Ronen Bar, a Sabak vezetője közölte, hogy június 15-én befejezi szolgálatát

Ronen Bar a Sabak elesett hőseinek emlékére rendezett eseményen, tegnap – Fotó: Sabak szóvivősége

Az ellene benyújtott keresetekkel kapcsolatban Bar elmondta: „A Legfelsőbb Bíróságon zajló vita a Sabak jövőbeli vezetőinek függetlenségéről szól. Világos határvonalat kell húzni a bizalom és a hűség között.” Hangsúlyozta továbbá: „Annak ellenére, hogy egyesek megpróbálták másként bemutatni a helyzetet, a Sabaknál nem volt közöny, hanem a Hamasz fenyegetésének tudatos megértése és a vele való konfrontációra való törekvés. Ennek ellenére kudarcot vallottunk.”

Ronen Bar, a Sabak vezetője tegnap este (hétfőn) közölte, hogy június 15-én lemond tisztségéről. A Sabak elesett tagjainak emlékére rendezett eseményen Bar az ellene benyújtott keresetekre is reagált, és hangsúlyozta: „Világos szabályozásra van szükség az intézményi védelmekről, amelyek lehetővé teszik minden szolgálatvezető számára, hogy a kormány politikájának megfelelően, de a közérdek szolgálatában, önállóan és külső nyomás nélkül végezhesse munkáját. Ezáltal lehet meghúzni az egyértelmű határvonalat bizalom és hűség között.”

Hozzátette: „A bírósági eljárás nem rólam szól személyesen, hanem a Sabak jövőbeni vezetőinek függetlenségéről. Készen állok arra, hogy bármilyen jogi folyamatban részt vegyek, amit a bíróság a cél érdekében szükségesnek tart.”

Bar kiemelte: „A Sabak olyan szervezet, amelynek zavartalan működése felbecsülhetetlen értékű Izrael állam biztonsága és demokráciája szempontjából. Az elmúlt hónapban ezért harcoltam, és ezen a héten minden szükséges alapot lefektettünk a Legfelsőbb Bíróság előtt. Remélem, hogy a megszülető ítélet biztosítani fogja, hogy a Sabak hosszú távon is megőrizze ezt a függetlenséget, félelem nélkül.”

A Sabak vezetője saját felelősségéről is beszélt az október 7-i katasztrófával kapcsolatban: „Egyetlen éjszaka alatt, a déli fronton, leszakadt az ég. Minden rendszer összeomlott. A Sabak is kudarcot vallott az előzetes figyelmeztetésben. Mint a szervezet vezetője, vállaltam ezért a felelősséget — most pedig bejelentettem ennek megvalósítását és döntésemet a tisztségem elhagyásáról.”

Ugyanakkor hangsúlyozta: „A belbiztonsági szolgálat nem becsülte alá a fenyegetést. Annak ellenére, hogy egyesek más képet próbálnak festeni, a Sabaknál nem volt közöny — éppen ellenkezőleg, volt a Hamasz-fenyegetés megértése, kezdeményezés és folyamatos törekvés a kapcsolatfelvételre mind az évek során, mind október 7-én éjjel és reggel — és mégis kudarcot vallottunk. Az igazság feltárása és a hibák kijavítása kizárólag egy állami vizsgálóbizottság keretében lehetséges.”

Bar hozzátette: „Mindannyian, akik a közszolgálatot és az ország biztonságának védelmét választottuk életcélunknak, és azon a napon nem tudtunk védelmet nyújtani, meg kell hajtanunk fejünket az áldozatok, a halottak, a sebesültek, a túszok és családjaik előtt, és ennek megfelelően kell cselekednünk.”

Azt is kiemelte: „A felelősségvállalás elengedhetetlen része a személyes példamutatásnak és a vezetőink örökségének – és enélkül nincs legitimáció a vezetésre.”

Bar lemondásának bejelentése miatt a Legfelsőbb Bíróság valószínűleg engedélyezi Benjamin Netanjahu számára az utód kinevezésének előmozdítását. A bírák most arról döntenek, hogy az ügy lezárása mellett mégis hozzanak-e elvi döntést a miniszterelnök és a Sabak-vezető közötti viszonyról, a leváltási eljárás során felmerült szabálytalanságokról és a miniszterelnök magatartásáról.

Néhány petíciót benyújtó fél úgy véli, hogy Bar lemondása ellenére is szükség van elvi ítéletre, de a bíróság a következő napokban hozza meg döntését.

