Irán drámai döntése után Németország egyértelmű fenyegetést küld

irani ajatollah
Fotó: közösségi médiából

A nemzetközi ellenőrzés körüli fokozódó feszültségek közepette – az izraeli és amerikai hadművelet lezárulta után – a német külügyminisztérium szerdán élesen bírálta Irán szándékát, hogy megszakítja együttműködését az ENSZ nukleáris ellenőrző szervezetével, a NAÜ-vel (Nemzetközi Atomenergia-ügynökség). A tárca felszólította Teheránt, hogy vonja vissza a döntést, amelyet „katasztrofális jelzésnek” nevezett.

„Felszólítjuk Teheránt, hogy azonnal vonja vissza a NAÜ-vel való együttműködés felfüggesztését” – áll a német külügy közleményében. A ritka, éles hangvételű üzenetben Németország arra is figyelmeztetett, hogy az iráni együttműködés befejezése a szervezettel „súlyos következményekkel járó jelzés lesz.”

A Politico híradása szerint Nagy-Britannia és Németország július 17-én kölcsönös védelmi egyezményt írnak alá, amely szerint bármelyiküket érő fenyegetés a másik ellen is irányulónak minősül. Az egyezmény érdekessége, hogy Németország ezentúl a brit nukleáris védőernyő alá kerül – ezt Friedrich Merz kancellár szorgalmazta, tekintettel az Egyesült Államokba vetett bizalom megrendülésére vészhelyzet esetén.

Friedrich Merz – Fotó: Reuters

Korábban a héten Gideon Szaár izraeli külügyminiszter Alexander Dobrindt német belügyminiszterrel közösen ellátogatott a Bat Jam-i rakétatalálat helyszínére, és ott kijelentette: „A nemzetközi közösségnek kötelessége konkrét lépéseket tenni az iráni atomprogram ellen, különös tekintettel a teheráni rezsim NAÜ-ellenes támadásaira és bejelentésére, miszerint megszakítja az együttműködést. Most van itt az idő, hogy az E3-ak – azaz Anglia, Németország és Franciaország – beindítsák a SnapBack mechanizmust, amely valódi eszköz a kezükben.”

Alexander Dobrindt német belügyminiszter így nyilatkozott: „Támogatnunk kell Izraelt a terrorizmus elleni harcban. Nincs semmiféle igazolása a civil lakosság elleni támadásoknak, mint amilyenek itt történtek. Aki látja, mit tett Irán a civil lakossággal, az retteghet attól, mire képes egy atombombával. Teljes mértékben támogatjuk Izrael cselekedeteit az elmúlt napokban, beleértve az atomlétesítmények elleni csapásokat is. Az iráni atomprogram nemcsak Izraelre, hanem egész Európára veszélyt jelent. Izrael, Németország és az Egyesült Államok nem fogják elfogadni, hogy Irán atomfegyverhez jusson.”

Iráni nukleáris létesítmény – Fotó: Reuters

Mint ismert, Irán elnöke, Maszúd Peszeskján szerdán léptette hatályba a törvényt, amely szerint az ország megszakítja együttműködését a NAÜ-vel. A bejelentés az Irán és Izrael közötti háborús helyzet és Donald Trump amerikai elnök fenyegetései árnyékában hangzott el. Pár nappal korábban Abbasz Arakcsi iráni külügyminiszter is jelezte: Irán el kíván szakadni az ENSZ atomenergia-ügynökségétől.

A Reuters szerint Irán a NAÜ-t okolja az izraeli légicsapások „igazolásáért,” amelyek azt követően kezdődtek, hogy a NAÜ Tanácsa hivatalosan is kijelentette: Irán megszegte a nukleáris fegyverek elterjedésének tilalmáról szóló egyezményt. A teheráni parlament által elfogadott törvény szerint ezentúl bármilyen NAÜ-ellenőrzéshez a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács engedélye szükséges.

A Bloomberg szerint a NAÜ ellenőrzésének hiányában a felek egyre inkább „stratégiai homályba” burkolóznak – ez a kifejezés a hidegháborús időkben használt elméletre utal, amely szerint a bizonytalanság növelése önmagában is visszatartó erejű lehet. Thomas Schelling Nobel-díjas közgazdász teóriája szerint az ilyen helyzetek óvatosságra késztethetik a feleket, így elkerülhető a totális háború kirobbanása.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

FORRÁSMaariv

3 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Az izraeli-palesztin politikai rendezés merev elutasítása helyett az egyre inkább délszláv, csecsenföldi jellegü háborús politika – amely a legszélsöségesebb, többnyire iráni-rezsim affiliációjú iszlamofasisztoid elemek malmára hajtja a vizet, a nemzetközi páriastátusz kivívása mellett – párosítva az iráni fenyegetéssel, mondjuk úgy hogy elég szar kombináció. Az amerikai és izraeli belpolitika “illiberalizálódásását” nem említve. Még szerencse, hogy Németország illetve többnyire az EU – a lap legtöbb szerzöje számára kedves liberális berendezkedés utolsó bástyája – nem hátrál ki teljesen Izrael mögül.

    • illiberális annyit jelent csak, hogy zsidómentes, ugyanugy ahogy az unortodox gazdaság zsidómentes gazdaság, az illiberális orbánusi állam zsidómentes állam a nem segélyalapú, hanem munkaalapú tátsadalom pedig cigánymentes társadalom orbánusi nyelvről leforditva Hazug Úr számára

  2. 2015-ben Teheránban Orbán Viktor büszkén mutatkozott be az iráni állami televízióban, mint forradalmár, antiszemita szabadságharcosai élén.
    „Amíg forradalmi küzdelmünket folytattuk a megszállók ellen, nem voltak problémáink, de amint rájöttek, hogy egy új rendszer létrehozását tervezzük az ország újjáépítésére, negatív propaganda indult ellenünk.”
— Orbán Viktor, Khamenei ajatollah előtt, 2015
    📌 Mire utalt „forradalmi küzdelem” alatt?
    • A 2006-os „utcai forradalomra”, ahol antiszemita, romaellenes és szélsőjobboldali csoportok rendőröket vertek, intézményeket támadtak.

    📌 Kik voltak a „megszállók”?

    ◦a zsidók által ránkerőltett demokratikus jogállam, a magyar köztársaság

    📌 Mi lett a „forradalom” eredménye?
    • Judenfrei “illiberális állam”, Judenfrei “unorthodox gazdaság” cigánymentes/nemcigány “nem segélyalapú, hanem munkaalapú társadalom”

    📌 Orbán saját lázadását Khomeini 1979-es iszlám forradalmához hasonlította.
    „Mi is a megszállás ellen harcoltunk, mint ti.”
    Khomeini szerint:
    „Addig fogunk harcolni, amíg a világon mindenhol Allah nevét ki nem mondják.”
„A forradalmat exportálni kell.”
    http://leader.ir/en/content/13978/Ayatollah-Khamenei-receives-Hungarian-Prime-Minister-Viktor-Orb%C3%A1n

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét