Pánik tört ki a Habima téren egy emléknapi rendezvényen – Hírszüret

A Habima tér ma – Fotó: Bar Peleg

2025. április 29., kedd, a háború 571. napja – frissül


20:23

Pánik tört ki a Habima téren egy emléknapi rendezvényen, miután három személyt letartóztattak – körülbelül 20-an megsérültek; a rendőrség szerint nem történt biztonsági incidens

A Habima tér ma – Fotó: Bar Peleg

Tömeg menekült pánikszerűen a tel-avivi Habima téren tartott emléknapi rendezvényről, miután a rendőrség három gyanúsítottat letartóztatott rendőrök elleni támadás miatt. A rendőrség hangsúlyozta, hogy az eset nem biztonsági incidens volt, hanem bűnügyi jellegű.

A közlés szerint három rendező – Kfar Kara, Názáret és Szulám települések lakói – nem voltak hajlandók igazolni magukat a helyszínen, ezért őrizetbe vették őket. Körülbelül 20 ember szenvedett könnyebb sérüléseket a menekülés közbeni tolongásban, őket az Ichilov kórházban látták el.


19:53

Túszokért tüntető aktivistát hallgatott ki a rendőrség, amiért állítólag zaklatta Amichai Chikli gyermekeit

A 66 éves Tzvika Schwarczman, aki múlt héten tüntetést tartott a túszok hazatéréséért lakóhelyének főútján, ma rendőrségi kihallgatásra kapott idézést. Azzal gyanúsítják, hogy zaklatta a miniszter Amichai Chikli gyermekeit, akik ugyanabban a településen járnak iskolába.

Schwarczman a Haaretznek elmondta: „A falu bejáratánál tüntettem, kényelmes időpontban számomra, de nem közelítettem meg Chikli gyerekeit.” A kihallgatáson arról kérdezték, hogy fotózta-e vagy követte-e a gyerekeket, és miért épp abban az időpontban tartotta a tüntetést. „A rendőrségi kérdések célja az volt, hogy megfélemlítsenek” – mondta. „Demokráciában élünk – legalábbis még –, és egyelőre még jogunk van az út szélén demonstrálni.”

A rendőrség közleménye szerint a kihallgatás egy panasz nyomán indult vizsgálat része volt, a kihallgatás után Schwarczmant korlátozó feltételekkel szabadon bocsátották.

A tüntető elmondása szerint megtiltották számára, hogy kapcsolatba lépjen Amichai Chiklivel, valamint hogy belépjen a helyi iskolába, ahová Chikli gyermekei járnak.


19:00

Netanjahu konvoja motorost sodort el egy jeruzsálemi rendezvény után – nem kellett kórházba szállítani

Baleset történt Jeruzsálemben, miután Benjamin Netanjahu miniszterelnök gépkocsioszlopa elhagyta a Beit Yad Lebanim emlékhelyen tartott rendezvényt. A konvoj egyik járműve elsodort egy motorost, de az illető nem igényelt kórházi ellátást.

A baleset helyszíne Jeruzsálemben, ma

18:07

Netanjahu jövő héten Azerbajdzsánba utazik – Alijev elnök látogatása alatt Moszkvában lesz

Benjamin Netanjahu miniszterelnök jövő szerdán hivatalos látogatásra indul Azerbajdzsánba, ahol várhatóan csütörtökön találkozik Ilham Alijev elnökkel. Az előzetes tervek szerint az elnök nem sokkal a találkozó után Moszkvába utazik, így Netanjahu nem fog más magas rangú vezetőkkel találkozni.

A látogatás idején Netanjahu találkozik majd a helyi zsidó közösség képviselőivel és üzletemberekkel is. Visszautazása vasárnapra várható.


16:47

Ohanát megzavarta egy gyászoló apa a jeruzsálemi katonai megemlékezésen: „Nem vagy méltó, hogy a fiamról beszélj”

Dvir Cion Revach édesapja a Beid Levanim emlékhelyen tartott megemlékezésen, ma – Fotó: Olivier Fitoussi

