Heisler András szóvá tette, hogy Orbán korábban még Horthyt méltatta, Izraelnek pedig azt rótta fel, hogy nem ítélték el a Soros-plakátokat (a teljes Heisler-beszéd itt).
Szerda este a Dohány utcai zsinagógában Orbán Viktor magyar és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök közösen emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól a Mazsihisz meghívására. Heisler András, a szövetség elnöke is felszólalt, aki viszont szóvá tette Orbán korábbi Horthyt méltató kijelentéseit is.
A Mazsihisz elnöke ugyanis úgy fogalmazott, hogy „Magyarország felemás módon nézett szembe a holokauszt folyamatával”, az akkori kormány és a kormányzó felelősségével, mint ahogy még mindig nem zárult le maradéktalanul a zsidó kárpótlás, és megoldatlan az egyházakat ért jogsérelmek orvoslása is.
Hozzátette: örültek Orbán Viktor keddi nyilatkozatának, amelyben bűnnek nevezte Magyarország második világháborús szereplését, és azt mondta, ez „jó irányba tett lépés”.
Heisler beszélt a Soros-ellenes plakátkampányról is, és azt mondta, rossz érzést kelt a zsidókban, számára ez elfogadhatatlan, a zsidók elkezdtek félni. Mint mondta, felelős kormányfő emellett nem mehet el szó nélkül, mert szerinte senkinek az arcán nem éktelenkedhet a „büdös zsidó” felirat.
A Mazsihisz elnöke Netanjahuhoz fordulva azt mondta, hidegzuhanyként érte őket, amikor Izrael budapesti nagykövete előbb elítélte a Soros-kampányt annak antiszemita felhangja miatt, majd az izraeli külügyminisztérium visszavonatta a nagyköveti nyilatkozatot. Szerinte csak erős diaszpóra képes segíteni Izraelnek, de kijelentette azt is – visszafordulva Orbánhoz –, amiben egyetértés van, abban segítik a magyar kormányt.
Heisler szerint iszonyatos küzdelmet folytatnak az asszimilációval szemben, szerinte mindenkinek elemi érdeke, hogy ne osszák meg a magyar zsidóságot. „A hidakat országaink között tovább kell építeni.”
A rendezvényen beszélt Orbán Viktor is, aki arról beszélt, hogy olyan jövőt képzelnek el, amelyben összeköt a külső fenyegetésekkel szembeni önvédelem, a terrorizmus elleni küzdelem, a modern technológia, innováció és kutatás, a kereskedelmi és beruházási kapcsolatok, a kultúráik közötti mély kapcsolat. „Összeköt az identitásunk magabiztossága, az, hogy „tudjuk, kik vagyunk” és büszkék vagyunk arra, akik vagyunk” – fogalmazott.
A magyar miniszterelnök kiemelte: ma Magyarországon a zsidó élet a reneszánszát éli, és azt kívánják, hogy a magyar zsidóság alkotó energiái szabadon kibontakozzanak.
Orbán beszédében nem reagált Heisler András szavaira.
Benjamin Netanjahu arról beszélt, hogy a cionizmus megszületésével együtt a pusztítás is megszületett a világban, de köszöni Orbánnak azokat, amiket a zsidóságért tesz. Izrael állam vezetője leginkább a zsidóság teljesítményét méltatta beszédében, a magyar Herzl Tivadart kiemelve, aki megálmodta Izrael államot.
Netanjahu szóvá tette, hogy vannak antiszemita megmozdulások a világban, ő maga Párizsból érkezett Magyarországra, ott neki Macron azt mondta, az anticionizmus az antiszemitizmus egy fajtája. Rejtett antiszemitizmus Netanjahu szerint is létezik, de ő köszöni Orbánnak, hogy ezzel szemben fellép. Szerinte nagy barátság van a két nép között, amit nagyon szépen köszön.