Netanjahu által benyújtott nyilatkozat fő pontjai

Netanjahu tanúvallomása a perében

  • Bar állítása: A miniszterelnök megpróbálta rákényszeríteni egy vélemény benyújtását, amely megakadályozta volna a tanúvallomását.
  • Netanjahu állítása: Arra kértem Bart, hogy készítsen védelmi tervet a tanúvallomásom idejére, és hogy a tárgyalás ne okozzon késedelmet.

Alkotmányos válság

  • Bar állítása: Világossá tették számomra, hogy alkotmányos válság esetén a miniszterelnöknek kell engedelmeskednem, nem a Legfelsőbb Bíróságnak.
  • Netanjahu állítása: Bar nyilvános nyilatkozata eltér a titkosított verziótól, és a találkozó leiratában nincs erről szó.

Rögzítetlen megbeszélések

  • Bar állítása: Netanjahu azt kérte tőlem, hogy a katonai titkár és a jegyzőkönyvvezetők nélkül beszéljünk, hogy ne legyen hivatalos dokumentáció.
  • Netanjahu állítása: Az egyik találkozó végén éppen Bar kérte, hogy négyszemközt maradhasson velem.

Jogkörök alkalmazása tiltakozók ellen

  • Bar állítása: A miniszterelnök arra kérte a Sabakot, hogy lépjen fel állampolgárok ellen, ellentétben a szolgálat működését szabályozó irányelvekkel.
  • Netanjahu állítása: Bar hazudik, én azt kértem tőle, hogy a törvényeknek megfelelően járjon el.

Vizsgálat a miniszterelnöki hivatal és Katar közötti kapcsolatok ügyében

  • Bar állítása: A Katarral fennálló munkakapcsolatok veszélyeztethetik az állambiztonságot, a túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokat és a kapcsolatokat Egyiptommal.
  • Netanjahu állítása: Ezek célzott vizsgálatok, amelyek célja a Sabak vezetőjének menesztési szándékának megakadályozása volt.

A múlt héten Bar nyilatkozatot nyújtott be a Legfelsőbb Bírósághoz az elmozdítása elleni keresetek kapcsán. A nyilatkozat nyilvános részében Ronen Bar azt írta, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök arra kérte, hogy bizalmasan, dokumentáció nélkül beszéljen vele az izraeli állampolgárokat érintő ügyekről, amelyeket a Sabak kezel. Bar szerint Netanjahu konkrétan kérte, hogy adjon át információkat tiltakozó aktivisták személyazonosságáról is.

Bar megerősítette a Haaretz korábbi értesülését is, miszerint Netanjahu megpróbálta rákényszeríteni, hogy nyújtson be egy véleményt, amely megakadályozta volna a saját bírósági eljárása folytatását. Állítása szerint a miniszterelnök négyszemközt beszélt vele erről, „azzal a világos céllal, hogy ezek a beszélgetések ne kerüljenek rögzítésre”.

Tegnap Netanjahu benyújtotta válaszát Bar nyilatkozatára. Bár nem tagadta, hogy kérte Bart: alkotmányos válság esetén neki, és ne a Legfelsőbb Bíróságnak engedelmeskedjen, azt állította, hogy Bar a nyilvános nyilatkozatában olyan idézetekre hivatkozott, amelyek a titkosított részekben nem szerepeltek, és hogy ezekről nem készült hivatalos dokumentáció.

Netanjahu továbbá azt is írta, hogy Bar hazudott, amikor azt állította, hogy a miniszterelnök olyan véleményt követelt tőle, amely elhalasztotta volna a tanúvallomását, illetve amikor azt mondta, hogy Netanjahu illegális intézkedéseket kért tőle a tiltakozók ellen.

A válasznyilatkozatban Netanjahu több kifogást is megfogalmazott Bar ellen a titkosított jegyzőkönyvek alapján. Ezeket felhasználta annak bizonyítására is, hogy a Sabak vezetőjének nyilatkozatában szereplő állítások, miszerint Netanjahu törvénytelen vagy erkölcstelen utasításokat adott volna, nem megalapozottak.

Azonban ma a Haaretz felfedte, hogy a teljes jegyzőkönyvek és a nyilvánosan nem ismertetett beszélgetések felvételei azt mutatják: Netanjahu manipuláltan idézett a dokumentumokból, és torz képet festett a bírák előtt.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét