A román nagykövet élesen nekiment Amichai Chikli diaszpóraügyi miniszternek, aki nyíltan támogatta a romániai elnökválasztások második fordulójába jutott szélsőjobboldali jelöltet. A román elnökjelölt, Călin Georgescu oroszbarátnak számít, korábban antiszemita nézeteinek adott hangot, és csodálatát fejezte ki a nácikkal együttműködő történelmi román vezetők iránt.
A román kormány azzal vádolja Izraelt, hogy jogellenesen és nyíltan beavatkozik az ország elnökválasztási folyamataiba, miután Amichai Chikli (Likud) támogatja Călin Georgescu szélsőjobboldali jelöltet. Románia izraeli nagykövete, Radu Ioanid a „Haaretz”-nek nyilatkozva kijelentette, hogy Chikli magatartása „veszélyezteti Románia és Izrael szoros barátságát”. A nagykövet hangsúlyozta, hogy Románia soha nem avatkozott be ilyen módon az izraeli belpolitikába.
Chikli a múlt héten beszélt Georgescuval, aki a szavazatok 23%-át szerezte meg a romániai elnökválasztás első fordulójában. A beszélgetés során Georgescu ígéretet tett arra, hogy elnökké választása esetén Románia nagykövetségét Jeruzsálembe költözteti, és nem hajtja végre Benjamin Netanjahu miniszterelnök elleni nemzetközi ICC elfogatóparancsot. Georgescut oroszbarát politikusnak tartják, a román titkosszolgálatok figyelmeztettek, hogy választási kampányát a Putyin-rezsim támogatja.
Georgescu korábban nyíltan csodálatát fejezte ki Románia antiszemita és fasiszta vezetői, köztük a holokauszt idején a nácikkal együttműködő Ion Antonescu, valamint a romániai zsidók üldözéséről ismert Vasgárda szervezet iránt. A szervezet vezetőit „a román nemzet hőseinek” nevezte, és elmondta, hogy „letérdelt” a képük előtt.
A romániai zsidó szervezetek kritizálták kijelentéseiért, de soha nem vonta vissza elismerő szavait a romániai zsidóság meggyilkolásáért felelősökről.
Ioanid nagykövet megdöbbenését fejezte ki Chikli miniszter beavatkozása miatt. „Aggodalommal és döbbenettel értesültem Chikli miniszter telefonbeszélgetéséről Călin Georgescuval, Románia elnökjelöltjével, aki nyíltan dicsérte a Vasgárda szervezetét és Antonescu diktátort, akik részt vettek a romániai zsidók tömeges meggyilkolásában” – mondta a nagykövet.
Ioanid, aki holokausztkutató történész és korábban a washingtoni Holokauszt Múzeum igazgatója volt, hozzátette: „Meglepő és felháborító, hogy az izraeli kormány egyik minisztere egy olyan politikust támogat, aki a zsidók meggyilkolásáért felelős történelmi vezetőkkel szimpatizál. Ez sérti a holokauszt áldozatainak emlékét, és kárt okoz a holokauszttal kapcsolatos oktatásnak és az antiszemitizmus elleni harcnak Romániában.” Ioanid azt javasolta Chiklinek, hogy olvasson a romániai holokausztról szóló könyveket és tanulmányokat, beleértve a Yad Vashem és az Elie Wiesel Emlékközpont kiadványait.
A nagykövet a történelmi vonatkozáson túl hangsúlyozta, hogy Chikli lépései ellentétben állnak Románia és Izrael pozitív kapcsolatával, amely a diplomáciai kapcsolatok kezdete óta jellemző a két országra. „Románia mindig tisztelettel és barátsággal fordult Izrael felé, és kiállt mellette a Hamasz október 7-i támadása után” – magyarázta a nagykövet. „Még soha egyetlen magas rangú román tisztviselő sem avatkozott be az izraeli belügyekbe. Chikli magatartása veszélyezteti a Románia és Izrael közötti stabil barátságot.”
Nem ez az első alkalom, hogy Chikli beavatkozik egy európai ország választásaiba szélsőjobboldali jelöltek javára. A francia választási kampány során nyíltan – közös fotókkal illusztrálva – támogatta Marine Le Pen szélsőjobboldali pártját, és keményen kritizálta Emmanuel Macron hivatalban lévő elnököt, ami kisebb diplomáciai válságot idézett elő Izrael és Franciaország között. Még az izraeli külügyminisztériumnak is fenntartásai voltak Chikli tevékenységével kapcsolatban.
A román ügyben az izraeli külügyminisztérium eddig nem nyilatkozott, de egy politikai forrás a „Haaretz”-nek elmondta, hogy Románia tiltakozását továbbították Gideon Szaár külügyminiszternek, és Izrael kénytelen lesz foglalkozni az üggyel. Izrael romániai nagykövetsége közölte, hogy nem Chikli kezdeményezte a beszélgetést Georgescuval, és nem állt szándékában beavatkozni az ország választásaiba. Chikli maga is megosztotta az X-en (Twitter) a beszélgetés részleteit, de azóta törölte a bejegyzést.
A Chikli vezette – meghatározása szerint – „diaszpóraügyi és antiszemitizmus elleni harc minisztériuma” elsődleges feladata a világ zsidóságával való kapcsolattartás és annak érdekvédelme lenne a „zsidó állam” részéről. Tehát a világ zsidóságának – és nem a kormánynak, és esetében elsősorban Netanjahunak. Chikli azonban ezt a feladatot gyakran jobboldali vezetőkkel való találkozásokkal próbálja megoldani, még akkor is, ha ezek a politikusok szélsőséges programjuk miatt problémásak Izrael számára. Ilyen például a spanyol VOX párt. Az Egyesült Államokban kizárólag republikánus politikusokkal találkozott, míg Lengyelországban, ahol egy holokausztnapi konferencián vett részt Krakkóban, nem találkozott kormánytisztviselőkkel, mivel a lengyel konzervatív jobboldal elvesztette a választásokat, és helyébe liberális kormány lépett. Magyarországon azonban Chikli kétszer is látogatást tett, találkozott kormánytisztviselőkkel és Orbán Viktor miniszterelnökkel, valamint felszólalt a Konzervatív Politikai Akció (CPAC Hungary) konferencián.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.