Kilenc hónappal az október 7-i tragikus szombat után, és a túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalások jelenlegi, kritikus szakaszában határozta el Offer Rosenberg izraeli kommunikációs szakember, hogy közzéteszi új, információs technológián alapuló projektjét, amellyel a döntéshozókat és a világ közvéleményét akarja befolyásolni.
A Project Remember, vagyis Emlékezz projekt a gázai fogságból hazatértekkel és túlélőkkel együttműködve, az AI technológia segítségével vizuálisan jeleníti meg, milyen szörnyűségeken mentek keresztül a Hamasz által elrabolt és fogva tartott izraeli túszok.
Az „Emlékezz” projekt kimondott célja, hogy sokkolja a világ vezetőit és polgárait, és ezáltal elősegítse a túszalku létrejöttét. A teljes egészében mesterséges intelligencia technológiával létrehozott projekt vizuálisan és kézzelfogható módon szimulálja a Hamasz fogságából szabadult foglyok és túlélők nehéz és megdöbbentő tanúságtételeit, és annak tudatában jött létre, hogy ezekben a napokban, amikor újraindultak a tárgyalások a túszok szabadon bocsátására, minél több információra van szükség, és minden eddiginél erősebben kell hatni a világ közvéleményére.
Míg az október 7-én Izrael területén lezajlott borzalmas eseményekről számtalan vizuális dokumentum készült, keveset tudunk arról, hogy mi történt és történik még a mai napig a fogságban lévő izraeli túszokkal: az általuk átélt borzalmakról és a súlyos erőszakról, amelyben szünet nélkül részük volt elrablásuk óta. A filmek alaptörténete nagyrészt a kiszabadult túszoktól származik, akik képesek voltak a súlyos traumák ellenére megosztani, mit éltek át.
A 12 éves Eitan Yahalomi, akit egyedül, szülei nélkül raboltak el, ezt meséli: „Amikor megérkeztem Gázába, sok-sok civil ember megvert. A terroristák arra kényszerítettek, hogy iszonyatos videókat nézzek október 7-ről – olyan videókat, amelyeket senkinek sem szabad látnia. Ha az elrabolt gyerekek közül valaki sírt, egy terrorista fegyvert szegezett rá és ráüvöltött, hogy fogja be.”
A 84 éves Alma Avrahamot a Hamasz-rezsim terroristái az otthonából rabolták el, és Gázába hurcolták. Fogva tartása során az utcai csőcselék megverte és megégették a kezét. Egyedül tartották egy föld alatti alagútban, fény és friss levegő nélkül, naponta 6 szem datolyával etették. Amikor 54 nap fogság után szabadon engedték eszméletlen volt, és még ma is az életben maradásáért küzd.
Ella Elkayam még csak 8 éves, őt a nővérével együtt rabolták el, miután végig kellett nézniük, ahogy apjukat, annak feleségét és féltestvérüket brutálisan meggyilkolták. Egy gázai családnál tartották őket fogva, fegyveresek vigyáztak rájuk. Ella nagyon félt, hogy megölik őket, és sokat sírt. Testvére vigyázott rá, és ő abban talált menedéket, hogy rajzolgatott. Mielőtt elengedték őket, a terroristák elvették tőle a rajzait. 52 nap után szabadultak a fogságból.
A projekt készítőinek közleménye szerint a jelenleg zajló túszalku tárgyalási időszakában minél több sokkoló videót jelentetnek meg, amely a Hamasz alagutakban tehetetlenül sínylődő elrabolt izraelieknek is megpróbál „hangot adni”. Ezután a közzétett videókat egy speciális archívumban tárolják a projekt javára létrehozott weboldalon. Még mindig 120 izraeli állampolgár van a Hamasz fogságában, köztük gyerekek, fiatal nők, idős emberek és betegek.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.