügyminisztériuma „elítélendő provokatív lépésként, veszélyes és elfogadhatatlan eszkalációként” jellemezte Ben-Gvir reggeli sétáját az Aranykupolás mecset és az Al-Aksza mecset körül. Egyiptom pedig, amely Jordániához hasonlóan békeszerződést kötött Izraellel, szintén elítélte az izraeli belbiztonsági minisztert provokatív cselekedete miatt.
Ben-Gvir legutóbb januárban járt a Templom-hegyen, akkor ezzel a lépéssel magára zúdította az arab világ haragját, és Jordánia berendelte az ammáni külügyminisztériumba Izrael nagykövetét.
לפי תיעודי פלסטינים, בפעם השניה מאז נבחר השר לביטחון לאומי בן גביר עולה בשעה זו להר הבית מלווה במזכירו הביטחוני קובי יעקובי ודוברו pic.twitter.com/AzehHJIHeG
— Josh Breiner (@JoshBreiner) May 21, 2023
A hagyomány szerint a Templom-hegyen állt Salamon temploma, amelyet időszámításunk előtt 586-ban a babiloniak leromboltak, majd a zsidók a VI. század végén újjáépítettek, de Krisztus után 70-ben a rómaiak a második templomot is lerombolták.
Az egykori zsidó szentély helyén az iszlám hódítás után a Sziklamecset és az Al-Aksza mecset épült fel, utóbbi az iszlám vallás harmadik legszentebb helye a mekkai és medinai szent helyek után. Izrael 1967-ben, a hatnapos háborúban foglalta vissza Jordániától Kelet-Jeruzsálemet, benne az óvárost. A status quo szerint a Templom-hegyet a muszlimok felügyelik, és ott csak ők gyakorolhatják vallásukat, de a biztonsági kérdésekért az izraeli rendőrség felel.
איומי החמאס לא ירתיעו אותנו, עליתי להר הבית! ירושלים זה הנשמה שלנו, הנגב והגליל זה הנפש שלנו וחייבים לפעול למען זה ולמען זה. pic.twitter.com/hKWwoWxrSy
— איתמר בן גביר (@itamarbengvir) May 21, 2023
Újságíró, az MTI jeruzsálemi tudósítója