Matrica az útlevélben – az izraeli álom kezdete

Az izraeli munkavállalói vízum megszerzésének kálváriája

haifai "vitorla" kormányépület
Fotó: Meichl Ágnes

176 nap, azaz nyolc nap híján hat hónap, de ki számolja? Ennyi időt vártunk a vízumomra, amivel munkát vállalhatok Izraelben. És ez nagy szó, mert ebben az országban szeretik a külföldieket, csak ne maradjanak sokáig. Ha mégis, azért meg kell harcolni, ahogyan mi is tettük.

Az én tudásom szerint itt kétféleképp szerezhet az ember B1-es vízumot. Vagy egy cég által, ám akkor csak náluk dolgozhat. A másik esetben élete párja izraeli kell, hogy legyen. Ez több szabadságot ad munkavállalás szempontjából. Az én esetem logikusan a második verzió, hisz E. már 15 hónapja izraeli állampolgár.

És hogy mi kellett a vízumomhoz?

Csupán három hitelesített, otthon lefordíttatott, majd ismét hitelesített igazolás a születésemről, az erkölcsömről és a családi állapotomról.

Néhány – de inkább legyen 5-10 darab – megírt, majd lefordított levél a családunktól, itteni és otthoni barátainktól, amiben igazolják, hogy együtt élünk mindkét országban.

A levelezésünk, fotók a közös múltunkból és jelenünkből.

Számla mindenről, fél évre visszamenőleg.

Lakásbérleti szerződés, jövedelemigazolás, közös bankszámla, biztosítások, amiket kötöttünk.

Újabb fotók, újabb számlák, újabb levelek.

Legalább hatszori személyes jelenlét a Vitorlatorony (mely egyébként Haifa második legmagasabb épülete a maga 29 emeletével és 137 méterével) második szintjén – oké, ebből kettő asztalcsapkodós volt, hogy miért nem történik semmi.

Egy turistavízum meghosszabbítás, hiszen azt csak három hónapra adják.

Ó, és egy interjú, ahol a magyar tolmács telefonon faggatott minket, majd fordított ügyünk intézőjének. Szigorúan külön-külön kérdeztek ki minket, nehogy összebeszéljünk, hogyan telt az elmúlt napunk, és ki főzi otthon a reggeli kávét. Természetesen sikerült néhány ellentmondást abszolválnunk. De komolyan, ki emlékszik arra, hogy mi volt az utolsó közös Netflix-sorozatunk? Főként, mivel szimultán nézünk többet egyszerre. De úgy döntött a legfelsőbb hatóság, hogy ennyi baki belefér. Szerintem ők is szimultán nézik a Netflixet.

Ezen kívül kellett cirka 2500-3000 sékel, ami Izraelben egy szűk félhavi, míg otthon egy havi átlagfizetés.

Kellett még néhány kezdődő idegösszeroppanás, „miért nem válaszolnak”, „már megint ünnep-ünnep hátán, zárva minden”, „mi a jó francot kérhetnek még” – témakörökben.

Kedden pedig megérkezett az email, hogy várva-várnak ránk a hivatalban. Írhatnám, hogy repestem a boldogságtól, de annyiszor mentünk be úgy, hogy megint kiegészítésre van szükségük, hogy inkább a sztoikus nyugalom és az újabb idegeskedés közt ingadoztam.

De ma – két órácska várakozás után – megkaphattam az útlevelembe a „dolgozós”-matricát kereken egy évre. Ezzel minden kapu kinyílt előttem, ami jelen esetben valószínűleg egy évnyi takarítást és tanulást jelent, mivel a nyelvtudásom finoman szólva is hagy némi kívánnivalót maga után.

Ám végre munka! Úgy tűnik, öregkoromra szentimentális lettem; bevallom, elsírtam magam hazafelé a Carmeliten. Hisz annyit küzdöttünk ezért, és annyian segítettek otthon és itt is. (Köszönjük mindannyiótoknak!)

Ez a darabka matrica az útlevelemben egy valódi izraeli élet kezdetét jelenti. Csak 176 nap kellett hozzá, némi papírmunka és persze E.

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.