Emelje fel a kezét, aki nem szereti a padlizsánt! Senki… Pörkölt padlizsán, tűzön sült, tahinivel, paradicsomszósszal, majonézzel, tojással, és sok-sok mással, sokféleképpen… Szerintem ha Izraelben nemzeti zöldséget választanának, a padlizsán nagy eséllyel pályázhatna a címre.

Ez alkalommal úgy döntöttem, hogy padlizsán fasírtot készítek, ami csak kinézetre hasonlít a falafel gombócokra, a padlizsán textúrája lágy, és belül kellemes meglepetés vár ránk (pirított fenyőmag). Minden falat élvezet!

Hozzávalók (kb. 10 gombóchoz):

  • 1 közepes padlizsán (a pörkölés után a padlizsán belsejét használjuk, mintegy 250-300 gramm „húst”)
  • 50 g pecorino sajt (vagy parmezán)
  • 1 tojás
  • 1 szelet kenyér (héja nélkül, vagy 2-3 evőkanál zsemlemorzsa)
  • 1 marék pirított fenyőmag (kb. 30 gramm)
  • 1 maroknyi petrezselyem (egy kis csokor)
  • só, bors
  • 50g zsemlemorzsa
  • olaj a sütéshez

Elkészítés:

Tűzön megsütjük a padlizsánt. Ha mindenáron meg akarjátok spórolni a tűzön sütéssel járó koszt, párolni is lehet, vagy 30 percig 200 fokos sütőben sütni, de szerintem nem érdemes a tűzön pirításról lemondani, mert az illatok és az ízek bőségesen kárpótolnak majd.

Meghámozzuk a padlizsánt és apróra vágjuk a „húsát”, hozzáadjuk a pecorino-t, a tojást, a fenyőmagot és a petrezselymet, majd egységes simára keverjük.

Hozzáadjuk a morzsolt kenyeret, vagy a zsemlemorzsát és ismét addig keverjük, míg egyenletes fasírt-pépet kapunk (ha túl nedves, adjunk hozzá zsemlemorzsát). Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

Olajat melegítünk egy mély edényben (kis edényt válasszunk, így elég kb. 300 ml olaj, és süssünk több fordulóval). Kézzel kis golyókat formázunk, megforgatjuk őket a zsemlemorzsában, és a forró olajban 2-3 percig sütjük őket, míg aranylóvá válnak. A fasírtokat papírtörlővel bélelt tányérra tesszük, és frissen tálaljuk.

Minden padlizsánkedvelő el fog ájulni ezektől a „falafelektől”. Az állag, az illat, az íz csodálatos, gyorsan elkészíthető (tudom, én is utálok olajban sütni, de ez tényleg ripsz-ropsz kész), és máris van egy pompás előételünk.
Aki szereti, tehet hozzá egy tört fokhagymagerezdet, és néhány friss mentalevelet is.
Csak óvatosan, nehogy véletlenül még tálalás előtt megegyétek a gombócokat…

Jó étvágyat!

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.

FORRÁSIzraeli Konyha