A boldogság világnapján, március 20-án, immár negyedik alkalommal hozta nyilvánosságra az ENSZ a világ 155 országának boldogság-indexét. Izrael az elsők között, a 11. helyen végzett.
A listát (itt látható) az egy főre eső GDP és a várható egészséges élettartam alapján állítja össze az ENSZ kezdeményezésére létrejött Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata (SDSN), amihez hozzászámolják az egyes országok lakóinak véleményét négy témában: mekkora társadalmi támogatásra számíthatnak, ha bajba kerülnek, mekkora szabadságot élveznek életük fontos döntéseiben, mennyire érzik korruptnak a társadalmat, amiben élnek, illetve mennyire gondolják nagylelkűnek saját magukat.
Ezek alapján a világ legboldogabb országa Norvégia, amely idén megelőzte a korábbi listavezető Dániát. Izraelt megelőzi például Kanada, Új-Zéland és Hollandia, viszont maga mögé utasította az Egyesült Államokat (14.), a németeket (16.), a belgákat (17.) és Nagy-Britanniát (19.) is. A ranglista utolsó helyén a Közép-Afrikai Köztársaság áll.
Némileg árnyalja a helyzetet egy másik, az ENSZ indextől függetlenül készített, de szintén a napokban közzétett izraeli közvélemény-kutatás eredménye. Az izraeli oktatási minisztériumhoz tartozó „Masza Iszraeli” intézet felmérésének eredményei azt mutatták ki, hogy az izraeli zsidó állampolgárok 27 százaléka elhagyná a hazáját, ha erre lehetősége lenne. A szekuláris zsidó lakosság körében ez a szám még magasabb, közülük 36 százalék élne szívesebben más országban, míg a vallásosoknál ez a szám csupán 7%. A legszívesebben a 23 és 29 év közötti szekuláris férfiak emigrálnának.
Ugyanez a felmérés foglalkozott az izraeli identitás kérdésével is, amikor arra a kérdésre gyűjtött adatokat, minek tartják magukat elsősorban a megkérdezettek: izraelinek vagy zsidónak? A vallásosok 83 százaléka, a tradicionális életvitelűek 90 százaléka elsősorban zsidónak, miközben a szekulárisok majdnem fele (44%) elsősorban izraelinek vallotta magát, és csak azután zsidónak.
A Masza Intézet igazgatója szerint az a tény, hogy ennyire magas azoknak a száma, akik ha lehetőségük engedné, elhagynák Izraelt, aggasztó adat és azt jelzi, hogy az izraeliek nagy része nem kötődik elég szorosan hazájához.
Nem felhőtlen a boldogság…
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.