Egy elesett katona édesapja félbeszakította Amir Ohana, a Kneszet elnökének beszédét a jeruzsálemi a Jad Levanim emlékhelyen tartott rendezvényen. Ohana megemlítette a januárban elesett Dvir Cion Revach nevét, majd fel akart olvasni egy imát, amit a katona halála előtt írt. Az apa azonnal közbeszólt: „Ne beszélj a fiamról, nem vagy méltó a véréhez.” Ohana megpróbálta megkérni az apát, hogy engedélyezze az ima felolvasását, amit hosszú percek után engedélyezett is. Ohana felolvasta az imát, miközben az apa zokogott. A helyszínre érkezett David Joszef főrabbi, majd Benjamin Netanjahu miniszterelnök is, hogy vigaszt nyújtson. A Sabak biztonsági emberei és rendőrök erővel távolították el az újságírókat, akik megpróbálták dokumentálni a találkozást Netanjahuval. Később Ohana is személyesen odament az apához beszélgetni.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Avraham Revach a Beid Levanim emlékhelyen tartott megemlékezésen, ma – Fotó: Olivier Fitoussi

Dvir Cion Revach százados, a Nahal-dandár 932-es zászlóaljának századparancsnoka, 28 éves volt, amikor januárban életét vesztette egy páncéltörő rakétatalálat következtében Beit Hanunnál, az övezet északi részén. Mellette meghalt Itan Israel Skenazi százados is. Dvir Revach Ramat Ganban élt, nős volt, felesége Or, fiuk Cur hároméves.


15:48

A túsztárgyaló-csapat egyik tagja: 24 élő túsz a helyes szám, ahogy a miniszterelnök mondta

A túszok kiszabadítását célzó tárgyalócsapat egyik tagja megerősítette Benjamin Netanjahu kijelentését, miszerint 24 túsz él még Gázában. A forrás szerint „ez a hivatalos és helyes szám”, amelyet a fogoly- és eltűntügyi koordinátor is továbbított a közvetítőknek a tárgyalások során.


15:33

A családok központi fóruma Netanjahuék kijelentéseire: „Leírhatatlan pánikot ültettek el bennünk, ha van új információ, követeljük annak ismertetését”

A túszok visszahozásáért küzdő családok központi fóruma reagált Benjamin és Sara Netanjahu kijelentéseire – különösen arra, hogy Sara Netanjahu szerint kevesebb mint 24 élő túsz van. A fórum közleménye szerint: „Az emlékezés estéjén leírhatatlan pánikot ültettek el a családok szívében, akik már így is gyötrő bizonytalanságban élnek.” Felszólították a miniszterelnököt, hogy tisztázza saját és felesége szavait, és hozzátették: „Ha van új információ a túszok állapotáról, azt teljes egészében követeljük megismerni.”


14:58

Trump-kormányzati forrás: Libanon vezetése először beszél nyíltan a Hezbollah lefegyverzéséről – ez nem jelentéktelen dolog

A Trump-kormányzat egyik volt tisztviselője optimizmusának adott hangot Libanon jövőjét illetően, mondván: „Először fordul elő, hogy Libanon vezetése nyíltan beszél a Hezbollah lefegyverzéséről és fegyvereinek állami kézbe adásáról.” A forrás szerint ez komoly előrelépés, amely „egy generációs változás kezdetét jelezheti Libanonban”.


14:49

Franciaország: Izrael döntése a francia delegáció kitiltásáról “sajnálatos, haszontalan és árt a francia–izraeli kapcsolatoknak”

A francia külügyminisztérium elítélte Izrael döntését, amely megakadályozta egy francia delegáció beutazását, amelyet a jeruzsálemi francia konzulátus szervezett. A minisztérium a döntést „sajnálatosnak, haszontalannak és a francia–izraeli kapcsolatokra nézve ártalmasnak” nevezte. Hozzátették: „Franciaország felszólítja az izraeli hatóságokat, hogy vonják vissza döntésüket, amely olyan személyeket büntet, akik a tartós béke eléréséért dolgoznak izraeliek és palesztinok között.” Franciaország visszautasította azt az izraeli állítást, miszerint a delegáció tagjai terrorszervezetekhez köthetők.

A múlt héten Izrael megtiltotta a belépést a francia parlamenti baloldali pártokból, önkormányzati képviselőkből és civil szervezetekből álló küldöttségnek. Az izraeli Bevándorlási és Népességügyi Hatóság szerint a belépést „az Izraelbe való belépésről szóló törvény 40. módosítása alapján” tiltották meg, amely idén lépett életbe, és megtiltja azok beutazását, akik Izrael bojkottjára szólítottak fel, tagadták a holokausztot vagy a 2023. október 7-i mészárlást. A hatóság szerint a delegáció célja „a palesztinok és egy, Izrael bojkottját támogató szervezet melletti kiállás volt, amely a Hamasz eltávolításáért dolgozik a terrorszervezetek listájáról”.


