A Beresit (Genezis) szondának nem sikerült épségben a Holdra szállnia. Sikeres kilövés, három hét űrutazás, gravitációs manőver és néhány szelfi után az utolsó pillanatban elromolhatott valami, és a szonda a Hold felszínére zuhant.
Így is csodálatos teljesítményt értek el az izraeli kezdeményezők, a non-profit Space IL alapítói, akik nem adták fel álmukat, hogy egy kisméretű, aránylag olcsó szondát küldjenek a Holdra, és erre nem csak a tudományt, az Izraeli Légi Ipar (IAI) és a Nasa tudósait, de a filantrópiát is maguk mellé állították. A siker, hogy a célhoz ennyire közel kerültek elsősorban azonban az ész és a merészség diadala, és a következő generációnak – a mai gyerekeknek – átadandó üzeneté, hogy semmi sem lehetetlen, kemény munkával és tudással megvalósíthatjuk álmainkat, és ezzel egy lépéssel előbbre segítjük az emberiséget.
Ezért volt tele a yehudi irányítóközpont a résztvevők, meghívottak gyerekeivel, ezért látott vendégül csak gyerekeket Reuven Rivlin államelnök a rezidenciáján, hogy együtt nézze velük a Beresit Holdraszállását. Ezért nem feküdt le időben Izraelben aznap este egyetlen gyerek sem (na jó, többen bealudtak, mert nem bírták kivárni az éjjel fél tizenegyet), és ezért vett részt a SpaceIL programban az elmúlt öt év során közel egymillió gyerek korra, nemre, vallásra való tekintet nélkül.
Ezért jutott eszembe a Beresitről Peter (Petr) Ginc, aki a fenti képet rajzolta. Ezen a Föld látható a Holdról nézve. A rajz a prágai gettóban készült 1943-ban. Peter Ginc egy tehetséges fiatal prágai zsidó fiú volt, akit a gettó után 14 éves korában Theresienstadtba hurcoltak, majd 16 éves korában Auschwitzban elgázosítottak. Ginc kiemelkedően tehetséges, mindig tudásra vágyó fiatal fiú volt – és maradt mindörökre. Szorgalmasan tanult, a lágerben újságot szerkesztett és adott ki, naplót és verseket írt, rajzolt. Rajza, a „Holdnézet” alkotásainak kiemelkedő darabja.
Peter Ginz története megihlette az első izraeli asztronautát, Ilan Ramont is, aki a rajz másolatát kikérte a Jad Vasem múzeumból, és magával vitte a Columbia űrsikló 2003-as, tragikus kimenetelű útjára.
A SpaceIL facebook oldalán pedig a Beresit utolsó fényképe látható a Holdról, rajta a felirat: „Ne adjátok fel az álmokat!”
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.