Egyedülálló, és lenyűgöző projekt, amely feltárja a kígyászölyv, az Izraelben is fészkelő nagy, és szégyenlős nappali ragadozómadár rejtett világát.
A különleges, nagy felbontású (HD) online kamerát a fészek közvetlen közelében helyezték el, így a hét minden napján egyenes, napi 24 órás adásban követhetjük a fészkelés, és a költés, a fiókákról való gondoskodás egész folyamatát, egészen addig, amíg azok szárnyra kelve el nem hagyják a fészket. (A kamera éjjel is lát!)
A fészkelési szezon várhatóan augusztusig fog tartani. A kutatók nem csak megörökítik, de részletes ismertetést, és magyarázatokat is adnak a kígyászölyv fészkében zajló izgalmas eseményekről, a fontosabb mozzanatokról készített felvételekkel szemléltetve.
Az online adás projektjében együttműködnek:
Természetvédelmi Egyesület, Búbosbanka Alap, Környezetvédelmi Hadsereg, Természet és Parkok Hatósága, Kfar Etzion Field School, Gilad Friedman, a Tel Aviv Egyetem kutatója
A projekt vezetői: Prof. Yossi Leshem, és Prof. Ido Itzhaki
Kígyászölyv
Az ezen az oldalon látható kamerán keresztül egy kígyászölyv pár látható, akik márciusban tértek vissza Afrikából, és amint viszontlátták egymást, nekikezdtek a szentjánoskenyérfán található fészek felújításába – valahol Izrael nyitott, vad területein. (A kamera, és a fészek helye a madarak védelme érdekében titok marad.)

Pusztai ölyv
A projekt egy másik kamerája egy pusztai ölyv pár fészkelését kísérte. Az ő fiókáik már kirepültek, a kutatók pedig távirányítással elfordították a kamerát, hogy továbbra is láthassuk életük egy részét: miután a fiókák elhagyják a fészket, szüleik ún. “etetőasztalokon” tálalnak nekik, amíg a fiatalok is megtanulnak vadászni, és önellátók lesznek. Az ezen az oldalon látható kamerán keresztül az egyik ilyen “etetőasztal” látható a kép jobboldalán (a nagyobb, kiugró szikla a cserje mellett). A kamerát úgy állították be, hogy etetési időben a madarak légiparádéja is látható legyen.

A nyomon követett pár négy tojást költött ki, ami ritka esemény. Még ritkább, hogy valamennyi fiókát sikerült felnevelniük. A következő történet felvételei pedig egyedülállók:
A pusztai ölyvek fészkében május 5-ről 6-ra virradó éjjel drámai események történtek: egy hatalmas nagy fülesbagoly bukkant elő a sötétből, és az egyik fiókát szó szerint leszüretelte a fészekből! A bagoly szempárja még a támadás előtt jól látható a felvételen.

Másnapra kiderült, hogy hiba csúszott az uhu számításaiba. Valószínűleg rosszul fogta meg áldozatát, és elejtette. A fészek körülbelül húsz méter magasságban van, természetesen nem tudjuk mekkorát pottyant a fióka, de egész nap hallani lehetett kiáltásait (és az egész család a fészek széléről nézegetett lefelé). Másnap reggelre sikerült visszamásznia – épp időben az apjuk tálalta reggelihez.

A projekt Facebook-oldalán további felvételek, és magyarázatok találhatók.

Láncszem a természet szövedékében. És izraeli is. (A “provokál” néhány szinonímája szükség esetére: abajgat, babrál, bánt, birizgál, bizgerél, bolygat, bosszant, bőszít, cseszeget, csesztet, cukkol, dühít, feszeget, firtat, háborgat, heccel, hergel, húz, idegel, idegesít, incselkedik, ingerel, irritál, kötekedik, macerál, nem hagy békén, nyaggat, nyektet, nyúz, piszkál, piszkálódik, rejcol, szekál, szekíroz, szívózik, szurkál, zaklat, zargat, zavar, zseníroz.)
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.