
Az elnök elmondása szerint az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalásokon magas rangú tisztviselők vesznek részt, és szombaton „nagyon fontos találkozó” lesz a témában. Hozzátette, hogy „inkább egy megállapodást választana, mint az evidens lépést”, és hogy „ez igazán nagyszerű lenne Irán számára.”
Netanjahu azt állította, hogy vannak országok, amelyek készek befogadni gázaiakat.
Trump kijelentette, hogy nem biztos abban, hogy eltörli az Izraelre kivetett vámokat.
Donald Trump amerikai elnök hétfő este találkozott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel a Fehér Házban. A találkozó után Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok közvetlen tárgyalásokat kezdett Iránnal az atomprogram ügyében, és ezekben magas rangú tisztviselők vesznek részt. Elmondása szerint szombaton „egy nagyon fontos találkozóra” kerül sor a kérdésben, és meglátják, hová vezet.
„Egy megállapodás jobb lenne, mint az egyértelmű lépés” – utalt Trump arra, hogy előnyben részesíti a diplomáciai megoldást a katonai fellépéssel szemben. „Ez igazán nagyszerű lehet Irán számára” – tette hozzá.
Netanjahu kijelentette: „Ha az iráni nukleáris fenyegetést diplomáciai úton meg lehet oldani, ahogy az Líbiával történt, az jó. De Iránnak semmilyen körülmények között sem szabad atomfegyverhez jutnia.” Trump hozzátette: „Ha a diplomácia megbukik, Irán nagy veszélybe kerül. Ez nem egy bonyolult képlet – rossz nap lesz Iránnak, ha a tárgyalások kudarcba fulladnak.”
A gázai háború és a túszok
A Gázai övezettel kapcsolatban Trump úgy fogalmazott: „a háború nem sokára véget ér,” és hangsúlyozta, hogy a túszokat szabadon kell engedni. Netanjahu megerősítette: „Elkötelezettek vagyunk a túszok kiszabadítása és a Hamasz megsemmisítése mellett.” Elmondta, hogy dolgoznak egy újabb megállapodáson.
Netanjahu szerint a Gázai övezet lakóinak „lehetőséget kell adni, hogy eldönthessék, hova akarnak menni,” és szerinte „vannak országok, amelyek hajlandók befogadni gázaiakat.” Trump hozzátette, hogy szerinte is vannak ilyen országok, és azt mondta: „Szeretem a saját tervemet, de vannak más tervek is.”
Azt is kijelentette: a Gázai övezet „fontos ingatlan,” és Izraelnek részt kell vennie a jövőjének alakításában. „Egy amerikai békefenntartó erő Gázában jó dolog lenne” – mondta. Trump szerint Netanjahu „nagyon keményen dolgozik”, és reméli, hogy Netanjahut „elismerik vezetőként”.
"We're having direct talks with Iran," says @POTUS.
— Rapid Response 47 (@RapidResponse47) April 7, 2025
"I think everybody agrees that doing a deal would be preferable to doing the obvious." pic.twitter.com/I8QdtR3h1S
Kereskedelmi vámok
Netanjahu a találkozón javasolta, hogy Izrael és az Egyesült Államok törölje el egymással szemben a kereskedelmi korlátokat, és csökkentsék az amerikai importdeficitet. Trump reagálva azt mondta: „Értékelem, amit a vámokról mondtál – elegünk van abból, hogy bolondnak néznek.”
Ennek ellenére később úgy nyilatkozott: nem biztos, hogy megszünteti az Izraelre kivetett vámokat. Az új amerikai vámrendszer értelmében ezen a héten 17%-os vámtarifa lép érvénybe minden izraeli importtermékre.

Törökország és Szíria
Netanjahu elmondta, hogy Trumppal beszélt Szíriáról is, és kijelentette: „Nem szeretnénk, ha Törökország Szíriában bázisokat hozna létre.” Szerinte Izrael meg akarja előzni a konfliktust, jóllehet Törökországnak kiváló kapcsolatai vannak az Egyesült Államokkal.
Trump kérdésre válaszolva elmondta: „Remek kapcsolatom van Erdogannal. Soha nem volt problémánk, kedvelem őt, ő is kedvel engem.” Hozzátette: „Azt mondtam a miniszterelnöknek: ha gondod van Törökországgal, szerintem meg tudjuk oldani.”
טראמפ משיב לשאלת הארץ האם הוא רואה את השפעת טורקיה בסוריה כחיובית או להפך pic.twitter.com/30bifo560f
— Liza Rozovsky (@lizarozovsky) April 7, 2025
A közös sajtótájékoztató elmaradt
A tervezett közös sajtótájékoztatót a Fehér Ház egy órával a kezdés előtt lemondta. Netanjahu környezete meglepődött a döntésen, amelyről nem kaptak magyarázatot. Később közölték, hogy a két vezető az Ovális Irodában válaszol néhány újságírói kérdésre.
Kerülőút Budapestről
Netanjahu Budapestről indulva mintegy 400 kilométerrel hosszabb útvonalat választott, hogy elkerülje azoknak az országoknak a légterét, amelyek a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát esetleg végrehajtanák egy kényszerleszállás esetén.
Tüntetések Washingtonban – a túszokért
Netanjahu washingtoni érkezését kisebb tüntetés fogadta. A demonstrálók a túszok hazahozatalát követelték, köztük volt Jehuda Cohen is, a Hamasz által elrabolt Nimrod Cohen édesapja. A „Haaretz”-nek azt nyilatkozta: „A túszok Netanjahu prioritási listájának legalján vannak. Csak külső nyomás térítheti vissza a tárgyalásokat a helyes irányba.”