Izraelben és a Ciszjordániában élő palesztinokkal szembeni izraeli törvények, politikai intézkedések és gyakorlatok apartheidnek minősülnek – véli az Amnesty International. Izrael visszautasít minden hamis állítást, szerinte az Amnesty kettős mércét alkalmaz.
A civil szervezet kedden közzétett Izraelről készített részletes, közel 300 oldalas jelentésében az olvasható, hogy az izraeli állam „a palesztin lakosság elnyomásának és uralmának intézményesített rendszerét tartja fenn a zsidó izraeliek javára”.
„A szegregáció szisztematikusan és erősen intézményesített módon történik törvények, politikai intézkedések és egyéb gyakorlatok révén. Ezek mind azt a célt szolgálják, hogy a palesztinok ne élvezhessenek és ne követelhessenek egyenlő jogokat a zsidó izraeliekkel Izrael területén és a megszállt palesztin területeken. Így ezen gyakorlat a palesztin nép elnyomására és uralmára irányul. Példaként az állampolgárság és a lakóhely megtagadását, a mozgásszabadság súlyos korlátozását, valamint az erőforrások diszkriminatív kisajátítását és az azokhoz való egyenlőtlen hozzáférést említik meg. A jelentés szerint az Amnesty több embertelen cselekedetet – így erőszakos áthelyezést, adminisztratív fogvatartást, kínzásokat, törvénytelen gyilkosságokat, üldöztetést, valamint az alapvető szabadságjogok megtagadását – dokumentált, melyeket Izrael a palesztinok ellen követett el „e rendszer fenntartásának szándékával”. A szervezet szerint utóbbiak „az apartheid egyezmény és a Nemzetközi Büntetőbíróság Római Statútuma értelmében az emberiesség elleni bűncselekménynek minősülnek”.
A szervezet még tovább ment, és kijelentette, hogy „Izrael Állam a palesztinokat alsóbbrendű, nem zsidó faji csoportnak tekinti és kezeli”. A jelentésben hozzátették, hogy „Izrael 1948-as megalakulása óta kifejezett politikája a zsidó demográfiai hegemónia megteremtése és fenntartása, valamint a földterületek feletti ellenőrzés maximalizálása a zsidó izraeliek javára”.
A dokumentumot az izraeli külügyminisztérium tisztviselője már megjelenése előtt „hamisnak és elfogultnak” nevezte. Lior Haiat, a külügyminisztérium szóvivője azt mondta: az Amnesty „kettős mércét alkalmaz és démonizál azért, hogy kétségbe vonhassák Izrael létezésének legitimitását a zsidó nép hazájaként”.
Izrael teljes mértékben visszautasítja a jelentésben szereplő valamennyi hamis állítást. A külügyminisztérium szóvivője azzal vádolta az Amnestyt, hogy „hazugságokat, ellentmondásokat és alaptalan állításokat használ fel, amelyek jól ismert, Izrael-ellenes gyűlöletszervezetektől származnak (…) a jelentés tagadja Izrael államnak a zsidó nép nemzetállamaként való létezési jogát. Szélsőséges nyelvezete és a történelmi kontextus elferdítése Izraelt démonizálja és az olajat önt az antiszemitizmus tüzére” – olvasható a közleményben.
Jair Lapid izraeli külügyminiszter azt is kifogásolta, hogy az Amnesty nem nevezte például Szíriát „apartheid-államnak” – azt az országot, melynek kormánya félmillió állampolgárát gyilkolta meg. Egyúttal nem használta ezt a kifejezést Iránra vagy bármely más korrupt rendszerre Latin-Amerikában és Afrikában.
A külügyminisztérium közleményét az Egyesült Államokban működő zsidó szervezetek is átvették, amelyek szerint az Amnesty dokumentuma csak arra alkalmas, hogy „táptalajt adjon az antiszemitáknak, akik a Föld egyetlen zsidó országát megpróbálják aláaknázni”, miközben a Dél-afrikai Köztársaság apartheid rendszerének szörnyűségeit is elbagatellizálják.
A külügyminisztérium szóvivője szerint elsősorban az apartheid rendszeréhez való hasonlítással van problémájuk. Felidézte, hogy az Amnesty mellett két másik jogvédő szervezet – az izraeli B’Tselem, és a New York-i Human Rights Watch – is az Amnestyéhoz hasonló vádakat fogalmazott meg Izraellel szemben, de ezekben a jelentésekben nem vontak párhuzamot az apartheiddel.
Hétfőn, a dokumentum nyilvánosságra hozatala előtt az amerikai külügyminisztérium is elhatárolódott az Amnesty jelentésétől. Ned Price, a minisztérium szóvivője úgy fogalmazott: az, hogy Izraelt apartheid jellegű rendszernek nevezték, „olyan nyelvezet”, amelyet ők „sosem használtak volna”.
Az egyik nemzetközi egyezmény úgy határozza meg az apartheid fogalmát, mint „embertelen cselekedetek összessége, melyeket azzal a céllal követnek el, hogy egy faji csoport uralmát megteremtsék és fenntartsák a személyek bármely más faji csoportja felett, és szisztematikusan elnyomják őket”.