Ramadan

Emek ha-Matzleva – Fotó: Forbát Dia
Emek ha-Matzleva – Fotó: Forbát Dia

Se telefon, se levél, se üzenet, se semmi. Várni kell és kibírni a rosszat, amit magamnak okozok ezzel a Pávával. Megmondták az okosok, hogy ez lesz. A tiltott kapcsolat, ami nem mehet előre, hátrafelé tart – tiszta fizika az egész, a hormonok itt nem számítanak. Kevés tudni, hogy a másik hozzám tartozik, ha csak én ismerem a titkot.

Mi lenne, ha Atlantiszt találták volna meg a lebontott szemközti ház alatt? Nézegetem a régészeti ásatás ponyváját az utcáról, és találgatom az esélyeinket: mikor fog elkezdődni az építkezés, és vele a zajos, élhetetlen új életünk. És ha emberi csontokat találnának itt szemben? Ha elásnám a Pávát az eső áztatta földbe, jönne a Hevra Kadisa, és a következő értesítésig leállítaná az építkezést. Az Emek Refaimon sem álltak még neki az új villamospálya kiépítésének február 20-án, ahogyan a városháza WhatsApp-üzenete ígérte. Nem jöttek a munkagépek, aztán biztosan úgy voltak vele, hogy most már megvárják a Ramadan végét. Március utolsó napján aztán újra ránéznek a naptárra, hát csak nem Peszah lesz két hét múlva? Milyen gyorsan eltelt az év.

Ha idén egyszerre volna Ramadan és Peszah, a keleti és nyugati Jeruzsálem testéből felszabaduló vallási energiák felemelnék a várost, úsznánk a levegőben, mint a kacsák, mielőtt végleg elsüllyedünk.

„Dórémifászólátidó, seggen csúszik a víziló” – Nadav fülel, hogy mit énekel a mama, pedig a mama maga sem tudja, mert már rég elveszítette a fonalat. Nézegetem a kistesót, és azon gondolkodom, vajon mikor fogjuk megtudni, hogy ő is rajta van a spektrumon. Két autista felnőtt és két autista gyerek, két autista felnőtt és egy autista gyerek, egy autista felnőtt és egy autista gyerek, egy autista felnőtt és két autista gyerek – a variációk nem végtelenek, mégis átláthatatlanok, mint a neurotranszmitterek lelki élete. „Lirot” – üvölt Nadav, látni akar, vagyis YouTube-ot nézni, ahogy a nagytestvértől eltanulta, azzal a különbséggel, hogy ő egyelőre nem amerikai tinédzsereket néz, akik sorozatokat beszélnek meg egymással, hanem kutyákból álló mentőcsapatot – héberül, magyarul, vagy amilyen nyelven megtalálja őket a neten. Estére kiolvad az agyam a tévézajtól, mint az akkumulátor.

„Nincs értelme folytatni” – mondja a telefonban a Páva csütörtök éjjel. Én kértem, hogy beszéljünk, ha már találkozni nem tud velem. Nemsokára péntek lesz, utána gyorsan szombat – ilyenkor ki lehet ereszteni kicsit, elengedni, amivel nem végeztünk a héten, és éjszakánként magunkkal lenni a lakásban alvó család csöndjében. Én viszont nem várom az álmot ágyba bújva, mert magam helyett a Pávával vagyok, aki ezek szerint már nincs velem. „Nem bírsz várni, az a te bajod” – hallom a telefonban. Várom a folytatást. „Többször mondtam már, hogy szeretnék veled lenni, de nem tudok.” Valóban. „Miért sürgetsz folyton, mit akarsz még tőlem?” Ez már a Pávának is sok volt, elhallgat hirtelen, a szuszogását hallgatom a telefonban. Most sétálhat fel a lakópark melletti dombon a parkhoz, ezért veszi gyorsabban a levegőt.

A felhúzott vállam tartja a telefont, bal kezemben teás bögre, a jobbal elhúzom az erkélyajtót, és kilépek a sötétségbe. Kell a csípős hideg, hogy lehűtse a testem többi részét is, mert a szívem már kihűlt. „Vártam már erre. És most mégis elviselhetetlenül fáj” – válaszolom neki. Köszönöm a Pávának, hogy megismertetett a saját érzéseimmel. A fájdalom most töri át a pincefalat, amely mögé egész életemben be volt falazva.

„Azért szép volt” – mondja a Páva búcsúzóul. Esztétizálja a halált, amelybe ő nem hal bele. „Akkor szia.” Jobb, hogy én mondom ki az utolsó szót. Mekkora utat jártam be a Páva mellett, pedig egy helyben maradtam. A temérdek érzés és hang, fény, íz, érintés és mozdulat elvesztek mind, vagy megvannak valahol? Nézem a szemközti ház üres helyét és az egyelőre még álló háromszintes párját, a falára futó élénkzöld borostyánnal, ami még nem tudja, hogy halálra van ítélve. Fölfelé kapaszkodik az ég felé, ahelyett hogy ledobná magát a házról, ami szintén úgy fog eltűnni, mintha sose lett volna. Hidegszürke, nedves és rücskös betonfalát az emlékezet fogja bíborlilára festeni.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét