A 28. Budapest Pride megrendezése előtt – az eddigi években megszokott módon – idén is közös nyilatkozatban álltak ki a budapesti nagykövetségek és kulturális intézetek a magyar LMBTQ-közösség mellett. Izrael nagykövetsége azonban nem volt hajlandó a magyar kormányt egyenesben bírálni, ezért inkább külön nyilatkozatot bocsátott ki. Az uniós országok közül csak a lengyelek csinálták ugyanezt.
A mintegy 40 nagykövetség és kulturális intézet által aláírt nyilatkozat leszögezi:
„Kiállunk amellett, hogy megilleti őket az egyenlőséghez és diszkriminációmentességhez, a szabad véleménynyilvánításhoz és békés gyülekezéshez való jog, valamint hogy ne érje őket semmilyen erőszak. A jogállamiság és az egyetemes emberi jogok tiszteletben tartása a demokratikus államok alapjait képezik.” A közös nyilatkozatot aláíró országok elítélik az összes olyan erőszakos cselekményt, diszkriminációt, megbélyegzést és zaklatást, amelyeket szexuális orientáció, nemi identitás/nemi jellemzők alapján követnek el bárki ellen. Továbbá aggasztónak tartják azokat a jogszabályokat és politikai retorikát, többek között Magyarországon is, amelyek ellentétben állnak a diszkriminációmentesség, a nemzetközi emberi jogi törvények és az emberi méltóság elveivel, és hozzájárulnak az LMBTQI+ közösség megbélyegzéséhez. Ugyanakkor hangsúlyozzák annak szükségességét, hogy vezetők és kormányok, itt és mindenhol máshol, tartsák tiszteletben és védjék meg az LMBTQI+ egyének és közösségek jogait, és szüntessék meg az őket diszkrimináló törvényeket és politikákat.
„A sokszínűség megünneplése fontos módja annak, hogy előmozdítsuk az emberi jogok tiszteletben tartását. E téren a Budapest Pride a régió leghosszabb múltra visszatekintő rendezvénye. Szerepét kiemelten fontosnak tartjuk az egyenlő bánásmód és a társadalmi elfogadás előmozdításában minden LMBTQI+ személy felé, hozzájárulva egy nyitottabb, igazságosabb, befogadóbb és egyenlőbb társadalom megteremtéséhez” – zárul a dokumentum.
Az izraeli külügyminisztérium vezető tisztviselője bejelentette, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma is felvette a kapcsolatot Izraellel, és arra kérte, csatlakozzanak a bejelentéshez, de Jeruzsálemből nemleges volt a válasz. „Nem akartunk részt venni a magyar kormány elleni támadásban” – nyilatkozta a külügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője, amit a Walla hírportál idéz.
Izrael ezen döntése, mármint hogy nem csatlakozik az amerikai bejelentéshez csak abból az okból, hogy ne kelljen az Orbán-kormány ellen nyilvános kritikát megfogalmaznia, Izraelt egyértelműen a liberális nyugati országok táborán kívül helyezi el és újabb bizonyítéka a Netanjahu-kormány és a magyar illiberális kormány politikai közelségének és érdekszövetségének, még a kisebbségek, akár a helyi zsidó közösségek kárára is.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.