14:38

Einav Zangauker: Ha Sara Netanjahunak új információja van a halott túszokról, tudni akarom, hogy él-e még Matan

Einav Zangauker, a fogságban lévő Matan édesanyja felszólította Sara Netanjahut, hogy árulja el, ha fia meghalt a fogságban. Netanjahu kijelentésére reagálva, miszerint kevesebb mint 24 élő túsz lehet még Gázában, Zangauker az X-en azt írta: „Követelem, hogy tudjam: Matanom él-e még, vagy megölték a fogságban, mert a férje nem hajlandó befejezni a háborút.” Hozzátette: „Olyasmit tettél, amit nem lehet megtenni – a családok gyermekeiről mondtad ki, hogy meghaltak a fogságban, és ráadásul az emlékezés estéjén.”


14:27

Gázai Egészségügyi Minisztérium: 51 halott és 113 sebesült az elmúlt 24 órában a Gázai övezetben

A Hamasz vezette gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint 51 ember halt meg és 113 megsebesült az elmúlt 24 órában a Gázai övezetben. A minisztérium szerint október 7. óta összesen 52 365 ember halt meg és 117 905 sebesült meg. Azóta, hogy Izrael megszegte a tűzszünetet és újraindította a harcokat, 2 273-an haltak meg és 5 864-en sebesültek meg. Az ENSZ szerint még mintegy 11 ezer ember lehet a romok alatt.


14:12

Netanjahu: „Legfeljebb 24 túsz van életben Gázában” – Sara Netanjahu: „Kevesebb”

Benjamin Netanjahu miniszterelnök az izraeli függetlenségi nap díszünnepségének fáklyavivőivel találkozva azt mondta, hogy „legfeljebb 24 élő túsz van még Gázában”. Felesége, Sara Netanjahu közbevágott: „Kevesebb.” Erre Netanjahu úgy válaszolt: „Azt mondtam, legfeljebb…” Jelenleg 59 túsz van még Gázában, közülük 35 halálát hivatalosan is megállapították.


13:12

Izrael 77. függetlenségi napja előestéjén több mint tízmillió ember él Izraelben és a telepesövezetekben

Izrael 77. függetlenségi napjának előestéjén az országban és a ciszjordániai telepesövezetekben összesen 10,09 millió ember él – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A lakosság összetétele a következő:
– 7,732 millió zsidó (77,6%)
– 2,114 millió arab (20,9%)
– 248 ezer külföldi (2,5%)


13:10

24 év börtön egy palesztin fiatalnak, aki három ember ellen követett el késes merényletet Jeruzsálemben

A jeruzsálemi fiatalkorúak bírósága 24 év tényleges börtönbüntetésre ítélt egy palesztin fiatalt, aki 17 évesen, 2023 szeptemberében három emberre támadt henteskéssel Jeruzsálemben. Az egyik áldozat súlyosan megsebesült és maradandó fogyatékosságot szenvedett, további három ember ellen is próbált támadást elkövetni. A fiatalnak 125 ezer sékel kártérítést is meg kell fizetnie négy sértett részére.


11:49

A cápatámadás után Hadera polgármestere lezáratta a tengerparthoz vezető utakat

Kép: Betonakadályok a tengerpartra vezető utak bejáratánál – Fotó: Hadera város sajtószolgálata

11:42

10 év börtön egy izraeli férfinak, akit Irán szervezett be izraeli vezetők meggyilkolására

Maman a Beer Seva-i kerületi bíróságon, ma – Fotó: nincs megadva

A bíróság 10 év börtönbüntetésre ítélte a 72 éves, askeloni lakos Mordechai (Moti) Mamant, aki az iráni hírszerzés megbízásából izraeli vezetők meggyilkolásának előkészítésében vett részt. A férfi elismerte, hogy kapcsolatba lépett idegen ügynökkel és engedély nélkül lépett be ellenséges állam területére. A nyomozás szerint Maman üzleti célból utazott Iránba, de ott iráni biztonsági emberekkel is találkozott. Ügyvédje szerint nem volt választása, mert az életét féltette. Fellebbezni fog.


