“A háború folytatódik, és miközben 59 túszt a Hamasz még mindig fogságban tart Gázában, Benjámin Netanjahu miniszterelnök ma este (csütörtök hajnalban) négynapos magyarországi látogatásra indult felesége, Szara kíséretében. Netanjahu várhatóan a kora reggeli órákban száll le Budapesten, majd megkezdi látogatását. Felszállás előtt kihagyta a gép mellett rá váró újságíróknak szóló megszokott nyilatkozatot – és enélkül szállt fel” – írja a Ynet.
Arról is beszámolnak, hogy a miniszterelnök és felesége várhatóan a Dunára és a Lánchídra néző luxus Four Seasons Hotelben szállnak meg. A legnagyobb hírportál szerint a magyar kormány finanszírozza a miniszterelnök és felesége teljes tartózkodását, beleértve a szállodai lakosztályt is. A miniszterelnöki kíséret tartózkodását, a biztonsági embereket és a miniszterelnöki különrepülőt azonban izraeli adófizetők pénzéből fizetik. Emellett azt is közlik, hogy a látogatás fényében úgy tűnik, Magyarország bejelenti kilépését a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), amely tavaly novemberben elfogatóparancsot adott ki Netanjahu miniszterelnök és Joav Galant volt védelmi miniszter ellen. Orbán a végzés meghozatala után már bejelentette, hogy Magyarország annak ellenére sem tartja tiszteletben a verdiktet, hogy tagja a bíróságnak. Emellett Orbán arról is tájékoztatta Netanjahut, hogy garantálja, nem tartóztatják le emiatt. Netanjahu csütörtöktől egy napig egymást követő üléseket tart. Péntek este a magyar miniszterelnök Netanjahut vacsorára látja vendégül. Vasárnap délelőtt Netanjahu további találkozókat tart, majd visszatér Izraelbe.
A látogatás keretében Netanjahu várhatóan találkozik Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Netanjahu a tervek szerint találkozik Sulyok Tamás magyar államfővel, valamint a helyi zsidó közösséggel is (hogy ezt hol és kikkel tartja, még nem tudni – a szerk.). Ezt már a Maariv írja, mely kitér a szállás költségeire is: “A látogatás ideje alatt a miniszterelnök és kísérete a Széchenyi Lánchíddal szemben, központi helyen, a Dunára néző luxus Four Seasons Hotelben száll meg. A Booking.com honlapja szerint a szállodai lakosztályok árai a miniszterelnök tartózkodása alatt a legalapvetőbb lakosztályok 7847 sékeltől 60 508 sékelig terjednek. A további lehetőségek között szerepel egy Park-lakosztály king-size ággyal 37 472 sékelért, valamint egy Park-lakosztály folyóra néző kilátással és egy king-size ággyal 48 511 sékelért” – informál a lap.
Többek között a Walla hírportál és a vallásos Srugim is beszámol arról, hogy Orbán várhatóan bejelenti, kilép a Római Statútumból, és ezzel a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság tagságából is. Az utóbbiban kiemelik azt is, hogy “Az Izraelt „apartheid államként” definiáló Amnesty International fellebbezést intézett a magyar kormányhoz, amelyben felszólította az országot, hogy „a Római Statútumban vállalt kötelezettségeinek megfelelően járjon el, és Netanjahu miniszterelnököt tartóztassa le az országban való partraszállása után, a magyar bíróság utasításai szerint”.”
A Haaretzben Lisa Rosovski elemezte hosszan a magyarországi látogatás hátterét, melyben kitért az elmúlt napok kormányellenes tüntetéseire a Pride betiltása ürügyén, a Netanjahu első látogatásakor lezajlott, a Soros-kampány miatti feszültségre, ezen belül a Mazsihisz és a zsidó közösség Izraellel való összetett kapcsolatára annak fényében, hogy az izraeli kormánypárt nemcsak az európai jobboldallal ápol egyre közelebbi kapcsolatot, de Köves Slomóval és a magyarországi Chabaddal is láthatóan meleg a viszonya.
A Haaretz kitér arra is, hogy a magyar állampolgársággal is rendelkező, ma is Gázában fogvatartott izraeli túsz, Omri Miran családja meghívást kapott Netanjahu irodájától, amelyben felajánlották, hogy csatlakozzanak az utazáshoz. A család azt válaszolta, hogy csak akkor hajlandóak csatlakozni, ha Orbán Viktor is fogadja őket, de ezt nem garantálták, így a család nem tart a kormányfővel (egyébként a közelmúltban már jártak Magyarországon Herzog államelnökkel, ahol ígéretet kaptak, hogy a magyar kormány diplomáciai úton segít a családapa kiszabadításában).
A Haaretz beszámol arról is, hogy tegnap benyújtották a magyar parlamentben azt a törvényjavaslatot, amely akár tíz évre is lehetővé teszi a kettős állampolgársággal rendelkezők magyar állampolgárságának felfüggesztését: “Az Orbán-rezsim ellenfeleit fenyegető újabb lépésnek tekintett javaslat különösen aggasztó az ország zsidó közössége körében – teszi hozzá a Haaretz – részben azért, mert a javaslatban az állampolgárság felfüggesztésének okai között szerepel például a külföldi katonai szolgálat is”. Itt idézi a magyar Kidma szervezet nyilatkozatát is a törvényjavaslat ellen, amelyben egyebek mellett kijelentik, hogy „Azon a napon, amikor Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Budapestre érkezik, a magyar kormány egy olyan törvénytervezetet terjeszt elő, amely széleskörű lehetőséget adna a kormánynak a kettős magyar állampolgárságúak állampolgárságának felfüggesztésére – ez pedig több tízezer magyar–izraeli és magyar zsidó számára komoly megkülönböztetést és fenyegetést jelenthet.”
Az Orbán-kormány és Izrael kapcsolatáról a Haaretz Kovács Zoltán magyar kormányszóvivőt idézi, aki a látogatást megelőzően a lappal folytatott beszélgetésen elmondta, hogy “nyilvánvaló okokból erős politikai kapcsolat van a két miniszterelnök között, ami közös értékeken, paradigmán alapul”. Kovács közölte azt is, hogy a látogatás “politikailag és tartalmilag is” jelentős lesz. Magát a tartalmat nem kívánta kommentálni, de kijelentette: “Együtt dolgozunk Izraellel a nagy értékű gazdasági és védelmi befektetések terén…” Kovács hozzátette, hogy a világ konzervatívjai egységének alapját képező értékek legfontosabbika a “család értéke”, de kiemelte, hogy Izrael és Magyarország kapcsolata az antiszemitizmus elleni küzdelemre is épül. “Kiderült, hogy az antiszemitizmus új hulláma baloldalról érkezik, különösen Európában” – mondta.
Kovács a magyar neológiával és képviselőjével, a Mazsihisszel kapcsolatos kérdésekre azt válaszolta, hogy azok az elmúlt évek során javultak, és ezt “több mint normalizálásnak” nevezte. Amikor a lap tudósítója rákérdezett, hogy alig két héttel ezelőtt ugyanez a Mazsihisz nyilvánosan tiltakozott az ellen, hogy két antiszemita írót állami kitüntetésben részesítettek, Kovács a Haaretznek azt mondta az izraeli sajtónak a Mazsihisz tiltakozásával kapcsolatban, hogy ugyan tiszteletben tartja azt, de “sok szempontból ezek a múlt maradványai, és mindkét fél érdeke, hogy megszabaduljanak tőlük”. Kovács azt is állítja, hogy “az antiszemitizmus címkéjét egyes emberekre még az 1990-es években politikai ellenfeleink ragasztották rá, akik megpróbálták felhasználni a történelem, a második világháború és a két háború közötti időszak címkéit”. Kovács hozzátette, hogy ez a címke “teljesen megalapozatlannak tűnik”.
Ez utóbbi, igen cinikus és történelemhamisító szavak kapcsán álljon itt emlékbe egy jól ismert vers:
SPÍRÓ GYÖRGY: JÖNNEK, 1984
Jönnek a dúlt-keblü mélymagyarok megint,
fűzfapoéták, fűzfarajongók, jönnek a szarból,
csönd van. Senki se pisszen. Alantról
kevéske hűlt költő csontujja int.
Ó, ha gyilkolni szabadna újra,
csámcsogva, hersegve szívnák a vért –
miért is? ki tudja. Trianonért? –
mered pár utcanév pici csontujja.
Ez olyan klíma: itt folyton beborul,
ez rendben van, de szégyen, szégyen, szégyen,
hogy mindenki kussol, hogy mindenki fél,
és nekünk kell jönnünk, pár csenevésznek,
hogy bebizonyítsuk:
nemcsak a szemetek tudnak magyarul.
Netanjahu csütörtöki programjáról és annak izraeli sajtóvisszhangjáról is beszámolunk a továbbiakban.

Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.