Az Elbit Systems hatalmas üzletet jelentett be egy NATO-tagországgal. Dokumentumok szerint ez az ország Hollandia, amely a háború kezdete óta korlátozza az izraeli repülőgépekhez szükséges alkatrészek szállítását. Hollandiában sokan elégedetlenek azzal, hogy a kormány olyan fegyvergyártóval kötött megállapodást, amely „illegális megszállásban vesz részt Ciszjordániában és Gázában”.

A holland védelmi minisztérium az izraeli Elbit Systems védelmi rendszereit választotta egy 175 millió dolláros üzlet keretében – annak ellenére, hogy hazai kritikák érték a kormányt amiatt, hogy olyan fegyvergyártótól vásárol, amelynek fegyvereit a Gázában folytatott harcokban is használják. Az üzlet lezárása egybeesett azzal, hogy egy holland bíróság korlátozásokat vezetett be az izraeli légierő F-35 vadászgépeihez szükséges alkatrészek szállítására a Hamasz elleni háború miatt.

Egy hónappal ezelőtt az Elbit Systems bejelentette, hogy egy NATO-tagállam és egy másik európai ország számára fog védelmi rendszereket szállítani repülőgépekhez és helikopterekhez. Bár a vállalat nem nevezte meg az országokat, hivatalos dokumentumokból kiderült, hogy Hollandia és Ausztria azok, amelyek tavaly júliusban közösen írtak alá egy szerződést kilenc C-390 Millennium szállító repülőgép beszerzésére a brazil Embraer vállalattól.

A védelmi miniszter, Ruben Brekelmans a megállapodással kapcsolatos kritikákra reagálva kijelentette: „A növekvő fenyegetés és a meglévő felszerelés elavulása miatt a védelmi rendszernek a lehető legjobb felszerelésre van szüksége rövid távon, hogy a hadsereg továbbra is végre tudja hajtani küldetéseit. Ez létfontosságú Hollandia és Európa biztonsága szempontjából.”

Hollandia, amely a projekt vezetője, öt repülőgépet szerez be, míg Ausztria négyet. Az új szállítógépek a holland légierő elöregedett Hercules (C-130H) flottáját váltják fel. A projekt teljes költsége Hollandia számára 1,7 milliárd euró. Az első repülőgép várhatóan 2027-ben áll szolgálatba, és az összes gép leszállítása 2029 végére fejeződik be.

Ezzel párhuzamosan Hollandia H225M („Caracal”) helikoptereket vásárol az Airbus-tól különleges műveleti egységei és egyéb feladatok számára. Az első helikoptereket várhatóan 2030 elején szállítják le, a projekt költsége pedig körülbelül 2 milliárd euró.

Az Elbit, amely ezekhez a repülőgépekhez védelmi eszközöket szállít, alvállalkozóként vesz részt a holland Fokker Services Group projektjében, amely szerződéseket nyert a Holland Királyi Légierő modernizálására és karbantartására. Az Elbit egy elektronikus hadviselési és légvédelmi csomagot biztosít, amely magában foglal egy passzív radart, rakétafigyelmeztető infravörös rendszert, lézeres célzózár-figyelmeztető rendszert, valamint egy zavarórendszert, amely hőkereső rakéták ellen infracsapdákat és radarvezérelt rakéták ellen fémcsíkokat bocsát ki. A védelmi csomag tartalmazza a DIRCM rendszert is, amely infravörös sugarat bocsát ki a hőkereső rakéta felé, hogy megzavarja annak célpont-azonosítását.

Az Elbit hasonló rendszereit izraeli légitársaságok utasszállító repülőgépeire, a francia elnöki repülőgépre, valamint a holland kormány egyik üzleti repülőgépére is telepítették. Decemberben az Elbit bejelentette, hogy szerződést nyert a német kormány Airbus A350 repülőgépének védelmére.

