Hebron tőszomszédságában, Kirját Árbán nem elégedettek Izrael történetének legjobboldalibb kormányával: 292 új otthon felépítését követelik egy közeli dombocskán, válaszul a júniusi terrortámadásra, amelyben egy 13 éves lányt álmában késelt halálra Kirját Árbán egy palesztin merénylő. A The Jerusalem Post beszámolója következik.
A Sarbaf család egy sátorban alszik egy fa alatt a település szélén. Asznat Sarbaf azt reméli, ha férjével és négy kisgyerekével a fa alatt a sátorban alszik, ezzel a 292 új lakás felépítésére kényszeríti a kormányt . “Nehezek, nem ideálisak a feltételek” – mondta vasárnap este a Postnak.
Éppen rántottát sütött és salátához való zöldséget vágott egy domb tetején, Kirját Árbá szélén, a Micpe Avicháj nevű dombon. “Van itt egy gázpalack, arra kapcsolva működik a tűzhely” – mondta.
Asznat mosolygós laboratóriumi technikus, messze van az elmúlt évtizedekben szokásos, a 67-ben elfoglalt területeken a dombtetőkre költöző, ott új előretolt telepeket alkotó fanatikus fiatalok imázsától.
“Szándékosan élünk sátrakban. Nem akarunk előőrsöt építeni” – mondja. Magasztosabb céljai vannak néhány tucat kunyhónál. Nyomást akar gyakorolni a kormányra, hogy engedélyezze egy több száz lakásos új lakónegyed építését Kirját Árbán.
További hét család táborozik ezzel egyetértésben a dombocskán. Közvetlenül a júniusi merénylet után költöztek oda, miután egy palesztin merénylő behatolt Kirját Árbára és az ágyában, álmában megölte a 13 éves Hallel Jaffa Arielt.
“A terrortámadások részei a föld tulajdonlásáért folytatott háborúnak” – mondja Sarbaf. “Tehát a föld megszerzésére tett lépések természetes válaszok” – teszi hozzá. “Itt az idő, hogy a kormány egy új lakónegyedet hirdessen ide. Ez fogja meghatározni itteni jövőnket. Mi és a többi család nem megyünk el innen addig, amíg ez meg nem történik.”
Először a Micpe Avicháj gyermekeinek szervezett vattacukros, pattogatott kukoricás, vetélkedős, felfújható csúszdás csütörtöki ünnepségen beszéltünk.
A nyolc hónapos állapotos Sarbaf a köves hegytetőn, egy fa alatt egy műanyag széken ült. Keze finoman a hasán pihent, ahogy férjét, Elimelechet és sógorát, Joszefet nézte, akik egy acélvázat raktak össze a sátorhoz, amely elszállásolja a házaspárt és négy, 3 és 9 év közötti gyermeküket.
Kék műanyag lapok borítják a négyszögletű építmény oldalait.
“Ez a második itteni sátrunk” – és elmagyarázza, hogy az első egy sokkal naposabb helyen volt. “Reggel fél hétkor már tikkasztó volt a meleg.”
A családnak lakása van Kirját Árbán, de az utóbbi másfél hónapban csak zuhanyozni, mosni és rövid látogatásokra járnak oda. “Az idő nagy részét itt töltjük” – mondja.
Kirját Árbá polgárai régen kiszemelték a bevezető úttal szemben, a Paz benzinkút fölött elterülő dombocskát. A 17 éves Avicháj Levy után nevezték el, akit 2005-ben a 60-as úton egy palesztin fegyveres lelőtt, amikor a Bét Hagaj nevű település mellett autóstoppolt. A Kirját Árbá-i középfokú jesiva diákja volt. Halála után barátai emléktúrákat szerveztek a dombra, és néhány év múlva egy róla elnevezett előretolt telepet próbáltak felhúzni ezen a helyen.
Ideiglenes építményeket emeltek, néhánynak még betonpadlója is lett. Tízszer kilakoltatták őket 2012-ig, mire a telepesek abbahagyták az ottani építkezést. Sarbaf családjával fél évig ott élt, amíg ki nem lakoltatták.
Hallel Jaffa Ariel megölése két hónapja ismét érdeklődést gerjesztett a dombocska irányába, és nem csak az egykori lakók, hanem Kirját Árbá nagyközönsége szemében is.
De táborozásuk a nemzetközi közösség szemében már vörös posztó. Július 25-én az ENSZ különleges közel-keleti megbízottja, Nyikolaj Mladenov azt mondta, hogy „aggodalommal tölt el néhány család ismételt erőfeszítése Micpe Avicháj újjáépítésére.”
Sarbaf szerint az efféle nemzetközi tiltakozás miatt nem építette meg a kormány az új negyedet. Szerinte a dombocska a település határain belül található, és nincs rá ok, hogy ne épüljenek oda új otthonok. Ellenvetést okozhat az oda vezető bekötőút, aminek palesztin magánterületen kellene áthaladni. De a telepesek megoldást keresnek erre, például egy híd építését.
„De ez csak ürügy a kormány részéről” – vélekedik Sarbaf. „Itt az idő, hogy a kormány úgy cselekedjen itt, mint egy szuverén hatalom.”
The Jerusalem Post/Izraelinfo
Kész főnyeremény: mindenevő főszerkesztőhelyettes, ír, olvas, beszél. Alapvetően naív ember, aki hisz benne, hogy írásaival szebbé, jobbá teheti Izraelt…