Zsidó, muzulmán és keresztény vallási vezetők találkoztak a Jeruzsálemi Sajtó Klubban egy forró nyári napon, hogy tudatosságra és aktivizmusra ösztönözzenek
Július 26-án egy szokásos jeruzsálemi kánikulától és a templom-hegyi konfliktustól forró napon találkozott zsidó, muzulmán és keresztény vezetők egy csoportja a Jeruzsálem Sajtó Klubban, hogy felekezetre való tekintet nélkül ösztönözzenek az éghajlatváltozás megfékezésére.
A Fenntartható Fejlődés Központja elnevezésű szervezet (ICSD) által megrendezett konferencia azzal foglalkozott, milyen fontos szerepet játszhatnak a vallási vezetők a környezetvédelem problémáinak tudatosításában.
Jonatan Neril rabbi, az ICSD igazgatója vezette azt a beszélgetést, amelyen David Rosen rabbi, az AJC nemzetközi interdiszciplináris ügyekért felelős igazgatója, Francesco Patton atya, a szentföldi ferences kusztos és Ijad Zahalka izraeli muzulmán kádi bíró egyaránt egyetértettek abban, hogy vallási megközelítésből is kell foglalkozni a fenntartható fejlődéssel és az éghajlatváltozás kezelésével.
„Mindannyian a teremtés részei vagyunk, ezért gondoskodnunk kell közös otthonunkról és felelősséget kell vállalnunk a teremtésért” – mondta Patton atya.
Rosen rabbi Mózes ötödik könyvét idézve (30:19: „Válaszd azért az életet, hogy élhess mind te, mind a te magod.”) azzal érvelt, hogy az éghajlatváltozás ma élet és a halál kérdése. “Ezért minden más másodlagossá válik – olyan ez, mintha a Titanic fedélzetén a nyugágyakat rendezgetnénk, miközben egy jéghegy felé tartunk.”
Zahalka annak fontosságáról beszélt, hogy „gondoskodnunk kell mindarról, ami a következő generációt érintheti. Ki kell vennünk a részünket a természet és az egész föld megóvásában és megőrzésében.”
A rendezvényen kiadtak egy, a klímaváltozással kapcsolatos aktív fellépésre felszólító nyilatkozatot, amelyet 37 izraeli ortodox rabbi is aláírt.
Neril olyan tanulmányokból idézett, amelyek összekapcsolják az éghajlatváltozást a fokozott szárazsággal és extrém hőséggel a Közel-Keleten, és azt állítják, mindezek a konfliktusok, a fenyegetések súlyosbodásához és felerősödéséhez is vezetnek e térségben.
„Az éghajlatváltozás kezeléséhez olyan egyházi személyiségekre van szükség, akik vezető szerepet töltenek be abban, hogy az emberiség egy fenntarthatóbb életmód szerint éljen.” – mondta Neril.
Mindeközben az izraeli alapítású Mellanox Technologies cég ezzel a rövidfilmmel igyekszik bemutatni, milyen komoly éghajlati katasztrófát szenvedhet Földönk és melyek azok a szervezetek és kutatóközpontok, amelyek – hála Istennek – ennek megakadályozásáért tevékenykednek.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.