Szoros verseny az élen: ez a 10 leggyakoribb madár Izraelben

Ragyogó nektármadár – Fotó: Arie Tenenbaum

A dolmányos varjú megőrizte első helyét, de a pásztormejnó és a házigalamb szorosan követi. Az idei éves számlálásban több településről érkeztek adatok, mint 2024-ben, nőtt az invazív fajok aránya – és bemutatták a búbos banka új dalát is – számol be a Ynet.

Szoros verseny után is megőrizte címét a dolmányos varjú, megelőzve a pásztormejnót és a házigalambot – derül ki a 2025-ös madárszámlálás ma (hétfőn) közzétett adataiból.

Dolmányos varjú. Megőrzi első helyét – Fotó: Shutterstock

A dolmányos varjút az észlelések 61,7%-ában jelentették, a pásztormejnót 57,9%-ban, míg a házigalamb a harmadik helyen végzett 53,8%-kal. Negyedik lett a pálmagerle, ötödik a kis sándorpapagáj, majd sorrendben a sárgafarú bülbül, a házi veréb, a ragyogó nektármadár, a széncinege, és végül a tízes listát zárva a feketerigó.

Pásztormejnó. Beérte az ezüstéremmel – Fotó: Baruch Elart

Az elmúlt évekhez viszonyítva a tíz leggyakoribb madárfaj előfordulási arányait vizsgálva megfigyelhető, hogy a pásztormejnó és a kis sándorpapagáj észlelései növekvő tendenciát mutatnak. Ezek invazív fajok, amelyek fokozatosan terjesztik el a jelenlétüket. A dolmányos varjú és a házigalamb előfordulása viszonylag stabil, míg a házi veréb és a sárgafarú bülbül esetében csökkenő gyakoriság figyelhető meg – noha az elmúlt évben számuk mégis enyhén növekedett.

A régiós bontás alapján:

  • Észak-Izraelben a leggyakoribb madár a dolmányos varjú, majd a házigalamb és a pásztormejnó következik.
  • Közép-Izraelben a pásztormejnó vezeti a listát, utána a dolmányos varjú és a kis sándorpapagáj áll.
  • Dél-Izraelben viszont a házi veréb az első, majd a házigalamb és a pálmagerle következik. A dolmányos varjú itt csak a negyedik helyen szerepel, közvetlenül a pásztormejnó előtt.
A galamb a harmadik helyre repült – Fotó: Shutterstock

Az idei számlálás során 1 400 bejelentés érkezett – ez 11%-os növekedést jelent a 2024-es évhez képest. Az éves madárszámlálás, amelyet immár 20. alkalommal rendeztek meg, közel 52 ezer madarat és 144 különböző fajt regisztrált.

A számlálást a Tel-Avivi Egyetem Steinhardt Természettudományi Múzeumának Izraeli Állampolgári Tudományi Központja, a Természetvédelmi Társaság és a Vadmadarak Udvari Életének Előmozdítását Célzó Központ közösen szervezi.

dolmányos varjú 61,7%
pásztormejnó 57,9%
házigalamb 53,8%
pálmagerle 52,3%
kis sándorpapagáj 51,2%
sárgafarú bülbül 37,2%
házi veréb 37,2%
ragyogó nektármadár 34,9%
széncinege 29,5%
feketerigó 26,7%

A számlálás célja, hogy naprakész képet adjon a városokban és lakott területeken (ipari övezetekben, rehabilitációs falvakban, katonai bázisokon stb.) élő vadmadárfajok elterjedéséről, segítsen azonosítani az elterjedésükben bekövetkező változásokat, tudományos alapot nyújtson jövőbeli kutatásokhoz, valamint előmozdítsa a madaraknak kedvező kezdeményezéseket.

A kezdeményezés célja az is, hogy az embereket közelebb hozza a természethez, különösen ezekben az időkben – inspirációt, közös élményt és megnyugvást kínálva.

