Hatalmas, 250 méter magas „naptorony” épül a Negev sivatagban, ami Izrael áram fogyasztásának 2 százalékát állítja majd elő. Az Ashalim erőmű a világ 5. legnagyobb ilyen jellegű létesmítménye lesz. Az előállítás költségei meghaladják a 3 milliárd sékelt.
A beruházás háttere
Izraelben az energia csupán 2%-a származik megújuló forrásokból, szemben az EU 22%-os átlagával – a Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint. A vízgazdálkodás kivételével (a szennyvíz 80 %-át hasznosítják) Izrael lemaradt ebben a versenyben. Hiába található az izraeli házak egy részének tetején napkollektor, ha ennek a vízen melegítésén kívül más hasznát nem veszik. Izraelben emiatt jelentős energiaimportra szorul. A beruházásnak az az egyik célja, hogy csökkentsen az ország energiaimport-függőségén, valamint szép lassan szeretnék környezetbaráttá változtatni az energiatermelést. Az a terv, hogy 4 év múlva az energia termelés 10 %-át megújuló forrás fedezze.
A naptorony
Az optimista célkitűzéshez az egyik lépés a Naptorony felépítése a Negev sivatagban, ami 121 megawatt áramot képes termelni, ami mintegy 2 %-át jelentheti az országos energia felhasználásnak. A létesítményben a legmodernebb, ún. CSP (Concentrating Solar Power) technológiát alkalmazzák. A számítógépek által vezérelt tükrök segítségével (az Ashalim esetében 50 ezerről beszélünk) irányítják a napsugarakat egy központi torony felé, amely a napsugarak hatására kb. 540 fokra fog fölmelegedni.
A kivitelezést a Bright Source Energy vállalja a General Electrics-szel és a NOY Infrastucture & Energy Investment Funddal együttműködve. A cég honlapja szerint az építkezés ezer munkahelyet teremet, 120 ezer otthon áramellátását oldja meg, és 110 ezer tonna széndioxid kibocsátását helyettesíti.
Kérdés, hogy mi lesz az erőmű 3,15 km2-es területe felett átrepülő madarakkal. A tervezők azt ígérik, hogy ragadozók hangjával riasztják majd el őket.
És végül a veszélyek
Kérdés, hogy mi lesz az erőmű felett áthaladó madarakkal, hisz 3,15 km2-es területről beszélünk, és ez a világ többi naptornyánál is problémák sorát vetette föl. A tervezők a marak számára veszélyes ragadozók hangját fogják kisugározni, valamint szőlőhéj kivonatot (természetes, gyenge irritáló). Továbbá azt ígérik, hogy olyan algoritmusokat is beépítenek, ami által a levegő mégsem lesz tűzforró.