2023 októbere, a háború kitörése óta több mint 8300 izraeli high-tech dolgozó hagyta el Izraelt hosszú távra külföldre az Izraeli Innovációs Hatóság (IIA) friss jelentése szerint. Ez az ágazat teljes munkaerejének mintegy 2,1%-át jelenti.
A „hosszú távú átköltözés” című jelentés riasztó képet fest: az izraeli technológiai cégek jelenleg már több embert alkalmaznak külföldön, mint belföldön – körülbelül 440 ezer munkavállalót külföldön, szemben a 400 ezer hazai alkalmazottal.
Havonta átlag 826 izraeli high teches költözik külföldre, de a háború kitörésekor, tavalyelőtt októberben 1207-en voltak – a valaha mért legmagasabb érték. Már 2023 augusztusában, a demokráciát védő harcok idején 966-en elhagyták az országot.
A jelentés szerint a high-tech szektor munkaerőpiaca 2022 óta gyakorlatilag stagnál, az elmúlt három évben tavaly csökkent a dolgozók száma először 5000 fővel, noha kb. 17 000 állás továbbra is betöltetlen.
Olyan megalapozott high-tech cégeknek, mint a Waze, Gett vagy a Syng több mint a fele mér külföldön dolgozik – köztük kutató-fejlesztő mérnökök is, akik hagyományosan Izrael technológiai fölényének alappillérei voltak.
A tőzsdén jegyzett izraeli cégeknél – mint például a Check Point, NICE vagy a Wix – még súlyosabb a helyzet: a 260 000 alkalmazottból mindössze 60 000 dolgozik Izraelben.
A jelentés a politikai és biztonsági környezet stabilizálását sürgeti, valamint az adózási ösztönzők felülvizsgálatát a hazatérő izraeli szakemberek számára. Ezek nélkül nehéz lesz visszafordítani a trendet.
További aggasztó jel, hogy a cégek egyre kevesebb nem-technológiai képzettségű dolgozót alkalmaznak: a „termék- és adminisztratív pozíciók” száma jelentősen csökkent, így az új lehetőségek zöme csak a magasan képzett, technológiai háttérrel rendelkező munkaerőt célozza. Ez tovább szűkíti a lehetőségeket a szélesebb munkavállalói rétegek számára, és kockázatot jelent a vállalati működés diverzitásában is.