Juszef al-Otaiba, az Egyesült Arab Emírségek washingtoni nagykövete szerint a ciszjordániai annektálás az arab–izraeli kapcsolatok normalizálásának végét jelentheti, felrúgja Izrael erőfeszítéseit az arab országokkal fenntartott kapcsolatok javítására – jelentette a Jediot Aharonot című újság honlapja, a ynet pénteken.
A nagykövet egyike volt annak a három arab országbeli nagykövetnek, akik részt vettek januárban Washingtonban Donald Trump amerikai elnök közel-keleti béketervének bemutatásán, amely engedélyezte Izraelnek Ciszjordánia körülbelül 30 százalékának bekebelezését, amit a palesztinok azonnal elutasítottak.
UAE Ambassador writes in Israeli newspaper outlining the costs of annexation – versus the great potential of warmer ties.https://t.co/m5RGi3xf7t
— هند مانع العتيبة Hend Al Otaiba (@hend_mana) June 12, 2020
pic.twitter.com/Mh5x1qDqGM
Az arab diplomata figyelmeztetett szokatlan, közvetlenül az izraeli nagyközönséghez eljuttatott videoüzenetében, hogy a július 1-jétől tervezett izraeli lépés felszíthatja az erőszakot, és felélesztheti a szélsőségeseket.
“Szeretnénk hinni benne, hogy Izrael lehetőség, és nem ellenség, hogy tartalmas lehetőségei vannak a melegebb kapcsolatoknak” – jelentette be Juszef al-Otaiba az izraeli újságban közzétett üzenetében.
Az izraeli fennhatóság egyoldalú kiterjesztésének meghirdetése a palesztin földek törvénytelen annektálását jelenti, mely szemben áll a palesztinok önrendelkezési jogáról szóló arab és nemzetközi konszenzussal – hangsúlyozta az Egyesült Arab Emírségek diplomatája.
Al-Otaiba szerint a lépés hatással lesz az egész régióra, elsősorban Jordániára, melynek stabilitása az egész térség, és különösen Izrael számára előnyös.
A diplomata kiemelte, hogy országa fáradhatatlanul támogatja a Közel-Kelet békéjét, elutasítja az erőszakot, s a csendes diplomácia eszközeivel mindent elkövetett a béke ügyének előmozdítására. Felsorolta a hivatalos diplomáciai kapcsolatok hiánya mellett is eddig megtett lépéseket, köztük az izraeli tisztségviselők látogatásait és az izraeli himnusz lejátszását egy dzsúdóversenyen Abu-Dzabiban.
“Az annektálás bizonyosan haladéktalanul megsemmisíti az izraeli törekvéseket a biztonsági, gazdasági és kulturális kapcsolatok javítására az arab világgal és az Egyesült Arab Emírségekkel” – jelentette ki.
“Ez egy hibás, jelentős nagyságrendű provokáció” – fogalmazott a nagykövet. “Ha ebben a helyzetben tovább beszélnek a normalizálásról, akkor hamis reményt ébresztenek a jobb kapcsolatokra az arab világgal” – összegezte a tervbe vett és szavai alapján vízválasztónak tekintett izraeli lépés következményeit.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentette, és a Kék-Fehér párttal kötött koalíciós egyezményben kikötötte, hogy július 1-jétől kiterjeszti az izraeli fennhatóságot mintegy 130, Ciszjordániában 1967 után felépített izraeli településre, valamint a Ciszjordánia területének körülbelül egynegyedét adó Jordán-völgyre.
A bírálók szerint ez a lépés gyakorlatilag lehetetlenné tenné egy életképes palesztin állam létrehozását Izrael mellett, noha a nemzetközi diplomáciában széles körben továbbra is ezt tekintik az izraeli–palesztin viszály egyetlen lehetséges megoldásának.

Újságíró, az MTI jeruzsálemi tudósítója
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.