Évente kétszer félmilliárd madár vonul át Izraelen. Az ország területén eddig feljegyzett ötszáznegyven madárfaj közül négyszázötven számít vándornak, beleértve a százhetven átvonuló fajt. Mindkét vonulási szezon egyik első érkezője a fehér gólya. A sok szépségesen izgalmas világutazó iránt érzett határtalan szereteten és érdeklődésen túl a gólyák azok, akikhez a magyar hátterem miatt szoros érzelmi kapcsolat fűz.
Március 1-jének délutánján a Turan–Nazaret-gerinc alatti Bet Netofa-szorosban araszoltunk a 77-es út összehangolatlan piros lámpái és útfelújítási munkálatai között. Már nagyon elegünk volt… főleg nekem, akkor már háromszáztizennégy kilométerrel a csomagtartó mögött, és a maradék hatvaneggyel a motorház előtt. Még inkább anyunak, a csűrőlapokkal végigsimított háromezer kilométer után.
Egy nagyon nagy madárcsapat keringett fölöttünk, az alanti földhözragadt állapotoknál jóval rendezettebben. A gomolyag eleje már ott ácsorgott az út menti földeken kiszemelt éjjeli szálláson, és amíg a többi vándor a leszállópályát számítgatta, a frissen landoltak már belefogtak az ilyenkor szokásos ceremóniába. Nagy, narancssárga csőrök dolgoztak a zilált fekete-fehér tollruhákon, hosszú, vékony lábak lépdeltek a vetésben, apró állandó lakosok után kutattak a szemek.
Magyarországon még havazik, és mínuszok járják, de fel a fejjel, barátaim! Útban a gólyák, viszik már a tavaszt!
Nem véletlenül nevezi a magyar nyelv annyiféleképp a fehér gólyát: eszterág, esztrág, cakó, koszta, gagó, gólya, házi gólya… Ez a szabad madár az emberhez csatlakozott, annak a háza táján építi meg a fészkét, hogy biztonságban legyen, és könnyebb legyen az élete. Szinte egész Európában fészkel, nemcsak a házak kéményein, de az emberek szívében is.
Velük üzenek tavasszal, ősszel ők hozzák a választ. Otthon nyári kirándulásokon ismerősként köszöntöm őket, itthon az őszi-tavaszi vendégeim megnyugodva konstatálják, hogy vándoraink jól vannak. (Hmmm… Vajon kinek van nagyobb szüksége a másikra? A gólyának az emberre, vagy az embernek a gólyára?)
A gólyákat Izraelben átvonuló fajként tartjuk számon, a nagy csapatok csak rövid pihenőre szállnak le, aztán folytatják útjukat. Van néhány jól ismert pár, akik egész évben itt élnek, nem mozgatja őket a nagy vonulás láza, itt fészkelnek, itt telelnek. De akadnak még izgalmasabb figurák, akik ősszel ideérve kiválnak a csapatból, itt maradnak télire, és a tavasszal visszatérő csoportokhoz csatlakozva az elsők között szállnak vissza európai fészkeikhez. Az utóbbiak közül számomra a legérdekesebbek Báró és Tóbiás.
Báró az őrhalmi iskola bekamerázott fészkében költő, öreg hím fehér gólya, akinek műholdas nyomkövetője is van. A technológia elárulta, hogy Báró rendszeresen Izraelben tölti a telet, a Naharia–Akko-partszakasztól kicsit beljebb, egészen pontosan a 89-es, a 70-es, a 85-ös és a 4-es utak határolta földeken. A libanoni tengerpart mentén vonulva érkezik, és induláskor tesz egy tiszteletkört délebbre, Bet Sean–Jafit környékén átlép a jordán légtérbe, majd a Golán izraeli vagy szír része fölött átrepülve távozik.

Tóbiás a gemenci erdő bekamerázott fészkében költő hím gólya. Nyomkövetőt ugyan nem kapott, de a gyűrűjét már többször leolvasták Izraelben, és a megfigyelések alapján kiderült, hogy a telet ő is itt szokta tölteni. A leolvasások a Kineret déli csücskéhez közel, a Jordán völgyében történtek, Kfar Rupin, Geser és Hamadia környékén.
„S miközben tekintetem még a ludakat kíséri, amelyek alacsonyan a víz fölött szárnyalva eltűnnek a folyó legközelebbi kanyarulatánál, akkor hirtelen elönt az ámulat ezen a meghittségen, s ez már – úgy érzem – a filozófia születése. És csak csodálkozom mélységesen, hogy sikerült ilyen bizalmas kapcsolatba kerülni egy szabadon élő madárral, s úgy érzem, mintha ennek a ténynek valami különlegesen boldogító tartalma volna, mintha ezzel egy kissé hatálytalaníthatnánk a Paradicsomból való kiűzetést.” (Konrad Lorenz: Salamon király gyűrűje)


Láncszem a természet szövedékében. És izraeli is. (A “provokál” néhány szinonímája szükség esetére: abajgat, babrál, bánt, birizgál, bizgerél, bolygat, bosszant, bőszít, cseszeget, csesztet, cukkol, dühít, feszeget, firtat, háborgat, heccel, hergel, húz, idegel, idegesít, incselkedik, ingerel, irritál, kötekedik, macerál, nem hagy békén, nyaggat, nyektet, nyúz, piszkál, piszkálódik, rejcol, szekál, szekíroz, szívózik, szurkál, zaklat, zargat, zavar, zseníroz.)
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.