Izrael azonnali hatállyal felfüggeszti együttműködését az UNESCO-val, az ENSZ kulturális szervezetével, válaszul az egyik UNESCO-testület csütörtöki határozattervezetére, amely Jeruzsálem szerint megkérdőjelezi a zsidóságnak a jeruzsálemi Templomhegyhez és a Siratófalhoz fűződő kapcsolatát – jelentette az izraeli sajtó pénteken.
Az UNESCO Végrehajtó Tanácsa programbizottságának határozattervezetében, amelyet arab államok terjesztettek elő, az áll, hogy Izrael akadályozza a muzulmánok hozzáférését a Kelet-Jeruzsálemben található szent helyekhez; a javaslat emiatt, valamint kelet-jeruzsálemi régészeti feltárások miatt elmarasztalná Izraelt.
Az indítvány elsősorban azzal vívta ki az izraeli kormány haragját, hogy ismételten kizárólag arab nevükön nevezte meg az óváros szent helyeit, Izrael szerint ezzel tagadva azok zsidó történelmi hagyományait, a zsidóságnak a Templomhegyhez és a Siratófalhoz fűződő mély történelmi kapcsolatát.
Naftali Bennet oktatási miniszter, az UNESCO izraeli nemzeti bizottságának elnöke kijelentette, hogy a nemzetközi szervezet csütörtöki indítványa történelemtagadó és “bátorítja a terrort”. “Őszintén remélem, hogy az UNESCO leállítja ezt a fiaskót, és felhagy a történelemtagadással” – tette hozzá Bennett.
Az izraeli vezetők már csütörtökön elítélték a határozati javaslatot: Benjámin Netanjahu miniszterelnök abszurdnak, Reuven Rivlin államelnök szégyenletesnek, Miri Regev kulturális miniszter pedig antiszemitának nevezte azt.
A döntést huszonhat állam szavazta meg hat ellenében, huszonhat tartózkodással, két állam képviselőinek távollétében. Izrael számára kedvezőbben alakult a szavazás, mint áprilisban egy hasonló szövegnél, mert az akkori javaslatot több európai ország, köztük Franciaország is támogatta.
A kérdésben várhatóan a jövő hét elején hoz végleges döntést az UNESCO testülete, s a végleges szövegben változásokat okozhat az izraeli tiltakozás.
A jeruzsálemi óvárosban található Templomhegy vagy Mecsetek tere (arab nevén al-Haram as-Saríf) a zsidók legszentebb helye, egyben Mekka és Medina után a muzulmán vallás harmadik legszentebb helye, ahol a Sziklamecset és az al-Aksza mecset is áll.
Izrael 1967-ben az úgynevezett hatnapos háborúban elfoglalta Jordániától Jeruzsálem óvárosát, ahol megígérte az addigi helyzet, a status quo fenntartását. Az egyezmények értelmében más vallásúak is látogathatják a Templomhegyet vagy Mecsetek terét, de csak a muzulmánok imádkozhatnak ott, a zsidók pedig a Siratófalnál imádkoznak. Az utóbbi években a palesztinok azzal vádolják Izraelt, hogy zsidók imádkozásának engedélyezésével a status quo felrúgására törekszik. Izrael visszautasítja ezt az állítást.
MTI

Újságíró
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.
Ugygondolom, jelenleg Israel es ellenfelei kozott az egyik legfobb hadszinter, a propaganda terulete. Minden a szavakon, megfoglmazasokon mulik, hogy ki, hogyan tudja csurni csavarni.
Ez egy totalis haborus front, ahol mindenki probal minnel jobb strategiai pontot elfoglalni, hivakozasi alapot teremteni. Az UNESCO egy ilyen fontos strategiai pont, a “jolcsengo” nemzetkozi elismertsegu szerepe miatt.
A marketing vilagaban nincs fontosabb annal, hogy hol, milyen szavakat, elnevezeseket hasznaluk.
Csak gondolatkiserletkent kepzeljuk el, mi lenne, ha forditott helyzetben, egyszercsak eltuntetnenk az al-Aksza mecset megemliteset, nevet, az ilyen sulyos pontokon…
Azonnal langba borulna az egesz kozelkelet…
Mindennek jelentese, es messzemeno hatasa van. Azt feltetelezni egy ilyen szituacioban, hogy veletlenul lettek a helyek csak arab neven megnevezve, es a tobbi elnevezes mero odanemfigyelesbol maradtak csak le, tobb mint naivitas (nem feltetelezem az szerzorol, eleg ugyesen hasznalja a szavakat).
A zsidokat, a legszentebb helyukon, az erzelmeikbe gyalogolva tiportak meg, egy laza marketing trukkel, aminek belathatatlan hosszutavu hatasa lehet.
Ezt bagatelizalni, es ezzel aszisztalni, eppoly hasonlo szegyeneletes tett.