A brit Daily Telegraph szerint a Moszad iráni biztonsági ügynököket bérelt fel Iszmail Hanije meggyilkolására Teheránban

Az a teheráni épület, ahol Iszmail Hanije életét vesztette – Fotó: Reuters / Mohamed Azakir / File Photo

A brit Daily Telegraph újság tegnap (pénteken) arról számolt be, hogy a Moszad iráni biztonsági ügynököket bérelt fel, hogy robbanóanyagokat rejtsenek el három különböző szobában abban a vendégházban, ahol Iszmail Hanije tartózkodott Teheránban.

Az eredeti terv az volt, hogy májusban, amikor Hanije részt vett Irán korábbi elnökének, Ibrahim Raiszinak a temetésén, meggyilkolják őt, de a művelet nem valósult meg. Ehelyett a két ügynök három szobában robbanószerkezeteket helyezett el az észak-teheráni Forradalmi Gárda vendégházában, ahol tudták, hogy Henije tartózkodhat — számolt be a Telegraph iráni forrásokra hivatkozva. A jelentés szerint a biztonsági kamerákhoz hozzáférő hivatalos források elmondták, hogy az ügynököket, akik azóta elhagyták az országot, látták titokban mozogni, amikor perceken belül több szobába is be- és kiléptek.

„Most már biztosak abban, hogy a Moszad az Ansar al-Mahdi védelmi egység ügynökeit bérelte fel” — mondta a Telegraphnak egy forrás a Forradalmi Gárdából, utalva a Forradalmi Gárda azon egységére, amely a magas rangú hivatalos személyek biztonságáért felel, és hozzátette, hogy „további vizsgálatok után két másik szobában is találtak robbanószerkezeteket.” Egy másik forrás a Forradalmi Gárdából azt mondta a Telegraphnak, hogy „ez Irán számára megalázó és hatalmas biztonsági rés,” és hozzátette, hogy munkacsoportot hoztak létre a kérdés megvizsgálására. „Mindenki még mindig azt kérdezi, hogyan történt ez, nem értem. Kell, hogy legyen valaki magasabb rangú a hierarchiában, akiről senki sem tud” — mondta.

Az első forrás azt mondta a Telegraphnak, hogy most a Forradalmi Gárdán belül belső hibáztatási játék zajlik, a szervezet különböző részei egymást okolják a kudarcért, és Iszmail Kaani, a Forradalmi Gárda Kudsz egységének parancsnoka embereket hívott be elbocsátások, letartóztatások és esetleg kivégzések céljából, miután a biztonsági rés, amely lehetővé tette a merényletet „mindenkit megalázott.” Hozzátette, hogy „a legfelsőbb vezető az elmúlt két nap során többször is összehívta az összes parancsnokot, válaszokat akar. Számára most fontosabb a biztonsági rés kezelése, mint a bosszú keresése.”

Közben a New York Times arról számolt be, hogy Irán több mint 24 embert tartóztatott le, köztük magas rangú hírszerzési tiszteket, katonai tisztviselőket és alkalmazottakat a katonai irányítású teheráni vendégházban, ahol Hanije meghalt, a biztonsági rés következtében, amely lehetővé tette a merényletet — számolt be a kérdéssel foglalkozó két iráni forrás.

A merénylet Hanije ellen Masoud Pezeshkian új iráni elnök első napján történt, aki a választási kampánya során megígérte, hogy visszaállítja Irán nemzetközi színtéren betöltött státuszát párbeszéd útján. Pezeshkian közeli segítője azt mondta a Telegraphnak, hogy a merénylet valószínűleg a Forradalmi Gárda szándékos próbálkozása volt az új elnök hírnevének rontására. Elmondása szerint a Forradalmi Gárda nem osztja nézeteit a nemzetközi diplomáciáról, és ellenzi bizonyos aspektusait a reformista politikájának.

„Semmilyen épeszű ember nem fogadhatja el, hogy ez véletlenül történt, különösen Pezeshkian első napján” — mondta a segítő a Telegraphnak. „Lehetséges, hogy az elnökségének első napjaiban háborúba kell indulnia Izraellel, és mindez a Forradalmi Gárda miatt.” Ennek ellenére Pezeshkian fia tegnap bejelentette, hogy a nemzet prioritása „nem Izraellel való háború.”

„Szegénység, korrupció, diszkrimináció, egyenlőtlenség, és pazarló politikai viták azok a frontok, amelyeken az iráni nép hazánkban harcol” — írta Juszef Pezeshkian a honlapján. „Társadalmi reformok és Irán fejlődése azok a legjobb ellentámadások, amelyeket Izrael ellen irányíthatunk” — tette hozzá.

Főkép: Az a teheráni épület, ahol Iszmail Hanije életét vesztette – Fotó: Reuters / Mohamed Azakir / File Photo

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.

FORRÁSHaaretz és a New York Times