A filmfesztivál történetében először a női és férfi filmrendezők egyenlő arányban képviseltelik magukat. A fesztivált október 15-én nyitják meg Rama Burshtein “Áttörni a falon” és Maha Hadzs “Személyes ügyek” című játékfilmjével. A fesztivál díszvendége Michal Bat Adam rendezőnő lesz.
A napokban közzétett filmlista szerint a 32. Haifai Filmfesztiválon bemutatott filmek rendezőinek többsége nő lesz. A fesztivál történetében első alkalommal vesz részt egyenlő számú női és férfi rendező a játékfilmek kategóriájában, a dokumentumfilm-szekcióban pedig nagyobb a női rendezők száma.
A Haifai Nemzetközi Filmfesztivált október 15-én nyitják meg. A fesztivál tíz napja alatt 85 új izraeli filmet mutatnak be.
A játékfilm kategóriában tíz versenyfilm vesz majd részt, ennek felét filmrendezőnők készítették.
Rama Burshtein filmje, az “Áttörni a falon”, amelyet a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválra is beválogattak, egy házasságkötés előtt álló vallásos fiatal nőről szól, akit az esküvő előtt otthagy vőlegénye, de ő ennek ellenére nem mondja le a meghívókat, hanem a kitűzött napra vőlegényt keres magának.
Egy másik filmrendezőnő alkotása, a “A betörőcsaj”, egy 17 éves lányról szól, akit elhagyott az édesanyja, és csak adósságok, szomorúság és magány maradt utána. Amikor betörnek a lány lakásába, ő maga is úgy dönt, betörőnek áll.
A “Személyes ügyek” című film, melyet Maha Hadzs rendezett és amelyet a Cannes-i Filmfesztvál elsőfilmes kategóriájában is bemutattak, egy názáreti idős házaspár mindennapjait mutatja be, miközben gyerekeik – fiuk, várandós lányuk – és a lassan leépülő nagymama a határ másik oldalán, Ramallában élnek. Egy másik film, Maysaloun Hamoud alkotása “Se itt, se ott” címmel három fiatal izraeli palesztin lány mindennapjairól szól, akik Tel-Avivban a konzervatív társadalmi normák és a hagyományok alól felszabadult városi élet kettősségében vergődnek. Maya Hatab filmje pedig két, gyökeresen különböző világból jött nőről szól, akik egy kórházban találkoznak össze egy jeruzsálemi terrortámadás után.


A dokumentumfilmes kategóriában is a női rendezők “vezetnek”: 12 filmből hatot nők rendeztek, egyet pedig közösen jegyzett férfi és női rendező. Lina Chaplin filmje az öregedést vizsgálja egy olyan társadalomban, ahol egyre nagyobb a nyolcvanasok száma, egy másik alkotás a “család szentsége” kétes ürügyén meggyilkolt nők, illetve ilyen gyilkosság elől elmenekült vagy annak fenyegetésében élő nők történeteit dolgozza fel. Anat Mendelovitz filmje azoknak a fiatal palesztin nőknek a legújabb generációját követi, akik aktívan használják az internetes közösségi médiát, Anat Vovnoboy filmje, a “Csábítás kft.” pedig arról a virágzó üzletágról mesél, amelyben tankönyvek, filmek és tanfolyamok “tanítják” a férfiaknak a nők elcsábításának trükkjeit.
Annak ellenére, hogy a közelgő filmfesztiválon szereplő női rendezők száma ilyen magas, a fesztivál főszervezője, Pnina Bayer szerint nem volt elsődleges cél a női rendezők beválogatása a fesztiválra. “A válogatás során minket elsősorban a filmek minősége érdekelt, de természetesen mindig örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy a fesztivál komoly teret adhat a női filmrendezők alkotásainak.”
Izrael első nemzetközi filmfesztiválját, a Haifai Nemzetközi Filmfesztivált 1983-ban rendezték meg először. A nívós fesztivál során izraeli és külföldi fimek versenyeznek dokumentumfilm, kis- és nagyjátékfilm kategóriában. Az izraeli filmipar képviselőin kívül az eddigi fesztiválok neves vendégei voltak többek között Willem Dafoe, Harvey Keitel, Brenda Blethyn, Klaus Maria Brandauer és Sophie Marceau.

