Bip

betonépület égbolttal
Patio – Fotó: Forbát Dia

Tel-avivi küzdősporttanárom két hónapja hirdette meg a hétvégi kétnapos szemináriumát, lesz, ami lesz alapon. Bántam, mert ugyanerre a szombatra tűzték ki a Kinneret-átúszás időpontját is, ahol ki szerettem volna próbálni magamat a három és fél kilométeres hosszú távon. A múlt héten derült ki számomra, hogy a háborús helyzet miatt elhalasztották október végére az eseményt, így már csak egy kérdés maradt: megállnak-e a drónok a Kinneret magasságában, vagy a héten Tel-Aviv is kap belőlük, ami azt jelentené, hogy a szemináriumot is el kell halasztani.

A hét első napja nem ad okot bizakodásra: vasárnap kora reggel a merkazban kilőnek a szirénák, mert újra idelőttek valami francot Jemenből, ami kétezer-egyszáz kilométert töltött a levegőben, de hogy minek, azt sosem fogjuk megtudni. Egy rakéta nem a világ, attól még igazán megtartható az a szeminárium, gondoltam kedd délután négy óráig, semmi nem jöhet közbe, hogy találkozzam az első küzdősporttanárommal és a tel-avivi dojo tagjaival.

Aztán eljött a kedd délután ezen a héten is, de most valahogy máshogyan. A délutáni árnyékok megálltak a régi vonatsínek mellett futó park gyepszőnyegén, és alig érünk az Aromához az Emek Refaimon Rafival és Nadavval, már érzem a levegőben, hogy valami történt. „Mi robbant föl?” – hallom meg egy ismeretlen, sűrű ősz haját rövidre vágató hosszúnadrágos, vasalt inges, hatvanas férfi hangját. A járdára kitett asztaloknál ül, és a vele szemben ülő barátját kérdezi, de olyan hangosan, hogy három méterről is hallom, miközben leadom a rendelést. Ezrah vatik, „szenior polgártárs”, aki életkoránál fogva kiérdemelte, hogy polgár és civil legyen, hiába, a nála fiatalabbak, a negyven-ötven pluszosokig bezárólag majdnem mind katonák, ha tartalékosok is. Magyarul nyugdíjas, de ez a szó nem illik hozzá, éppúgy, mint a delfin vagy a csipkebogyó. Kiteríti az újságját maga elé, de a valóságot nem onnan, hanem asztalszomszédja telefonjának kijelzőjéről olvassa le: Izrael berobbantotta a Hezbollah terroristáinak csipogóit.

„Nem hiszem, hogy ennyire hülyék” – mondja Dror már otthon a stratégiai megbeszélésünkön, ahol minden lehetséges háborús forgatókönyvet jóelőre kielemezünk. „Most már elhiszem” – teszi hozzá másnap, amikor pontosan huszonnégy órával az első támadás után a terroristák adóvevője is berobban, újabb százakat megsebesítve. A Ynet szokás szerint csinálja a hangulatot és „a második csapás” főcímmel hozza le a hírt. „Mi is volt a harmadik? Sáska vagy tetű?” – kérdezem Drort, de se ő, sem én nem emlékszünk.  

Szuper, hogy az egyiptomi rabszolgaság metaforakincsével dolgozunk még mindig, valóban jó messze jutottunk az elmúlt háromezer-párszáz évben. Mobiltelefonnal ütjük az ellenséget, nem furkósbottal, a többi ugyanaz. Lángoktól ölelt kis országunkban, „medina ktana mukefet ojvim”, ahogy viccesen mondtuk mindig, amikor még az ellenség kívül volt, a régi Izraelben, amit olyan szépen összerántott a közös külső ellenség elgondolt és valóságos képe. Ennek is vége már, mindenki gyanús, ellenséggel cimboráló hülye civil, aki még nem ölt embert, de nagy a szája. Azzal, hogy mindannyiunknak meg kell vívnia a saját háborúját a saját frontján, hogy ember maradjon, nem kell foglalkozni. Maradj talpon, ha tudsz, vagy menjél haza sírni Európába.

A lassan egy éve tartó háború bevette magát a szervezetünkbe, mint valami élősködő körömgomba, és nem ereszt. Már nem tudjuk, hol végződünk mi és hol kezdődik a háború, a háború mi magunk vagyunk, folyamatos magyarázkodás az életünk, a Hezbollah igenis terrorszervezet, írjuk ki a Facebookra, mert azt hisszük, hogy ez még érdekel valakit rajtunk kívül.

A szabad világból nézve Izrael éppen a saját sírját ássa, még akkor is, ha ezúttal gálánsan tette, valóban zseniális, hogy csak a terroristák robbantak föl, no meg a kislány, aki véletlenül ott volt, meg még a testvére talán, nem számít, járulékos veszteség lett az életükből. Velünk vagy vagy ellenünk? Színt kell vallani, az nem lehet, hogy minden halál egyformán fájjon.

Zsebemben a Wizz Air-jegy Budapestre, ez tartja bennem a lelket, bár októberig még minden előfordulhat és mindennek az ellenkezője is. Fohászkodom, hogy el ne kapjon a hübrisz, és bele ne éljem magamat, hogy elhagyhatom az országot a két gyerekemmel egy hónap múlva, ha csak egy rövid hétre is, és el tudjam viselni méltósággal, ha mégis rám zárul a gettó kapuja. Az El Al honlapja alapján sok izraeli megadta magát a csábításnak: aki augusztusban nem repült az iráni fenyegetés miatt, most bevásárolt, a szukkoti iskolaszünetre már szeptember elején elfogytak a Budapestre tartó járatok szabad helyei. A nép kürtőskalácsot akar, nem háborút.

Az irodában sem szürkék a hétköznapok, hanem kékek, mint a patióból nézve az ég és Noam szeme, amibe hetek óta nem tudtam belenézni, ezért csak képzelem, hogy kékek. Olyan emberrel vagyok gondolatban, aki mindig máshol van. Legszívesebben megállítanám a folyosón, „ne dolgozz annyit” – mondanám neki, állnánk egymással szemben és csak nézném őt, mert egyszer, csak egyszer az életben rá szeretnék nézni igazán, úgy, ahogy tükörbe nézni nem merek sosem.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét