Az Egyesült Államok elnökének megbízottja, Witkoff a szaúdi ügyben kiadandó nyilatkozat megfogalmazásán dolgozik. Izrael szeretné, ha Trump egyértelművé tenné, hogy a Hamasz nem irányíthatja a Gázai övezetet. Nem zárható ki, hogy a gázai palesztinok „áttelepítéséről” szóló beszédek csupán egy politikai manőver, amelyet Szaúd-Arábia úgy mutathat be, mint amit sikerült megakadályoznia.
Chaim Levinson írása a Haaretzben
Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök várhatóan bejelentik a Szaúd-Arábiával kötendő normalizációs megállapodásról szóló tárgyalások előrelépését keddi washingtoni találkozójukon. A Haaretz értesülései szerint Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja a pontos nyilatkozat szövegének összehangolásán dolgozik, de egyelőre nem dőlt el, hogy a bejelentés csupán jelképes gesztus lesz-e, vagy konkrét tartalommal is bír.
Witkoff múlt héten Rijádban tárgyalt, majd Jeruzsálembe utazott, ahol találkozott Huszein al-Sejkhel, a Palesztin Hatóság polgári ügyekért felelős miniszterével, aki a Nyugat számára is elfogadható palesztin vezetőként ismert. Ugyanakkor a diplomata ezúttal kihagyta Katart és az Egyesült Arab Emírségeket látogatási körútjából.
A Trump-kormányzat elsődleges célja a Szaúd-Arábiával való normalizáció gyors előmozdítása, mivel az amerikai álláspont szerint ez a térség átalakulásának kulcsa. Az egyezmény céljai között szerepel a Hamasz háttérbe szorítása, az iráni nukleáris program felszámolása és az amerikai gazdaság pénzügyi erősítése. Nem zárható ki, hogy Trump ismételten felveti bizonyos gázai palesztinok Egyiptomba vagy Jordániába való „áttelepítését” – egy olyan ötletet, amelyet Szaúd-Arábia elutasíthat, így demonstrálva, hogy megakadályozott egy számára elfogadhatatlan lépést.
A normalizációs megállapodás fő elemeiben már az előző, Biden-kormányzat alatt elkezdődött tárgyalások során is egyetértés volt. Izrael és Szaúd-Arábia várhatóan egy gazdasági együttműködést is tartalmazó normalizációs megállapodást ír alá. Ennek részeként Szaúd-Arábia az Egyesült Államoktól szigorú felügyelet alatt álló nukleáris reaktorokat kapna áramtermelési célokra, valamint egy védelmi szövetséget köthetne az Egyesült Államokkal. Az egyezmény tartalmazza majd egy „Palesztin Állam felé vezető út” elvi támogatását is, amelyet amerikai nyilatkozatként fogalmaznak meg, és amely Izrael számára is kötelező érvényű lesz.
A megállapodás egyik legfőbb akadálya jelenleg a Gázai háború. Szaúd-Arábia követeli a háború befejezését a normalizációs tárgyalások előmozdításához, és várhatóan Netanjahu ezt személyesen is hallani fogja Trumptól a Fehér Házban. Witkoff emiatt azonnali tűzszünet elérésére próbál nyomást gyakorolni. A Walla hírportálnak adott múlt heti interjújában Witkoff hangsúlyozta, hogy folytatni kell a túszok visszaszolgáltatásáról és a tűzszünetről szóló tárgyalásokat.
A keddi Trump-Netanjahu találkozó tehát nem csupán egy szimbolikus találkozó lesz, hanem komoly politikai tartalommal is bír, különösen a túszalku második szakaszának előkészítése szempontjából. Izrael azt kérte – és meg is kapja –, hogy Trump egyértelműen jelentse ki: a Hamasz nem lehet Gáza kormányzó ereje a jövőben.
A Közel-Kelet legjobb diplomatái és politikai vezetői egy olyan megoldás kialakításán dolgoznak, amely elmozdítaná a Hamaszt a hatalomból anélkül, hogy az vereségként ismerné el távozását. Katar azt sugallja amerikai partnereinek, hogy képes lehet ennek megvalósítására. Netanjahu abban bízik, hogy Trump nyilvános elköteleződése e tekintetben csökkenti majd a szélsőjobboldali miniszterek, például Becalel Szmotrics nyomását, és enyhíti annak fenyegetését, hogy kilép a koalícióból, ha az izraeli kormány a háború célkitűzéseiből engedne.