Kis sándorpapagáj. Invazív faj – Fotó: Baruch Elart

Idén 204 településről érkeztek bejelentések – ez növekedést jelent a 2023-as 182 és a 2024-es 179 településhez képest. Különösen szembetűnő a déli (52%-os) és az északi (56%-os) térségekben beküldött megfigyelések számának növekedése az előző évhez viszonyítva. A legtöbb megfigyelés Tel-Avivból érkezett, összesen 175 alkalommal.

Sárgafarú bülbül

A madárszámlálás szervezői elmagyarázták, hogy a madárfajok észlelési gyakoriságát úgy számították ki, hogy az adott faj észleléseinek számát elosztották az összes beküldött jelentés számával. Ez a módszer lehetővé teszi annak becslését, mekkora az esélye annak, hogy egy adott fajjal találkozzunk egy megfigyelés során.

Pálmagerle – Fotó: Wikipedia

Az eredmények elemzéséhez 2019-től kezdve használták az adatokat – attól az évtől, amikor bevezették az eBird alkalmazás használatát, amely pontos adatgyűjtést tesz lehetővé a megfigyelés helyéről, időtartamáról és kiterjedéséről.

Annak érdekében, hogy a lehető legtöbb jelentést be lehessen vonni az elemzésbe, kizárólag olyan megfigyeléseket választottak, amelyek lakott területen belül történtek, 5–15 percig tartottak, és a megfigyelők legfeljebb 300 métert tettek meg közben. E szűrési feltételek miatt előfordulhatnak eltérések a korábbi évek összegző jelentéseihez képest.

Széncinege – Fotó: Wikipedia

A számlálás során több száz állampolgár vett részt az ország minden részéről – óvodás gyerekektől egészen nyugdíjasokig –, akik a részvétel kapcsán elmondták: az élmény számukra tanulást, bevonódást és örömet is jelentett. Ugyanakkor kihívások is felmerültek: nehézséget okozott egyes fajok azonosítása, a mozgásban vagy csapatban repülő madarak felismerése, az időjárási körülmények, illetve néhány esetben a kevés megfigyelés is. A szervezők szerint olyan eszközök, mint a Merlin nevű alkalmazás, segíthetnek ezek leküzdésében.

Házi veréb – Fotó: Wikipedia

Az idei évben a projekt részeként bemutatták Shachar Even-Tzur és a Természettudományi Múzeum közös programját, az „Élő legenda” keretében készült új dalt a búbos bankáról – Izrael nemzeti madaráról, amely most nem került be a tíz leggyakoribb faj közé.

Búbos banka. Nem került az élmezőnybe, de új dalt kapott – Fotó: Eitan Kaufman

Emellett elindult a „Toll” nevű kezdeményezés is – a városi madarak megfigyelését célzó program, amelynek célja, hogy kiegészítse az éves számlálás adatait azzal, hogy egész évben figyelemmel kíséri, hogyan használják a városi környezetet a madarak. A szervezők szívesen látják az amatőr madármegfigyelők csatlakozását is.

Idén először indult útjára a „Madárszámlálási nagykövetek” nevű program – olyan tapasztalt önkéntesek részvételével, akik országszerte tartottak ismeretterjesztő foglalkozásokat és workshopokat. Több mint 250 ember vett részt ezeken az ingyenes eseményeken, amelyek kibucokban, városi parkokban, közösségi kertekben és más helyszíneken zajlottak.

Feketerigó – Fotó: Wikipedia

2024 folyamán egy átfogó kutatás is készült, amely három fő szakaszra bontva elemezte a projekt fejlődését: a vezetési struktúra változásait, az adatgyűjtési protokollokat, a jelentések módját és az adatok feldolgozásának módszertanát. A kutatás eredményei alapul szolgálnak a számlálás további megerősítéséhez és a jövőbeni működésének fejlesztéséhez.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét