Több tucat tüntető tiltakozott Hollywoodban Sabra karaktere ellen, akit Shira Haas alakít, és azt skandálták: „A Disney népirtást támogat.”

Több tucat palesztin-párti tüntető gyűlt össze keddről szerdára virradóra a Captain America: Brave New World (Amerika Kapitány: Szép új világ) hollywoodi premierje előtt. A Variety jelentése szerint a demonstrálók a film bojkottjára szólítottak fel, mivel szerepel benne az izraeli szuperhős, Ruth Bat-Seraph, más néven Sabra, akit Shira Haas alakít. A tüntetők táblákat tartottak, melyeken ez állt: „Távolítsátok el Sabrát!”, „A Disney népirtást támogat!”, „Bojkottáljátok a Captain America-t!”, miközben „Szabadságot Palesztinának!” jelszavakat skandáltak. A film ma kerül a mozikba Izraelben is.

Sabra karakterének szerepeltetése a filmben, aki a képregényekben Moszad-ügynök volt, már 2022-ben vitát váltott ki palesztin rajongók körében. A Marvel gyorsan kiadott egy közleményt, amelyben megígérte, hogy a Brave New World című filmben „új megközelítést” alkalmaz a karakterrel kapcsolatban. „Bár karaktereink és történeteink a képregényekből merítenek ihletet” – nyilatkozta a Marvel a Variety-nek –, „mindig a mai közönség számára dolgozzuk át őket a vásznon. A készítők új szemlélettel közelítették meg Sabra karakterét, akit több mint 40 éve mutattak be először a képregényekben.”

A Brave New World producere, Nate Moore elmondta, hogy Sabra a filmben „nem Moszad-ügynök”, hanem egy izraeli, aki „az Egyesült Államok kormányának dolgozik”. „Érdekes, hogy a filmben sok karakter az elnök, Thaddeus Ross (Harrison Ford) köré összpontosul” – mondta Moore. „Ruth Ross alatt dolgozik a kormányban, ezért az ő nézőpontja más.”

Sabra első megjelenése a Marvel képregényeiben 1980 augusztusában történt The Incredible Hulk (A hihetetlen Hulk) egyik számában, majd 1981 februárjában már a sorozat egyik borítóján is szerepelt, mellkasán egy nagy Dávid-csillaggal. Sabra a Marvel képregények azon nemzetközi szuperhőseinek egyike volt, akik mind különböző országokból érkeztek. Mutáns volt, különleges képességei már gyermekkorában megmutatkoztak, ezután egy állami irányítású kibucba küldték, ahol arra képezték ki, hogy Izrael első szuperhőse legyen, aki Moszad-ügynökként teljesít szolgálatot.

A The Incredible Hulk 256. számában a Marvel univerzuma váratlanul a közel-keleti konfliktusba merül. Hulk potyautasként érkezik egy teherszállító hajóval Tel-Aviv kikötőjébe, ahol pusztítani kezd, hatalmas robbanást okozva, amely megrázza az egész kikötőt. Sabra úgy dönt, hogy „megállítja a szörnyet, mielőtt az Tel-Aviv többi részét is veszélybe sodorná”.

Közben Bruce Banner összebarátkozik egy palesztin fiúval, aki egy gyors történelmi leckét ad neki az izraeli–palesztin konfliktusról: „Néha nagyon nehéz arabnak lenni Izraelben” – mondja a fiú. „A népem és az izraeliek is azt állítják, hogy ez a föld az övék. Osztozhatnának rajta, de két régi könyv azt mondja nekik, hogy ölniük kell egymást érte.” A fiú ezután belép egy közeli kávézóba, ahol palesztin terroristák támadása során életét veszti.

Ebben a történetben Sabra halálos szuperhős, de egyben erkölcsös ember is. Amikor Hulk a sivatagba menekül, magával viszi a fiú holttestét, Sabra pedig üldözőbe veszi, hogy megtámadja. Amikor azonban meglátja a gyermek holttestét, megdermed, és letérdel mellé. „Támadni akart. Hiszen izraeli, szuperügynök, katona. De ő is egy nő, aki képes érezni és együttérezni” – magyarázza a képregény szövege. „Egy szörny kellett ahhoz, hogy a gyermeket emberként lássa. Egy szörnyeteg kellett ahhoz, hogy felébressze emberségét.”

Főkép: Shira Haas – Fotó: Marvel




Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.

FORRÁSVariety, Haaretz