Ne maradj le: először indul mindenki számára elérhető és ingyenes AI-kurzus  

A Nemzeti Digitális Hálózat tegnap (csütörtökön) elindította az első, kezdőknek szóló online mesterségesintelligencia-kurzust Dror Globerman vezetésével. A tanfolyam mindenki számára elérhető, akiknek nincs előzetes ismeretük a témában, és teljesen ingyenes a Campus IL platform keretében. „Számos előrejelzés szerint azok a diákok és munkavállalók, akik az elkövetkező években nem tanulják meg ezeket az eszközöket használni, a jelen világ analfabétái lesznek” – figyelmeztetett Aszaf Weiss, a Campus IL igazgatója, a Nemzeti Digitális Hálózat munkatársa egy mako hírportálnak adott interjúban.

Aszaf Weiss, a Campus IL igazgatója a Nemzeti Digitális Hálózatnál – Fotó: a Nemzeti Digitális Hálózat sajtóosztálya

A mesterséges intelligencia korszakában, amely alapjaiban változtatja meg az élet minden területének szabályait, a Nemzeti Digitális Hálózat új, ingyenes kurzust indít, amelyet kifejezetten a nagyközönség számára fejlesztettek ki. A tanfolyam azoknak szól, akiknek nincs előzetes ismeretük a témában, beleértve az általános és középiskolás diákokat, valamint a felnőtteket.

Az online kurzus a Campus IL-en keresztül valósul meg, amely a Nemzeti Digitális Hálózat oktatási és képzési zászlóshajó projektje. Eddig egymillió regisztrált tanuló használta a platformot, amelyen 500 ingyenes kurzus érhető el, és most először indítanak mesterséges intelligenciáról szóló tanfolyamot.

A kurzus vezetői Dror Globerman, aki többek között a „Miközben dolgoztatok” podcast házigazdája és a mako hírportál publicistája, valamint Jinai Zaguri tartalomszakértő, az ExperTeam innovációs igazgatója.

„Ez egy rövid és gyakorlati kurzus, amely 5-8 órát vesz igénybe, és azoknak szól, akiknek nincs előzetes ismeretük a témában. A tanfolyam gyakorlati készségeket is tartalmaz, például különféle eszközök, mint a ChatGPT, a Gemini, a DALL-E és mások használatával kapcsolatos promptok írását” – magyarázta a mako hírportálnak Aszaf Weiss, a Campus IL vezetője, a Nemzeti Digitális Hálózat részéről.

„A kurzus kiindulópontja a félelmek és akadályok eloszlatása. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy sikerélményt biztosítsunk a résztvevőknek, lépésről lépésre vezessük őket, hogy képesek legyenek a mesterséges intelligenciát használni, és a mindennapi élet hasznos eszközévé alakítani azt.”

A tanfolyam egy VOD-szerű platformon zajlik, ami azt jelenti, hogy a résztvevők saját időbeosztásuk szerint, a saját tempójukban és helyükön tanulhatnak, vagyis aszinkron módon.

„A kurzus elindításának oka az a felismerés, hogy a mesterséges intelligencia írástudásának elérhetővé tétele az ország minden polgára számára kritikus szükséglet, akárcsak az olvasás és írás ismerete a 21. században” – mondta Aszaf Weiss. „Számos előrejelzés szerint azok a diákok és munkavállalók, akik az elkövetkező években nem tanulják meg használni ezeket az eszközöket, a mai világ analfabétáivá válnak. Ezért alapvető fontosságú, hogy a mesterséges intelligencia témája minden polgár számára hozzáférhető legyen. Ha ez nem valósul meg, társadalmi szakadékok és digitális egyenlőtlenségek alakulnak ki, ráadásul az is fenyeget, hogy Izrael lemarad a globális versenyben.”

„Még az Izrael Bank óvatos becslései szerint is – amelyek alapján a mesterséges intelligencia a foglalkozások 67%-ára lesz hatással az országban –, vagy Elon Musk ijesztő előrejelzéseit figyelembe véve, itt egy ’foglalkoztatási cunami’ közeleg. Ez elsősorban a fehérgalléros dolgozókat fogja érinteni, akiket eddig ’biztonságban’ lévő csoportnak tekintettek, és akik nagyon jelentős szerepet töltenek be Izraelben.”

A kurzust folyamatosan frissítik a technológiai újításokkal összhangban. Annak érdekében, hogy ne kelljen mindig behívni Dror Globermant a stúdióba, egy avatárt hoztak létre a személyében, amely segítségével tovább frissíthetik a tananyagot. Weiss elmondta, hogy tervezik a kurzus hibrid oktatásra történő kiterjesztését is – az online tanfolyamot csoportban tanítanák, egy tanár vagy oktató jelenlétében, aki elmagyarázza az anyagot és válaszol a kérdésekre. Ez a formátum iskolákban, kormányzati hivatalokban, ifjúsági központokban, önkormányzatokban, városi könyvtárakban és egyéb helyszíneken is elérhető lesz.

A jövőben a tanfolyam arab nyelvű verziójának kidolgozását is tervezik, valamint a Tudományos és Technológiai Minisztériummal együttműködve olyan kurzusokat fejlesztenek, amelyek különböző szakmai területekhez, például orvosokhoz, pedagógusokhoz és jogászokhoz igazodnak.

Sira Lev-Ami, a Nemzeti Digitális Hálózat vezérigazgatója – Fotó: Inga Avshalom Shilian

„A digitális tanulás szépsége, hogy lehetővé teszi a különböző célcsoportok személyre szabott oktatását. Ez egy ambiciózus feladat: mesterséges intelligenciát tanítani egymillió állampolgárnak. Ha az apámra és a fiamra gondolok, a tanulás üteme teljesen más. A digitális tanulásban azonban szabályozhatjuk a tempót, visszaléphetünk, ha nem figyeltünk, vagy felgyorsíthatjuk, ha már tudjuk az adott anyagot” – mondta Aszaf Weiss.

Mi a helyzet a mesterséges intelligencia hibáival?

„A kurzusban egy teljes fejezet foglalkozik ezzel a kérdéssel. Bár a mesterséges intelligencia hatalmas lehetőségeket kínál, óvatosnak kell lennünk, tudatos felhasználókká kell válnunk, és meg kell értenünk, hogy a technológiai eredményeket nem szabad abszolút igazságként elfogadni, hanem kritikus szemmel kell vizsgálni” – válaszolta Weiss.

Sira Lev-Ami, a Nemzeti Digitális Hálózat vezérigazgatója hozzátette: „A Nemzeti Digitális Hálózat kibővíti tevékenységét a Gazdasági és Ipari Miniszter, Nir Barkat támogatásával, a Campus IL platform keretében egy innovatív mesterséges intelligencia kurzus elindításával.”

„Abban a korszakban, amikor a technológia alakítja jövőnket, kiemelkedően fontosnak tartjuk a tudás és a fejlett eszközök hozzáférhetővé tételét az izraeli társadalom minden tagja számára. Meg vagyunk győződve arról, hogy ezeknek az ismereteknek és eszközöknek az elérhetővé tétele nemcsak abban segíti Izrael polgárait, hogy megbirkózzanak a jövő kihívásaival, hanem abban is, hogy vezető szerepet töltsenek be a következő technológiai forradalomban.”

Érdekel? AI kezdőknek: Tanuljunk kommunikálni a mesterséges intelligenciával! (héber)

Főkép: Sira Lev-Ami, a Nemzeti Digitális Hálózat vezérigazgatója – Fotó: Inga Avshalom Shilian

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.

FORRÁSmako