Az erők haladnak, a harc visszafogottabb – helyzetkép Gázában

Fotó: Közösségi médiából, a 27a paragrafus szerint, Izraeli Hadsereg szóvivősége

A hadsereg újabb területeket foglal el a Gázai övezetben, ám ismét olyan Hamasz-dandárokkal harcol, amelyeket már korábban felszámoltak, majd újjáépítettek. A harcok még mindig számos, el nem pusztított alagút ellen, valamint fegyvereket gyártó terroristák ellen zajlanak – még olyan térségekben is (például a Philadelphi-folyosón), amelyeket az izraeli hadsereg már elfoglalt. A Cahal eljut majd mindenhová, ahová szükséges, de a valódi aggodalom az, hogy hová tart ez a háború.

A háború újraindult, az erők előrenyomulnak – de a teljes kép jóval kevésbé optimista

Szerdán Israel Katz védelmi miniszter a Morag-folyosón járt, amely Rafahot és Khan Juniszt választja el egymástól, és amelyet a Cahal a harcok újraindulásának és a műveleti terület bővítésének részeként foglalt el – írja a Mako. Azonban a küldöttséget elkísérő személyek úgy vélték, hogy a harcok intenzitása messze elmarad attól, amit a közvélemény gondol. Az izraeli hadsereg nagyon lassan és óvatosan halad előre – részben azért, hogy ne veszélyeztesse a túszokat, és ne sodorja veszélybe saját katonáit –, miközben továbbra is gerillaharcban van elmerülve. A Hamasz elleni nyomásgyakorlásról szóló nyilatkozatok ellenére a célok nem teljesen világosak.

A hadsereg és politikai források szerint a Morag-folyosó elfoglalásának célja „a rafahi Hamasz-dandár bekerítése és a Hamaszra nehezedő nyomás fokozása annak érdekében, hogy újabb túszokat engedjenek szabadon.” A 36-os hadosztály egyik magas rangú tisztje szerint a Cahal célja elfoglalni és bővíteni a Morag-folyosót „ugyanúgy, ahogy a Necarim-folyosót is bővítettük”.

A Morag-folyosó (piros nyíl)

A cél: ütközőzóna létrehozása Rafahban

A hadsereg célja az, hogy ellenőrzést gyakoroljon a Philadelphi-folyosó és a Morag-folyosó közötti terület felett, és ezáltal Rafah egy biztonsági zónává alakuljon. „Rafah teljes evakuálásra kerül, és biztonsági zóna lesz belőle – ez történik most” – mondta egy magas rangú tiszt, hozzátéve, hogy a folyosó elfoglalása hamarosan befejeződik.

Ez illeszkedik a Gáza északi részén zajló hadműveletbe is, ahol a Cahal újra elfoglalta az úgynevezett „északi határövezetet” – mindössze 2 kilométer mélységben –, amely magában foglalja Beit Lahiyát és Beit Hanount. Az övezet közepén a Cahal már elfoglalta a Necarim-folyosó felét, és amint megkapja a politikai jóváhagyást, állítólag képes lenne órákon belül befejezni a teljes folyosó elfoglalását a tengerig.

Mi történt a már felszámolt Hamasz-dandárokkal?

Egy katonai forrás szerint a rafahi Morag-folyosónál jelenleg két Hamasz-dandár maradt életben a korábbi négyből, míg Khan Junisznál három. Ez annak ellenére van így, hogy a Cahal korábban azt közölte: felszámolta a teljes rafahi és khan juniszi Hamasz-hadosztályt. Mi történt? A korábbi izraeli definíció szerint a vezetői szinteket és a harcosok kétharmadát valóban likvidálták – ám a harcok csillapodása és a tűzszünetek idején a Hamasz újjászervezte és újjáépítette ezeket a dandárokat – ahogy tette ezt más térségekben is.

Az elmúlt hetekben az izraeli hadsereg újra megölt közülük jó néhányat, de ezek száma csekély, és a Hamasz harcosai jelenleg kerülik a közvetlen összecsapást a Cahal egységeivel, beleértve a gerilla-hadviselést is. Ehelyett inkább a következő szakaszra készülnek fel.

A Cahal bárhová eljut – de a helyzet Gázában rendkívül bonyolult

Fontos kimondani: sem Gázában, sem máshol nincs olyan erő, amely meg tudná állítani az izraeli hadsereg harccsoportjait. Azok eljutnak mindenhová, ahová parancsot kapnak. Csakhogy az övezet kicsi, rengeteg túsz van még benne, és fennáll annak a veszélye, hogy az izraeli erők egy hosszú, akár éveken át elhúzódó gerillaháborúba ragadnak bele. A hadsereg ezt tudja – még ha nyilvánosan nem is mondja ki.

A Hamasznak még mindig számtalan „búvóhelye” van a Gázai övezetben. A Cahal a közelmúltban olyan dokumentumot nyújtott be a kabinetnek, amely a Hamasz aktuális állapotát részletezi. Ebből többek között kiderül, hogy az alagutak mindössze 25%-át sikerült elpusztítani, és a Hamasznak még mindig több mint 20 000 harcosa van.

A jelentés szerint továbbra is léteznek Egyiptomba vezető alagutak, valamint működnek fegyvergyártó létesítmények – vagyis a Hamasz a harcok közben is képes újjászervezni magát az izraeli blokád ellenére. Mindez ráadásul olyan területeken is megtörtént, amelyeket a Cahal már elfoglalt és ellenőrzött, például a Philadelphi-folyosón.

A következtetés: az izraeli eredmények elkopnak, a háború iránya aggasztó

Mindez azt jelenti – ahogy azt korábban is sokan megjósolták –, hogy a Cahal hadműveleti sikereinek jelentős része fokozatosan elkopik, különösen a harcok intenzitásának csökkenésével és az időszakos tűzszünetekkel. Amíg ez a helyzet fennáll, és úgy tűnik, hogy efelé haladunk, Izrael továbbra is egy gerillaháborúban vesz részt, amely csak korlátozott eredményeket hozhat, miközben egyre jobban kimeríti az izraeli hadsereget.

Ez a háború nagyon veszélyes irányba tart – és ezt a nyilvánosságnak is tudnia kell.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

FORRÁSMako

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét