Források: Izrael megsemmisítette az iráni olajlétesítmények körüli légvédelmi rendszereket, ami komoly aggodalmat kelt az országban

Arab felvételek az iráni támadásról

Izrael több légvédelmi rendszert semmisített meg egy Irán elleni támadás során, amelyek többek között olajlétesítményeket, gázmezőt és kikötőt védtek az ország déli részén – állította három iráni és három izraeli biztonsági tisztviselő a New York Timesnak. Az iráni források szerint a védelmi rendszerek megsemmisítése komoly aggodalmat kelt az országban, mivel az érintett helyszínek mostantól védtelenek a jövőbeli támadásokkal szemben, ha a két ország közötti lövöldözés folytatódik.

A források szerint az izraeli támadás célpontjai között voltak a Bándar Imam Khomeini petrokémiai komplexum és a hozzá kapcsolódó kikötő védelmi rendszerei, valamint az Abadan olajlétesítmény – mindkettő Huzisztán tartományban, Délnyugat-Iránban található. Az egyik forrás, aki az iráni olajminisztériumban dolgozik hozzátette, hogy a nyugati Ilám tartományban található Tang-e Bídzsár gázmező légvédelmi rendszereit is támadás érte.

Két izraeli forrás, akik a lappal beszéltek, elmondták, hogy a támadás terveit az iráni támadást követően azonnal kidolgozták a hónap elején, és célpontok között szerepeltek Irán nukleáris létesítményei is. Azonban az Egyesült Államok nyomására Izrael végül elkerülte a nukleáris helyszínek elleni támadást, hogy ne robbanjon ki regionális háború, amelybe az USA is beavatkozna. A források szerint a szombati támadás során Izrael végül az olaj- és gázlétesítmények körüli légvédelmi rendszereket támadta, de magukat a létesítményeket nem. Az egyik forrás szerint a támadás utáni műholdfelvételek azt mutatják majd, hogy Izrael csak a Huzisztánban található petrokémiai komplexum légvédelmi rendszereit támadta, magát a komplexumot nem.

A három biztonsági forrás szerint az izraeli támadás működésképtelenné tette a radar- és irányítási központokat. Iráni és izraeli források azt is elmondták, hogy Izrael valójában négy S-300 típusú légvédelmi rendszert semmisített meg, amelyeket Irán Oroszországtól vásárolt.

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.