Jelentés: Az izraeli lakosság körülbelül egynegyede élelmiszerbizonytalanságban él, a gyermekek 39,6%-a szegénységben

Hajléktalan, múlt hónapban. A jelentés szerint az izraeli háztartások havi minimális megélhetési költsége az elmúlt évben 6,9%-kal emelkedett – Fotó: Itai Ron

A Latet szervezet jelentése szerint az elmúlt évben tovább romlott azon családok gazdasági helyzete, akik civil szervezetek támogatására szorulnak. A családok körülbelül 86%-a mondott le pszichológiai segítségről, és 80%-uknak nem volt elegendő pénze kellő mennyiségű mennyiségű élelmiszer megvásárlására. A jelentés arra figyelmeztet, hogy fennáll a veszélye, hogy az alacsonyabb középosztályhoz tartozó háztartások egy része a közeljövőben elszegényedik.

Izrael lakosságának körülbelül egynegyede élelmiszerbizonytalanságban él – derül ki a Latet szervezet ma (hétfőn) közzétett jelentéséből. A jelentés szerint az izraeli gyerekek 34%-a, vagyis 1 075 500 gyermek él élelmiszerbizonytalanságban. A szervezet által közzétett „Alternatív szegénységi jelentés” többek között azon családok gazdasági helyzetét vizsgálja, akik a Latet és hasonló segélyszervezetek támogatására szorulnak.

A jelentés szerint az elmúlt évben a támogatott családok 65%-ának gazdasági helyzete tovább romlott. A segélyre szoruló szülők körülbelül fele kénytelen volt lemondani az anyatej-helyettesítő tápszerről, vagy az ajánlottnál kisebb mennyiséget használni. A jelentés szerint a segélyezettek 80%-ának nem volt elegendő pénze ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű élelmiszert vásároljon.

A jelentés szerint a gazdasági helyzet az érintettek egészségügyi döntéseire is hatással volt. A támogatottak 86,4%-a számolt be arról, hogy kénytelen volt lemondani pszichológiai segítségről, míg 70,8%-uk azt nyilatkozta, hogy nem tudott megvásárolni szükséges gyógyszereket vagy igénybe venni elengedhetetlen orvosi kezelést.

A jelentés szerint Izraelben 2 756 000 ember él szegénységben, ami a teljes lakosság 28,7%-át jelenti. Szegénynek számít 1 240 000 gyermek is, akik az izraeli gyermekek 39,6%-át teszik ki. A jelentés arra figyelmeztet, hogy az alacsonyabb középosztályhoz tartozó háztartások komoly veszélyben vannak, hogy szegénységbe süllyedjenek. A növekvő válság árnyékában az élelmiszersegélyt nyújtó civil szervezetek 70,9%-a számolt be arról, hogy az elmúlt évben csökkentek az adományok.

Élelmiszercsomagok összeállítása a tel-avivi Romano házban, tavaly. Az adományokra szoruló családok közel 85%-ának nehézséget okoz otthonuk fűtése télen – Fotó: Tomer Appelbaum

A jelentés szerint Izraelben a háztartások havi minimális megélhetési költsége az elmúlt évben 6,9%-kal emelkedett. Míg 2023-ban egy két felnőttből és két gyermekből álló háztartás havi minimális megélhetési költsége 12 735 sékel volt, addig 2024-ben ez az összeg 13 617 sékelre nőtt. Ez éves szinten 10 500 sékeles többletet jelent egy háztartás számára.

A jelentés a „többdimenziós szegénységi mutató”-ra épül, amely több tényező alapján határozza meg, hogy egy háztartás súlyos szegénységben, szegénységben vagy nem szegénységben él-e. A jelentés adatai szerint az izraeli háztartások 22,3%-a több életviteli területen is hiányt szenved, és szegénységben él. A jelentés megjegyzi, hogy a 2024-es mutató eredményei nem mutatnak jelentős eltérést a 2022-ben rögzített adatokhoz képest.

A segélyszervezetek által támogatott családok esetében a jelentés szerint a havi kiadásaik 1,7-szer magasabbak, mint az átlagos havi bevételük. Ezeknek a családoknak 78,8%-a rendelkezik adóssággal, szemben az általános lakosság 26,9%-ával. A gazdasági nehézségek miatt ezeknek a családoknak 69,5%-a kénytelen tartósan lemondani arról, hogy kijavíttassa lakásában a súlyos meghibásodásokat.

A jelentés szerint a támogatott családok 84,8%-a „energiahiányban” szenved. Ez a kifejezés azokra a családokra utal, amelyek nehezen tudják fűteni otthonukat télen, hűteni nyáron, vagy egyáltalán nem képesek erre. Ezeknek a családoknak 22,1%-ánál az elmúlt évben kikapcsolták az áramot a számlák kifizetésének elmulasztása miatt.

Főkép: Hajléktalan, múlt hónapban. A jelentés szerint az izraeli háztartások havi minimális megélhetési költsége az elmúlt évben 6,9%-kal emelkedett – Fotó: Itai Ron

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.