Május 9-én sokak számára talán meglepő jelenséggel találkozhattunk Izrael városaiban. Idős emberek vonultak fel büszkén, egyenruhába öltözve, medáliákkal és hősi kitüntetésekkel. Ők a veteránok, a második világháború hősei, a Vörös Hadsereg harcosai. Számukra május 9. az év egyik legfontosabb dátuma, a náci Németországon aratott győzelem napja, orosz nevén День Победы.
Pár dolog, amit érdemes tudni erről a napról (a napjainkban születő “KAN”, az Izraeli Műsorszóró Társaság filmje):
A világ nagy részén május 8-ra teszik a győzelem napját, arra a napra, amikor életbe lépett a náci Németország megadási megállapodása a szövetségesekkel 1945-ben. De Sztálin nem volt elégedett a megállapodás szövegével, és a németektől egy további megadást követelt. Az új megadási megállapodást moszkvai idő szerint éjfél után írták alá. Ezért a Szovjetunióban úgy döntöttek, hogy a győzelem napja május 9. lesz. Másfél hónappal a háború vége után a moszkvai Vörös téren hatalmas katonai parádét tartottak, s azóta a katonai felvonulások május 9. hagyományává váltak a Szovjetunióban, és napjaink Oroszországában.
Mi köze mindennek Izraelhez? A 90-es évekig a második világháborúval kapcsolatban a holokausztra és az államalapításra koncentráltak Izraelben. De a 90-es évek nagy bevándorlása során olyan zsidók ezrei érkeztek ide, akik a Vörös Hadsereg katonái és tisztjei voltak, akik nem csak országukért, de népükért is harcoltak. Az orosz védelmi minisztérium adatai szerint a Vörös Hadsereg soraiban körülbelül félmillió zsidó harcolt a második világháborúban. Egy részük magas rangban szolgált, központi tisztségekben, mint a tengerészet és a légierő egységeinek parancsnokai, és 305-en elérték a generális és admirális rangfokozatot. A Vörös Hadseregben szolgáló zsidók közül közel 200 ezren – majdnem 40%-uk – halálukat lelték a csatamezőn. 160 ezren kaptak kitüntetéseket és medáliákat. Közülük 131-en megkapták a Szovjetunió Hőse kitüntetést, a legmagasabb háborús kitüntetést, melyet kiemelkedő eredményekért adományoztak.
2000-ben a Kneszet törvénybe foglalta a második világháborús veteránok státuszát, ami szerint az Izraelben élő veteránok háborús tetteikért és hősiességükért elismerésre jogosultak. 2012-ben Izrael kormányának döntése alapján felavatták Netanján a Vörös Hadsereg nácikon aratott győzelmének emlékművét.
Május 9-én a veteránok, kiknek száma évről évre fogy, felvonulnak itt, az izraeli városok utcáin. Ha a jövőben találkoztok velük, szánjatok rá egy percet, lépjetek hozzájuk, fogjatok velük kezet, és kívánjatok nekik C Днeм Победы! Boldog Győzelem napját!

Láncszem a természet szövedékében. És izraeli is. (A “provokál” néhány szinonímája szükség esetére: abajgat, babrál, bánt, birizgál, bizgerél, bolygat, bosszant, bőszít, cseszeget, csesztet, cukkol, dühít, feszeget, firtat, háborgat, heccel, hergel, húz, idegel, idegesít, incselkedik, ingerel, irritál, kötekedik, macerál, nem hagy békén, nyaggat, nyektet, nyúz, piszkál, piszkálódik, rejcol, szekál, szekíroz, szívózik, szurkál, zaklat, zargat, zavar, zseníroz.)
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.