11:38

Források: A fő jogtanácsos és Ben-Gvir megállapodtak arról, hogy korlátozzák Ben-Gvir beavatkozását a rendőrségi kinevezésekbe

Az állam ma várhatóan bejelenti a Legfelsőbb Bíróságon, hogy a kormány fő jogi tanácsadója, Gali Baharav-Miara megállapodásra jutott Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszterrel az ellene benyújtott leváltási indítványok ügyében – értesült a Haaretz. Több forrás szerint a megállapodás részeként korlátozni fogják Ben-Gvir miniszter beleszólását a rendőrségi kinevezésekbe. A fő jogtanácsos eredetileg már a hónap elején benyújtotta volna a válaszát, de kérésére a bíróság több határidő-hosszabbítást is engedélyezett, így ma 15:00-ig kell leadnia a válaszát.


10:05

A Cahal: Megöltünk egy Nuhba-terroristát, aki a Kiszufim elleni támadást vezette, és a Hamasz dzsebalijai zászlóaljának műveleti tisztjét is

A Cahal és a Sabak bejelentette, hogy múlt héten megölték Said Amin Said Abu Hasszenint, a Nuhba-egység terroristáját, aki a 2023. október 7-i Kiszufim elleni támadást vezette. Megölték továbbá Musztafa Juszuf Elabd Matukot, a Hamasz dzsebalijai zászlóaljának műveleti tisztjét, valamint Ali Nadal Haszeni Szarfatit, a Népi Front egyik vezető aktivistáját is a Gázai övezetben.


09:09

Diplomáciai forrás: A híresztelésekkel ellentétben nem történt áttörés a kairói tűzszüneti tárgyalásokon

Egy izraeli diplomáciai forrás szerint nem igazak azok a sajtóértesülések, melyek szerint jelentős előrelépés történt volna a Kairóban zajló tűzszüneti tárgyalásokon. A forrás szerint jelenleg nincs megállapodás.


23:13

Egyiptomi források: Jelentős áttörés a kairói túsztárgyalásokon

Egyiptomi források szerint jelentős áttörés történt a kairói tárgyalásokon a túszok szabadon engedése és a Gázai övezetben elrendelendő tűzszünet ügyében. Két forrás arról számolt be, hogy a felek több kérdésben is megállapodásra jutottak, köztük egy „hosszú távú tűzszünet” kérdésében is. Ugyanakkor még maradtak vitás pontok, például a Hamasz lefegyverzésének kérdése.


21:35

Jair Lapid: Csak egyetlen felelős kapaszkodik még a székébe – Ben-Gvir: „Hála, hogy megszabadultunk”

Jair Lapid, az ellenzék vezetője üdvözölte Ronen Bar, a Sabak (belső elhárítás) vezetőjének lemondását, mondván: „Így néz ki a felelősségvállalás.” Lapid bírálta Benjamin Netanjahu miniszterelnököt, hozzátéve: „A történelem legnagyobb kudarca után egyetlen felelős maradt, aki görcsösen kapaszkodik a székébe. Izrael népének most választásokra van szüksége.”

Jair Golan, a Demokraták párt vezetője szintén köszönetet mondott Barnak, és felszólította Netanjahut, hogy „most már ő is lépjen.”

Beni Gantz, a Nemzeti Egység frakció elnöke méltatta Bart, kiemelve, hogy a Sabak vezetője hibázott október 7-én, de vállalta a felelősséget mind a háború alatt, mind most lemondásával.

Ezzel szemben Itamar Ben-Gvir, a nemzetbiztonsági miniszter így reagált: „Hála, hogy megszabadultunk tőle.”


21:03

Ron Dermer: A háború 12 hónapon belül véget ér – Trump nem fog rossz megállapodást kötni Iránnal

Ron Dermer stratégiai ügyekért felelős miniszter szerint „12 hónap múlva befejeződik a hét fronton zajló háború, és Izrael győzni fog, számos új békeszerződés születik.”

A Jeruzsálemben, a Zsidó Hírszolgálati Ügynökség (JNS) konferenciáján Dermer azt is kijelentette, hogy biztos abban: Donald Trump amerikai elnök nem fog „rossz megállapodást” kötni Iránnal, mert világosan kijelentette, hogy egy új megállapodás nem engedheti meg Iránnak nukleáris infrastruktúrájának fenntartását.


20:44

A Sabak vezetője, Ronen Bar bejelentette, hogy június 15-én távozik

Ronen Bar, az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sabak vezetője ma este bejelentette, hogy június 15-én lemond a tisztségéről. A Sabak elesett tagjainak emlékére tartott eseményen Bar kitért az ellene benyújtott keresetekre is, és hangsúlyozta: „A Sabak olyan szervezet, amelynek zavartalan működése felbecsülhetetlen jelentőségű Izrael állam biztonsága és demokráciája szempontjából. Az elmúlt hónapban ezért küzdöttem, és ezen a héten befejeződött minden szükséges alap lerakása a Legfelsőbb Bíróság számára. Remélem, hogy a születendő ítélet biztosítani fogja, hogy a Sabak hosszú távon is független és félelem nélküli maradjon.”