Júliusban Ruben Brekelmans védelmi miniszter egy parlamenti interpellációra válaszolva reagált arra az állításra, miszerint nem ésszerű, hogy a holland kormány egy izraeli gyártótól vásárol felszerelést, amely fegyverrendszereket szállít „Ciszjordánia és Gáza illegális megszállásához”. Válaszában a miniszter kijelentette, hogy Hollandia „már most is használ izraeli felszereléseket, amelyek nagy jelentőséggel bírnak a hadsereg meglévő harci képességei és katonáink biztonsága szempontjából. A felszerelés magában foglalja a tüzérségi rendszereket, önvédelmi rendszereket, drónelhárító rendszereket, páncéltörő fegyvereket, pilóta sisakokat és operatív kommunikációs eszközöket.”

Azzal a felvetéssel kapcsolatban, miszerint elfogadhatatlan, hogy Hollandia üzleti kapcsolatban álljon az Elbittel, a miniszter így válaszolt: „A holland hadsereg időben történő felszerelése ebben az ügyben alapvető követelmény. Az olyan védelmi rendszerek beszerzésének elhalasztása, amelyek kritikus fontosságúak a biztonságunk számára, elfogadhatatlan kockázatot jelent a jelenlegi kiszámíthatatlan geopolitikai helyzetben.”

A C-390 repülőgép tesztelése burkolatlan leszállópályákon. Elbit által gyártott rakétavédelmi rendszerrel lesz felszerelve – Fotó: Embraer

A minisztert megkérdezték, hogy a holland kormány tudja-e, milyen fegyverrendszereket szállít az Elbit „az illegális megszálláshoz”, és hogy egyértelműen ki tudja-e jelenteni, hogy az Elbit rendszereit nem használták esetleges háborús bűncselekmények elkövetésére Gázában. Erre azt válaszolta, hogy bár a kormány tisztában van azzal, hogy az Elbit fegyvereket szállít a Cahal számára, nem követik nyomon, hogyan használják ezeket a fegyvereket.

Hollandia továbbra is vásárol izraeli rendszereket, miközben fenntartja az F-35 („Adir”) vadászgépek alkatrészeinek kivitelére vonatkozó tilalmat. Ezt a tilalmat egy holland bíróság tavaly februárban rendelte el, attól tartva, hogy az alkatrészeket háborús bűncselekmények elkövetésére használhatják a gázai háborúban. Hollandiában tárolják a helyben és más országokban gyártott F-35 alkatrészek egy részét. Ezek az alkatrészek az F-35 program globális pótalkatrész-készletéhez tartoznak, amelyet az Egyesült Államok kezel, és onnan exportmegállapodások révén juttatják el Washington partnereihez.

A nemzetközi kereskedelmi és segélyezési miniszter, Rijntje Klever, körülbelül egy hónappal ezelőtt tájékoztatta a parlamentet, hogy az alkatrészek kivitelére vonatkozó tilalom, amelyet az ország fellebbviteli bírósága rendelt el, érvényben maradhat mindaddig, amíg a legfelsőbb bíróság nem hoz végső döntést az ügyben. Válaszában elismerte, hogy a holland kormány korlátozottan tudja érvényesíteni a bíróság döntését, mivel nem képes meghatározni az alkatrészek végső felhasználóját, miután azok az Egyesült Államokba vagy a globális alkatrész-készletbe kerülnek.

Ugyanakkor a miniszter elutasította a holland kormány és a Cahal tevékenységeinek összekapcsolását az Elbittel. „A kormány nem lát összefüggést a holland hadsereg számára külföldi beszállítóktól vásárolt védelmi felszerelések és a nemzetközi jog bármely harmadik fél általi megsértése között” – válaszolta. „A felelősséget azokra az államokra vagy vállalatokra kell hárítani, amelyek megsértik a nemzetközi jogot. A jelenlegi geopolitikai helyzetre tekintettel a fegyveres erőket sürgősen meg kell erősíteni. Egy erős hadsereg elrettentő erőt képvisel, amely segíthet elkerülni a fegyveres konfliktust. Ezért a védelmi minisztérium a legjobb felszerelésbe fektet be, amely időben leszállítható… bizonyos képességek esetében pedig a legjobb felszerelés Izraelből származik” – közölte.

Főkép: A C-390 repülőgép tesztelése burkolatlan leszállópályákon. Elbit által gyártott rakétavédelmi rendszerrel lesz felszerelve – Fotó: Embraer

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.

FORRÁSHaaretz