Annak ellenére, hogy Izrael miniszterelnöke jelenleg Magyarországon tartózkodik, elmondható, hogy az izraeli sajtó nem a főcímekben foglalkozik ezzel – mivel azokat a Katargate-ügy fejleményei uralják. Ezzel kapcsolatban jelenleg Netanjahu két legközelebbi munkatársa, akik a Miniszterelnöki Hivatalban dolgoznak, előzetes letartóztatásban van azzal a váddal, hogy hivatalos megbízatásukkal párhuzamosan katari szerveknek dolgoztak, és azok érdekeit szolgálták. Emellett ezekben a napokban a Nova Fesztiválon történt – Izrael történetének egyik legvéresebb – terrortámadással kapcsolatos katonai vizsgálat eredménye foglalkoztatja inkább a közvéleményt.
Orbán Netanjahunak tett gesztusáról természetesen beszámol az izraeli média – nevezetesen arról, hogy a magyar kormány tegnap (csütörtökön) hivatalosan is bejelentette: megkezdi a kilépési folyamatot a Hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – alig néhány órával azután, hogy Benjámin Netanjahu miniszterelnök állami látogatásra érkezett Budapestre. A bejelentés körülbelül öt hónappal azután történt, hogy a bíróság nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen a Gázai övezetben elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanúja miatt – számolt be róla az N12, Izrael legnézettebb kereskedelmi hírcsatornája.
Netanjahu magyarországi látogatása nemcsak Izraelben, hanem Magyarországon is jelentős zavargások hátterében zajlik. Már három hete tartanak a tiltakozások Budapesten: minden kedden állampolgárok ezrei vonulnak utcára, hogy tiltakozzanak a pride-felvonulás betiltásáról szóló törvény ellen, valamint a rendelkezés ellen, amely magas pénzbírsággal sújtaná a résztvevőket, akiket technológiai eszközökkel kívánnak azonosítani. Tegnap este a tüntetők teljesen blokkolták a forgalmat a négy Duna-hídon, amelyek a városrészeket kötik össze. A nacionalista-populista Orbán a 2026-os országgyűlési választásokra készül, miközben pártja, a Fidesz jelenleg a második helyen áll a közvélemény-kutatások szerint. Konzervatív kihívója, Magyar Péter Tisza Pártja több mint 40 százalékos támogatottságot élvez – számol be a Haaretz, amely a két vezető barátságának hátterére is kitér.
Arról is beszámolnak, hogy miközben Gulyás Gergely nyilvánosságra hozta a kormány döntését Magyarország kilépéséről a Nemzetközi Büntetőbíróság működését szabályozó, 2002. szeptember 10-én New Yorkban elfogadott megállapodásból, meghívta a Miniszterelnökségre a hazai zsidó vallási felekezetek vezetőit, hogy személyesen közölje velük – szinte ajándékként – a hírt. Erről Oirechman Shmuel rabbi, a MAOIH főtitkára posztolt is a Facebook-oldalán. A bejegyzéshez mellékelt fotón rajta kívül Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija, Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, Keszler Gábor, a MAOIH elnöke, Oberlander Báruch rabbi, a Chábád vezetője, valamint Mester Tamás, a BZSH elnökének névtáblája látható. A bejegyzés szerint a vallási közösségek vezetőit ma reggel váratlanul sürgős találkozóra hívták a Miniszterelnökségre, ahol Gulyás Gergely közölte velük: a döntés mögött az áll, hogy Magyarország nem hajlandó együttműködni egy olyan átpolitizált intézménnyel, amely szelektíven alkalmazza jogkörét demokratikus országokkal – így Izraellel – szemben. Oirechman rabbi szerint a zsidó felekezetek vezetői „üdvözölték a kormány döntését”.
Netanjahu az Orbánnal tartott találkozó utáni sajtótájékoztatóját azzal kezdte, hogy “valaha csak annyit tudott Magyarországról, hogy Puskás és gulyás.” (Netanjahu egyébként művelt ember, apja ismert történész volt – így valószínűleg tréfának szánta a kijelentést.) Ezután azt mondta, hogy a magyar és a zsidó nép történelme hasonló. Hogy miért? Mert üldözik őket. Netanjahu szerint a magyarokat a második világháború után, „amelynek romjaiból alig másztak ki”, újra szolgaságba taszították, míg a zsidóknak közben az európai holokausztot kellett elszenvedniük. A magyar zsidóság sorsáról – és az ezt alakító magyar szerepvállalásról – azonban nem tett említést. Ezt Gilad Kariv, a Kneszet képviselője (Demokraták), valamint Dov Gil-Har újságíró, a Kan közmédia európai tudósítója élesen bírálta. Posztjukban azt írják: „Netanjahu elfelejti megemlíteni a magyar zsidók meggyilkolását a magyarok által. Ezen egyszerűen átugrik.”
A beszéd ezen része széles körű felháborodást váltott ki. Yanir Cozin, a Kneszet televíziós csatornájának és a Galac (katonai rádió) újságírója is posztolt, amelyre Ilan Mor, Izrael volt magyarországi nagykövete így reagált: „Netanjahu ezzel az orbáni narratívát erősíti, miszerint a magyarok a német és szovjet megszállás (fasizmus) áldozatai, nem pedig elkövetők (perpetrators). Pedig az SS és Eichmann nem tudott volna három hónap alatt 143 000 zsidót Magyarországról Auschwitzba szállítatni a magyar kollaboránsok tömeges segítsége nélkül. Szégyen!”
Nem lenne meglepő, ha Netanjahu a fenti, történelemhamisító sorokat „megrendelésre” mondta volna el – vagy legalábbis viszonzásként azért, mert Orbán a holokauszt magyar felelősségét elfeledő narratíva mellett kilépteti Magyarországot az ICC-ből. A Maariv szerint Netanjahu az Orbánnal ápolt jó kapcsolatát kihasználva győzte meg a miniszterelnököt arról, hogy döntse el: Magyarország lépjen ki a Római Statútumból. Többször is tárgyaltak erről. Izrael abban reménykedik, hogy más országok is követni fogják Magyarország példáját, és szintén kivonulnak a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból. Emellett megállapodás született arról is, hogy a magyar nagykövetség Jeruzsálembe költözik – „a megfelelő időben”.

Jogász, közjegyző, mediátor, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izrael központjában férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek társszerkesztője.
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.
Nehezen átlátható a magyarországi zsidó felekezetek hozzáállása a jelenlegi kormánypolitikához. Sokszor kétértelmű, néha pejoratív megjegyzések hangzanak el Magyarországgal kapcsolatban. Pedig Orbán próbálja a kapcsolatokat normalizálni a hazai felekezetekkel. Kollektív bűnössé degradálja a cikkíró Magyarországot (…és nem az akkori II.vh-s vezetést) az elhurcolt áldozatok miatt. Nincs rendben, hogy egymás fejére olvassuk a múlt bűneit, nem tanulunk belőle. De nagyrészt az SZDSZ és a liberálisok bűne, hogy ide jutottunk. Hasonló veszteség érte hazánkat, mint Trianon idején, Sorossal nehezítve…nem értem, mi kell még?