Bar hozzátette: „Világos szabályokra van szükség, amelyek biztosítják, hogy minden jövőbeli szolgálati vezető a kormány politikájának megfelelően, de a köz érdekében, önállóan és külső nyomás nélkül végezhesse a munkáját. A bírósági eljárás nem az én személyes ügyemről szól, hanem a Sabak jövőbeni vezetőinek függetlenségéről. Készen állok bármilyen eljárásra, amit a bíróság megkíván ennek érdekében.”

A szolgálat vezetője így folytatta: „Egyetlen éjszaka alatt a déli fronton az ég leszakadt. Minden rendszer összeomlott. A Sabak is kudarcot vallott az előzetes figyelmeztetésben. Mint a szervezet vezetője, vállaltam ezért a felelősséget — és most bejelentem annak megvalósítását a lemondásommal.”

Végül hozzátette: „Mindannyian, akik a közszolgálatot és az állam biztonságának védelmét életünk küldetéséül választottuk, és ezen a napon nem tudtunk védelmet nyújtani, meg kell hajtanunk fejünket az áldozatok, a halottak, a sebesültek, a túszok és családjaik előtt, és ennek megfelelően kell cselekednünk.”

„A felelősségvállalás a személyes példamutatás és vezetőink örökségének elválaszthatatlan része – és enélkül nincs jogunk vezetni” – zárta beszédét Bar.

Bővebben >>


20:01

Jobboldali aktivisták támadtak meg tüntetőket Beer-Sevában, akik a gázai gyermekáldozatokért tüntettek

Jobboldali aktivisták támadták meg a „Álljunk Együtt” mozgalom aktivistáit Beer-Sevában, akik a gázai gyerekek emlékére szervezett megmozduláson vettek részt.

A szervezők szerint a támadók feltépték a gyerekekről készült képeket, és matricákat ragasztottak rájuk „Kahana-nak igaza volt” felirattal. A tüntetés a rendőrséggel egyeztetve zajlott, de a rendfenntartók nem választották el kellően a két tábort, így végül a rendőröknek kellett kimenteniük a támadás célpontjává vált résztvevőket. A helyszínen jelen volt Sai Glick jobboldali aktivista is.

Széttépett kép a Gázában meghalt gyermekek emlékére tartott tüntetésen, ma – Fotó: Avigail Matlon

18:57

Jarden Bibas: Amikor az alagútban voltam, nem gondoltam, hogy Izraelben függetlenségi napot ünnepelnek

A volt túsz, Jarden Bibas az Instagramon írt arról, hogy a 76. függetlenségi napon az egyik gázai alagútban raboskodott, és meg sem fordult a fejében, hogy Izraelben ünnepségek zajlanak.

Most, a 77. függetlenségi napon már szabad, de azt írta: „Idén sem tudok ünnepelni, mert a testvéreim még mindig fogságban vannak, és a szívem még mindig ott van velük. Nem tudok meggyógyulni és megnyugodni, amíg ők nem térnek vissza. Kérem, hogy a ‘szabad nép a saját hazájában’ kifejezés váljon valóra mindenki számára.”


18:20

Keith Siegel: Bár szabad vagyok, még mindig cipelem a túszok szenvedésének terhét

Keith Siegel, aki februárban szabadult ki a Hamasz fogságából a túszalku keretében, elmondta: bár már szabad, továbbra is „cipeli annak a tudatnak a súlyát, hogy mit szenvednek el nap mint nap azok, akik még mindig fogságban vannak.”

Siegel beszédében megosztotta a saját rabságban töltött időszakának élményeit: „Éhezést, szomjazást és folyamatos megalázást kellett átélnem; szemtanúja voltam szexuális erőszaknak; 40 méter mélyen voltam bezárva fullasztó alagutakban; középkori kínzásokat láttam, amelyek a mai napig kísértenek.”

Hozzátette: „Azok számára, akik még mindig fogságban vannak, ez nem múltbeli emlék, hanem a jelenlegi valóság.”


18:00

A vasárnapi hírek folytatása

2025. április 27., vasárnap >>

Főkép: A Habima tér ma – Fotó: Bar Peleg

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét